Shardeum Nedir? Shardeum Nasıl Çalışır?

Shardeum Nedir
Shardeum Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Shardeum Nedir?

Shardeum Nedir? Shardeum, doğrusal ölçeklenebilirlik için tasarlanmış EVM tabanlı bir Katman 1 blok zinciridir. Sonsuza kadar düşük gas ücretleri sağlarken dinamik durum paylaşımı yoluyla gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korur. Bir sonraki milyar insanı kriptoya dahil etmek amacıyla, Shardeum’un potansiyel kullanım durumları DeFi’den açık kaynaklı AI ve oyunlara kadar uzanır. Ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik blokzinciri üçleminin üstesinden gelmek için Shardeum, Ethereum’un ademi merkeziyetçiliği ve güvenliğinden yararlanırken, dinamik parçalama ve Yetki Kanıtı ile Hisse Kanıtı konsensüsü kombinasyonu aracılığıyla doğrusal ölçeklenebilirlik ekler. Shardeum, hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen, SHM adlı kendi yerel kripto para birimine sahip olması hedefleniyor. Bununla birlikte, ekip SHM belirteçlerini paylaşmıştır ve SHM’nin sabit bir 508 milyon SHM madeni para arzı olması bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen Kripto para borsası Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

shardeum

Shardeum Nasıl Çalışır?

Shardeum Nedir? Shardeum, blok zincirini parçalar olarak da adlandırılan daha küçük, daha yönetilebilir parçalara bölen parçalama teknolojisi kullanılarak ölçeklenebilir. Parçalama ayrıntıları: Blok zincirleri doğası gereği büyük veritabanı sistemleridir ve blok zinciri parçalama, büyük veri tablolarını parça adı verilen daha küçük tablolara bölmek anlamına gelir. Bu, parçalanmış bir ağın, parçalanmamış bir blok zincirinden saniye başına daha fazla işlem (TPS) gerçekleştirmesine olanak tanır. Parçalanma Shardeum için yeni bir şey değil, parçalama Zilliqa, Polkadot, Near ve hatta Ethereum tarafından kullanılıyor (Proto Danksharding adlı bir sürüm kullanıyorlar). Ancak Shardeum, parçalamanın en gelişmiş şekli olan “Dynamic State Shredding” adlı kendi parçalama teknolojisini kullanır.

Dinamik Durum Parçalama

Shardeum Nedir? Dinamik durum parçalama, en gelişmiş parçalama türlerinden biridir. Blockchain ekosistemindeki değişikliklere esnek ve kolay uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bir parçadaki tüm düğümlerin aynı adres aralığına sahip olması yerine, önemli ölçüde örtüşen farklı adres aralıkları atanır, bu da birden çok parçayı etkileyen işlemlerin sıralı yerine eşzamanlı olarak işlenmesine olanak tanır, böylece işlem sayısını azaltır. Bu aynı zamanda ticaret hacmini artırmaya ve gaz fiyatlarını her zaman düşük tutmaya yardımcı olur. Temel olarak, talep dalgalandıkça ağın dinamik olarak bir blok zincirinden veya veri depolama yönteminden blok eklemesine veya kaldırmasına izin verir. Bunun ana avantajı, ağın ekosistemi bozmadan kolayca yükseltilebilmesidir. Statik durum parçalamanın aksine, dinamik durum parçalama ağ yükü değiştiğinde çalışır, bu nedenle ağı yavaşlatmaz. Parçalanmamış bir ağ, değişken ağ yüklerini yönetir.

Atomik İşleme ve Çapraz Parça Şekillendirilebilirlik

shardeum

Shardeum Nedir? Shardeum ayrıca, işlemlerin atomik olarak gerçekleştirilmesine izin veren atomik işlemlere de sahiptir. Atomik, işlemin tüm bölümlerinin normal şekilde yürütüldüğü veya hiçbir şeyin yürütülmediği anlamına gelir. Atomiklik olmadan, işlemler başarısız olabilir ve durum verileri tutarsız olabilir, bu da güvenlik risklerine ve güvenilirliğin azalmasına yol açar. Shardeum’un atomik işlemesini, işlemlerin farklı parçalardaki verilere ve durumlara erişmesine ve bunları kullanmasına izin veren çapraz parça iletişimi ile birleştirmek, karmaşık işlemleri mümkün kılarak akıllı sözleşmelerin parçalı bir ortamda çalışmasına izin verir, böylece akıllı sözleşmeleri geliştiriciler için kodlamayı kolaylaştırır.

Otomatik Ölçeklendirme Özelliği

Shardeum Nedir? Ağ yükleri ve ihtiyaçları zaman zaman değişir. Güvenlik veya performanstan ödün vermeden yüksek ve düşük talep için otomatik olarak ölçeklendirme yeteneğine otomatik ölçeklendirme denir. Otomatik ölçeklendirme, döngü başına (1 dakika) ağ yükünü ölçerek çalışır ve yüke dayalı olarak, yükü işlemek için gereken doğrulayıcı düğümlerin sayısı konusunda fikir birliğine varır. Tüm süreç aracı olmadan yapılır. Bu, hash oranına bağlı olarak her iki haftada bir zorluğu otomatik olarak ayarlayan Bitcoin ağına benzer. Örneğin, bir Shardeum dApp çok fazla etkinlik alırsa ağ, verimi artırmak için otomatik olarak etkin doğrulayıcı düğümler ekler. Etkinlik tekrar düştüğünde, aktif doğrulayıcıların sayısı azalarak ağ operasyonlarını zayıflatır.

Shardeum Raises $18.2M in Seed Funding

Doğrusal Ölçekleme

Shardeum Nedir? Adından da anlaşılacağı gibi Shardeum, en yoğun zamanlarda verimi anında artırmak için ağınıza düğümler eklemenize olanak tanır. Ağın “bekleyen” doğrulayıcı havuzuna düğümler eklendikçe, TPS orantılı olarak artar ve Shardeum’u doğrusal olarak ölçeklenen ilk Web3 ağı yapar. Düğüm bekleme modundaysa, ağ etkinliği devam edene ve beklemedeki düğüm uyanıp TPS’sini artırana kadar bekleyin. Bu, ağ talebine bakılmaksızın, blok zinciri ağlarının verim, ademi merkeziyet, güvenlik ve sabit işlem ücretleri gibi diğer tüm sonuçlarını olumlu yönde etkileyen önemli bir X faktörüdür. Bu nedenle, yeterli sayıda istek ve düğüm verildiğinde, Shardeum’un 100.000 TPS’nin üzerinde yıldırım hızında işlem hızlarına ulaşması teorik olarak mümkündür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!