Algoritmik Stabilcoin Nedir? Stabilcoin’lerden Farkı Nedir?

Algoritmik Stabilcoin Nedir
Algoritmik Stabilcoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Algoritmik Stabilcoin Nedir?

Algoritmik Stabilcoin Nedir? Kripto para birimleri, piyasa koşulları ve kripto para birimlerinin arz ve talebi gibi faktörlere bağlı olarak oldukça değişkendir. Bu sebeplerden dolayı riskler bazı kişiler için korkutucu olabilir. Son yıllarda ekosistemin ayrılmaz bir parçası haline gelen sabit paraların bir alt türü ve bir kripto varlık sınıfı olan algoritmik sabit paralar, işlem sürecini otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanır.

Stabilcoin Nedir?

Algoritmik Stabilcoin Nedir? Stablecoin, fiyatını başka bir varlığın değerinden aldığı için emsallerinden daha istikrarlı bir kripto para birimi türüdür. Stablecoin’i dayanak bir varlığa bağlama süreci, kripto dünyasında stablecoin’lerin artan popülaritesinin önemli bir nedenidir. Raporlara göre, toplam stablecoin arzı 2020’de 5,9 milyar dolardan 2021’in başlarında %493 artarak 35 milyar doların üzerine çıktı. Bu arada, stablecoin kullanımı Ekim 2020 ile Ekim 2021 arasında %500 arttı. Stablecoin’ler, kripto para birimi ağlarında staking ve borç verme faaliyetleri dahil olmak üzere kripto para borsalarındaki işlemleri kolaylaştırır. Ek olarak, stabilcoinler ücretsiz olduğundan, çoğu borsada işlem ücretlerini azaltmak için de kullanılabilirler.

Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Algorithmic Stablecoins.

Algoritmik Stabilcoin Nedir? Yatırımcılar, işlem ücretlerinden tasarruf etmek için fiat para birimlerini sabit para birimiyle değiştirme ve ardından istikrarlı para birimlerini başka bir kripto para birimiyle değiştirme seçeneğine sahiptir. Tüccarlar doğrudan fiat para birimi (ABD doları gibi) ile bitcoin satın almak yerine, genellikle fiat para birimini istikrarlı paralarla değiştirir ve sabit paraları bitcoin gibi başka bir kripto para birimiyle ticaret yapmak için kullanır. Çoğu geleneksel stabilcoin, merkezi hükümet kurumları tarafından etkin bir şekilde kontrol edilir. Bir stabilcoin satın alarak, ihraççının stabilcoin ile ilişkili yeterli varlığa sahip olduğunu kabul etmiş olursunuz. Nispeten statik bir emtiaya bağlıysa, bir stablecoin’in değeri zaman içinde önemli ölçüde dalgalanmaz.

Algoritmik Stabil Paralar

Algoritmik Stabilcoin Nedir? Algoritmik sabit paralar teminatsızdır. Bu nedenle “teminatsız” sabit paralar olarak adlandırılırlar. Yapıları gereği merkezden dağıtılmıştır ve merkezi yetkililerin müdahalesi olmaksızın piyasa fiyat istikrarını artıracak şekilde ayarlanmıştır. Bu genellikle varlığa olan talebi karşılamak için “ön programlama” arzıyla yapılır. Bu, Ethereum akıllı sözleşmelerinde kodlanmış önceden belirlenmiş dengeleyici önlemlerle yapılır. Bu sabit paraların altında yatan algoritmalar, token “deflasyonist bir eğilime” sahip olduğunda para arzını artırmak ve “düşen satın alma gücü” olduğunda onu azaltmak için programlanmıştır. Algoritmik Stabilcoin Nedir? Bu algoritmik stablecoin’lerin, merkez bankası işletim modellerine benzer otomatik dengeleme araçlarıyla piyasa olaylarına tepki verme şekli, tek bir kurum tarafından kontrol edilmeyen ve merkezi olmayan akıllı, duyarlı bir para birimiyle sonuçlanır.

Stablecoin Nedir? - Binance, Ne Demek?

Bu tamamen algoritmik stablecoin’ler, ağ genelinde şeffaflığı koruyarak, belirteçlerin iç mantığını ve belirteçlerin değerini korumak için kullanılan teminatı ortaya çıkarır.

Algoritmik Stabilcoinler Nasıl Çalışır?

  • Algoritmik stablecoin’ler, referans verilen varlıkları veya türevleri alıp satma mekanizması aracılığıyla piyasaları stabilize eder. Fiyat yükseldiğinde para basan ve fiyat düştüğünde piyasadan satın alan Ethereum tabanlı bir kripto para birimi protokolü kullanır.
  • Algoritmik stablecoin’ler şu şekilde çalışır.
  • Akıllı sözleşmelerin blockchain dışında iletişim kurması için bir oracle sözleşmesi gereklidir. Bu oracle sözleşmesi, çeşitli borsalardan algoritmik stablecoin fiyatlarının alınmasına yardımcı olur.
  • Bu stablecoin’in fiyatı periyodik olarak (her 24 saatte bir) yeniden yapılandırma anlaşmasına aktarılacak ve anlaşmanın arzını artırması veya azaltması gerekip gerekmediğine karar vermesine olanak tanıyacak.
  • Sözleşme, her kullanıcının sözleşmeyle ilişkili cüzdanından yakılması ve basılması gereken jeton sayısını saymaya başlayacaktır. Kullanılan temel mantık, madeni para fiyatı önceden tanımlanmış sabit bir değeri aştığında, algoritmanın jeton yakmayı başlatmasıdır. Öte yandan, jetonun fiyatı önceden tanımlanmış sabit bir değerin altına düştüğünde algoritma yeni jetonlar yayınlayacaktır.

Algoritmik Stablecoin Nedir? UST ve LUNA'da Tam Olarak Neler Oldu? :  Muhabbit

Algoritmik Stabil Paralar’ın Kullanım Alanları

Algoritmik Stabilcoin Nedir? Algoritmik stablecoin’ler, geleneksel stablecoin’lerde yaygın bir mekanizma olan üçüncü taraf müdahalesini ortadan kaldırarak, stablecoin piyasasında gerçek bir ademi merkeziyet sunar. Bu sabit paralar, rezerv görevi görecek kadar para toplamanın zorluğunu ortadan kaldırır. Algoritmik stablecoin’ler, kripto para birimi ağlarında staking ve borç verme dahil olmak üzere kripto para borsalarında alım satım yapmak için kullanılabilir. Yatırımcılar, USD’yi stablecoin’lerle değiştirirken çoğu borsa tarafından alınan işlem ücretlerinden kaçınabilir. Alternatif olarak, itibari para biriminizi bir stablecoin ile değiştirebilir ve ardından sabit para biriminizi başka bir kripto para birimiyle değiştirebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!