Aktif Yönetim Nedir? Aktif Yönetim Stratejileri

Aktif Yönetim Nedir
Aktif Yönetim Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aktif Yönetim Nedir?

Aktif Yönetim Nedir? Aktif yönetim, bir yatırımcının, profesyonel varlık yöneticisinin veya profesyonel ekibin bir yatırım portföyünün performansını izlemesi ve portföydeki varlıkları satın alma, tutma veya satma kararları vermesi anlamına gelir. Her yatırım yöneticisinin amacı, aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla ek hedefe ulaşırken belirlenmiş kıyaslamalardan daha iyi performans göstermektir: Örneğin, Aktif Yöneticiler, hangi varlıkların alınıp satılacağına karar verirken niceliksel araçlar da dahil olmak üzere yatırım analizlerine, araştırmalara, tahminlere ve kendi muhakemelerine ve deneyimlerine güvenebilir. Yaklaşımınız kesinlikle algoritmik, tamamen keyfi veya ikisinin arasında bir şey olabilir. Buna karşılık, bazen indeksleme olarak adlandırılan pasif yönetim, indekslerin ve diğer kıyaslamaların kopyalamaya ve takip etmeye çalıştığı basit kuralları takip eder.

Aktif Yönetim Nedir? Pasif yatırım savunucuları, en iyi sonuçların bir veya daha fazla spesifik piyasa göstergesini yansıtan varlıkları satın almaktan geldiğini savunuyorlar. Argümanları, pasif yönetimin insan önyargısının eksikliklerini ortadan kaldırdığı ve bunun daha iyi performansa yol açtığıdır. Bu EMH biçimlerinin savunucuları, günlerini sık dalgalanmalardan yararlanmak için hisse senedi alıp satarak geçiren hisse senedi koleksiyoncularının, endeksi oluşturan ana endeks bileşenlerini satın alan yatırımcılardan daha fazla zaman harcadıklarını ve bunun zamanla daha da kötüleşeceğini savunuyorlar. . Ancak bu bakış açısı yatırım hedeflerini tek boyuta indirgemektedir.

Global piyasanın önde gelen dijital varlık platformu Rain'de Bitcoin, Ethereum ve çok daha fazlası ile işlem yapın

Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Aktif Yönetim Nedir? Aktif yöneticiler, bir yatırımcı sadece piyasa endekslerini izlemekten veya kolayca geçmekten daha fazla ilgileniyorsa, aktif bir yönetim yaklaşımının bu görev için daha uygun olabileceğini savunuyorlar. Aktif yöneticiler, portföylerinin karşılaştırılabilir yönetilmeyen endeksler, endüstriler veya pazar sektörlerinden ne kadar iyi performans gösterdiğini (veya düşük performans gösterdiğini) ölçerek başarılarını ölçer. Örneğin, Fidelity Blue Chip Büyüme Fonu, kıyaslama noktası olarak Russell 1000 Büyüme Endeksini kullanır. 30 Haziran 2020’de sona eren beş yılda Fidelity Fund %17,35 ve Russell 1000 Büyüme Endeksi %15,89 getiri sağladı.

Bu nedenle Fidelity Fund, belirtilen beş yıl boyunca karşılaştırmalı değerlendirmeden %1,46 daha iyi performans gösterdi. Aktif yöneticiler sadece portföyün riskini değil, aynı zamanda diğer portföy hedeflerine ulaşmadaki başarısını da değerlendirir. Bu, birçoğunun riski daha kısa bir zaman ölçeğinde yönetmesi gereken emeklilik yatırımcıları için önemli bir ayrımdır.

Aktif Yönetim Stratejileri

Aktif Yönetim Nedir? Aktif yöneticiler, değerinin altında işlem gören hisse senetlerini belirlemeyi amaçlayan çeşitli stratejiler yoluyla borsadan kar elde etmenin mümkün olduğuna inanırlar. Strateji, stok seçimini belirlemek için temel, niceliksel ve teknik göstergelerin bir kombinasyonunu dikkate almayı içerebilir. Fonunuzun hedefleriyle uyumlu bir varlık tahsis stratejisi de kullanabilirsiniz. Birçok yatırım firması ve fon sponsoru, piyasadan daha iyi performans göstermenin ve firmalarının yatırım fonlarını yönetmek için profesyonel yatırım yöneticileri tutmanın mümkün olduğuna inanıyor. Bunu, sürekli değişen pazar koşullarına ve pazardaki benzeri görülmemiş yeniliklere uyum sağlamanın bir yolu olarak görebilirler.

trader

Aktif Yönetimin Dezavantajları

Aktif Yönetim Nedir? Aktif olarak yönetilen fonlar genellikle daha yüksek ücretler alır ve pasif olarak yönetilen fonlardan daha az vergiye tabidir. Yatırımcılar, aktif yatırım konusunda uzmanlaşmış yatırım danışmanlarının devam eden çabalarının ve piyasa genelinde daha yüksek getiri potansiyelinin bedelini ödüyorlar. Aktif yönetimi düşünen yatırımcılar, yönetici ücretlerini çıkardıktan sonra gerçek getirilere daha yakından bakmalıdır.

Aktif Yönetimin Avantajları

Bir fon yöneticisinin uzmanlığı, deneyimi ve muhakemesi, yatırımcılar tarafından aktif olarak yönetilen fonlara yansır. Otomotiv endüstrisi fonlarını işleten aktif yöneticiler, bu alanda geniş deneyime sahiptir ve değerinin düşük olduğuna inandıkları bazı otomotiv hisselerine yatırım yapabilirler. Aktif fon yöneticileri daha esnektir. Seçim süreci, endeksteki yatırımların seçimine ve ağırlıklandırmasına mümkün olduğunca yakın olan endeks fonlarından daha liberaldir. Aktif olarak yönetilen fonlar, vergi idaresi için avantajlıdır. Alım satım esnekliği, yöneticilerin kazananları ve kaybedenleri dengelemesine olanak tanır.

Risk Yönetimi

Aktif Yönetim Nedir? Aktif fon yöneticileri riski daha çevik yönetebilir. Bir Küresel Bankacılık Fonu (ETF) borsasının belirli sayıda Birleşik Krallık bankasını tutması gerekebilir. 2016’daki şok Brexit oylamasından sonra, bu fon önemli ölçüde azalmış olabilir. Bu arada, aktif olarak yönetilen küresel banka fonları, artan risk düzeyleri nedeniyle Birleşik Krallık bankalarına olan risklerini azaltmış olabilir. Aktif yöneticiler ayrıca açığa satış ve türevler gibi çeşitli riskten korunma stratejilerini kullanarak riski azaltabilir.

Aktif Yönetim Performansı

Aktif Yönetim Nedir? Aktif yöneticilerin performansıyla ilgili birçok tartışma var. Başarıları veya başarısızlıkları büyük ölçüde çelişkili istatistiklerden hangisinin alıntılandığına bağlıdır. On yıldan 2017’ye kadar, blue chip hisse senetlerine yatırım yapan aktif yöneticilerin yıllık ortalama %1,13’lük performansla endeksten daha iyi performans gösterme olasılığı daha yüksekti. Bir araştırma, bu kategorideki aktif yöneticilerin %84’ünün maaş kesintisi öncesi kıyaslama endeksinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Ancak kısa vadede (üç yıl), Aktif Yöneticiler Endeksi ortalama %0,36 düşük performans gösterdi ve beş yılda %0,22 kaybetti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!