BitTorrent (BTT) Nedir? Hakkında Detaylı İnceleme

Bittorrent (BTT) Nedir
Bittorrent (BTT) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BitTorrent (BTT) Nedir?

BitTorrent (BTT) Nedir? eşler arası bir ağ üzerinden dosya paylaşımını basitleştiren bir yazılımdır. 2000’lerin başında, birçok müzik ve film sevdalıların saygısını kazandı. İnsanlar dosyaları tek bir sunucuya indirmek veya yüklemek yerine, kullanıcıların birbirleriyle dosya ve veri alışverişi yapmalarını sağlayan bir yazılımı işleten bilgisayar ağına katıldılar bu sayede istenilen de kolay hale geldi. Ancak sonrasında, Bittorrent, kitlesel popüler hizmeti aracılığıyla gelir konusunda sorun yaşamaya başladı. Bununla beraber BTT, 2019 yılında TRON blockchain’in yaratıcıları olan TRON Vakfı tarafından satın alındı.

Bittorrent ekibi, asıl ilgiyi toplayan BTT coin ile, torrent’lemeye teşvikler eklemeyi, yavaş indirme hızı ve zaman içinde dosyaların azalan geçerliliği gibi sorunları çözmeyi amaçlıyorlar. BTT coin, dosyaları talep eden veya indirme hızını artırmak isteyen kişiler tarafından satın alınır ve harcanırken, sağlayıcıların da dosyaları sistemlerinde paylaşabilmeleri için BTT alıp satmaları gerekmektedir. Bitcoin hakkında merak ettiklerinize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

BitTorrent (BTT) Projesi Nedir?

Bittorrent, Tron tarafından satın alındıktan sonra, dosya paylaşım platformunun yerel kripto para birimi oldu. Bittorrent, dünyadaki en popüler merkeziyetsiz protokollerin ve uygulamaların özelliklerini destekleyen blok zincir teknolojisidir. Tron ağının TRC-10 standardı ile oluşturulmuş bir altcoindir. Bittorrent tarafından desteklenen dApp’ler (merkeziyetsiz uygulamalar) arasında BTT Speed, Bittorrent Dosya Sistemi, DLive ve hattaki diğer ögeler bulunur.

Bittorrent Speed sayesinde daha hızlı bir şekilde indirme işlemi gerçekleştirebilmek için ödeme imkanının sunulması dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

BitTorrent Projesini Özel Kılan Nedir?

BTT ilk çıktığı günden itibaren birçok benzersiz ve çözüm yolu sunan yapısı ile önemli bir konuma sahip oldu. Yaşanan devasa alım sonrasında ise kripto sektöründe de önemli bir noktaya gelip değer kazandı. Bittorrent’in ana amacı, kullanıcıların içerik edinme şeklinin dağıtık hale getirilmesidir. 2000’lerin başlarında Bittorrent ilk başvurulacak P2P dosya paylaşım platformu haline geldi ve ardından 2018’de TRON devreye girdi. TRON’un altında Bitorrent, kendi kullanıcı tabanına ek olarak merkeziyetsiz çözümler sunarak kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı ve kripto para alanındaki birçok kullanıcıya hitap etti.

Bitorrent Kullanma Avantajları

  • Bitorent yardımıyla, daha hızlı indirmeler ve daha hızlı ağlar oluşma imkânı sunar.
  • Bitorent TRON blok zincir tarafından desteklenmektedir. TRC-10 uyumluluğuna sahip olması nedeniyle avantajlıdır.
  • Dünyadaki en büyük merkezi olmayan P2P ağıdır. Tüm içerik paylaşım platformunun tokenize edilmesi hedeflenmektedir.
  • Bitorent, hizmet talep edenlerin belirli bir içerik parçasını elde etmek için bant genişliği için tekliflerini duyurmalarına ve BTT ödemelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir içerik dağıtım hizmeti olarak hareket ettiğiniz söyleyebiliriz.
  • Ayrıca, hizmet talep edenlerin zaman içinde depolama alanı ödemesini sağlamak için bir depolama hizmeti olarak da hizmet eder. Ayrıca, depolanan verileri bir ücret karşılığında servis sağlayıcılardan indirme imkânı sunar.
  • BTT ayrıca, hizmet talep edenlerin içeriğin URL’ye göre alınması için bir hizmet sağlayıcıya ödeme yapmasını sağlayan merkezi olmayan bir hizmet olarak da hizmet vermektedir.

BitTorrent nasıl kullanılır?

Bitorrent satın almak veya kullanmak için sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekir. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para alışverişi yapabilirsiniz. BTT transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilir. İşlemlerin her biri ağda duyurulur ve Blok zincire, yani zincire dahil olur. Bu sayede aynı Bittorent’in birden fazla kullanılmasının önüne geçmesine olanak sağlar.

Bitorent (BTT) Cüzdanı

Bitorent (BTT) cüzdanı, sahip olduğunuz BitTorrent değerini saklayan bir cüzdan türü değildir. Sahip olduğunuz Bittorent değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtar barındıran yazılım türüdür. BitTorrent (BTT) cüzdanları, bakiyenizi kontrol edebileceğiniz ve Bitorent bakiyelerinizi blok zincir sistemi ile diğer Bitorent cüzdanlarına transfer edebilmenizi imkân sunar. Her Bittorrent cüzdanının bir kendi adresi vardır, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşuyor. Bitorent (BTT) cüzdanınızın başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanlarınıza Bittorrent (BTT) gönderim sağlayan Genel Anahtar dediğimiz Bittorent cüzdanının adresidir. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza Bittorrent yatırabilirsiniz. Sahip olduğunuz Bitorent cüzdanından başka bir Bitorent cüzdanına gönderme işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmanız gerekir. Bittorrent cüzdanı ile teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olabilirsiniz.

BTT cüzdanları 3 şekilde bulunmaktadır.

Masaüstü BitTorrent (BTT) Cüzdanları

Bilgisayaranıza indirip kullandığımız cüzdan türüdür programlarıdır. Bittorrent (BTT) cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarın hafızasına kayıt edilir ve tutulur. İnternete bağlı bir Bittorrent (BTT) cüzdanı olduğu için, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere açık ve risklidir. Aktif BitTorrent (BTT) transferi yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüdan çözümüdür diyebiliriz.

Paper (Kağıt) BitTorrent (BTT) Cüzdanları

Paper basit bir şekilde söylemek gerekirsek Kağıt cüzdan, Bittorrent (BTT) cüzdanlarınızın Genel Anahtar ve Özel Anahtar dediğimiz kodun yazılı olduğu kağıtlar diyebiliriz. Paper Bittorrent cüzdanlarında genel olarak Bittorrent adresi bilgileriniz QR kod şeklinde gösteriliyor. İnternet bağlantısı olmayan bir Bittorrent cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdan sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Özel bir şekilde tasarlanan Paper Bittorent cüzdanı oluşturabileceğiniz gibi Bittorrent cüzdan bilgilerinizi çıktı halinde kendiniz de oluşturma imkânı verir. Fiziksel bir Bittorent cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin üzerinde yazılı olmasından kaynaklı olarak, cüzdanınızı kaybetmeniz halinde bütün cüzdanınızda ki Bittorrent bakiyelerinizi kaybetme durumu yaşayabilirsiniz.

Web (Online) BitTorrent Cüzdanları

Web dediğimiz Bittorrent Cüzdanları, cüzdan hizmeti sunan şirketler tarafından sahip olduğunuz Bittorrent bakiyelerinin korunduğu cüzdan türüdür. Web Bittorrent cüzdanı hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat etmesi gereken önemli bir noktadır. Web Bittorrent cüzdanlarının en önemli avantajı internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilir ve işlem yapabilme imkânı sunmasıdır. Türkiye’nin en fazla tercih edilen borsaları arasında yer alan Dyorex hakkında merak ettiklerinize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!