Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin ETF Nasıl Çalışır?

Bitcoin ETF Nedir
Bitcoin ETF Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin ETF Nedir? Yatırım dünyasının en sıcak iki bölgesinin er ya da geç bir araya gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Borsa Yatırım Fonlarının (ETF’ler) artan popülaritesinden yararlanmak isteyen kripto meraklıları ve yatırımcılar için, Bitcoin’i izleyen bir ETF olasılığı, bu tür bir bağlantı için en iyi fırsattır ve artan zorluklar ve sorunlar yaratmaktadır. Bunun nedeni, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in büyük ölçüde düzensiz kalmasıdır. Ek olarak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni ve büyük ölçüde denenmemiş kripto para piyasası odaklı bir ETF’yi listeleme konusunda isteksizdi, ancak SEC nihayet bugün bir Bitcoin ETF’sini onayladı.
Türkiye’nin Global borsası olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

Bitcoin ETF Nasıl Çalışır?

Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin ETF’lerinin potansiyel faydalarını ve risklerini düşünmeden önce, bir adım geriye gidelim ve Bitcoin ETF’lerinin ne olduğuna ve nasıl çalıştıklarına bakalım. ETF, belirli bir varlığın veya varlık grubunun performansını izleyen bir yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların varlıklara fiilen sahip olmadan yatırımlarını çeşitlendirmelerine olanak tanır. Yalnızca kar ve zarara odaklanmak isteyenler için, ETF’ler bireysel varlıkların alım satımına göre daha kolay bir alternatif sunar. Oyun endüstrisini ve ilgili şirketleri temsil eden hisse senetleri gibi ortak özelliklere sahip bir grup büyük şirketi hedefleyen yatırımcılar, varlıklarını kolayca çeşitlendirebilir.

Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin ETF, dünyanın en popüler dijital para biriminin fiyatını takip eden bir ETF’dir. Bu, yatırımcıların karmaşık Bitcoin ticaret sürecinden geçmeden ETF satın almalarını sağlar. ETF sahipleri doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmadığından, kripto para birimi yatırımcılarının gereken karmaşık saklama ve güvenlik prosedürleri hakkında endişelenmelerine gerek yoktur.

Neden Sadece Bitcoin’e Yatırım Yapmıyorsunuz?

Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin’e yatırım yapmak ister misiniz? Bir Bitcoin ETF’si yalnızca kripto para biriminin fiyatını yansıtıyorsa, aracıları neden umursayasınız? Neden doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmıyorsunuz? Bunun birden çok nedeni var. Benim var. İlk olarak, yukarıda bahsedildiği gibi, yatırımcılar bitcoin veya diğer kripto para birimlerini tutmakla ilgili güvenlik prosedürleriyle uğraşmak zorunda değildir. Artı, bu süreçte kripto para borsaları ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Yatırımcılar ETF’leri yalnızca geleneksel borsalar ve piyasalar aracılığıyla alıp satabilirler.

2022 foi o ano dos ETFs? Confira os 26 lançamentos

Bitcoin yerine Bitcoin ETF’lerine odaklanmanın bir başka önemli avantajı daha var: ETF hisseleri açığa satılabilir ki bu geleneksel kripto para piyasalarında mümkün değil. Dayanak varlığın fiyatının düşeceğine inanıyorsanız, Bitcoin ETF hisselerini açığa satış yapabilirsiniz. Bu Bitcoin yatırımlarında bulunmayan bir avantajdır. Bu ilginizi çekebilir: Soft fork nedir?Belki de en önemlisi, dijital para birimlerinin ve jetonların giderek artan popülaritesine rağmen, ETF’ler kripto para birimlerinden daha fazla bir yatırım haline geliyor. Dijital para birimlerini araştırmak isteyen yatırımcılar, görünüşte karmaşık olan şeylerin tüm ayrıntılarını öğrenmek zorunda kalmadan, zaten anladıkları araçları kullanarak ticarete odaklanabilirler.

Bitcoin ETF Onayına Giden Yol

Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin ETF’lerini başlatmak isteyen şirketler, düzenleyicilerle sorunlar yaşıyor. Cameron Winklevoss ve Tyler Winklevoss (şimdi Meta (FB), en son Facebook’un Gemini dijital para birimi değişimine dahil olmasıyla ünlendi), 2017’de SEC tarafından reddedilen Winklevoss Bitcoin Trust adlı bir Bitcoin’de yer alıyor. ETF. Reddedilmenin nedeni, Bitcoin’in çoğunlukla düzenlenmemiş borsalarda alınıp satılması ve bu da onu dolandırıcılık ve manipülasyona karşı savunmasız hale getirmesiydi. 1 Birader Winklevoss hiçbir çabadan kaçınmadı. 19 Haziran 2018’de Amerika Birleşik Devletleri, Winklevoss IP LLC adlı bir şirketin borsada işlem gören bir ürünü için Patent ve Ticari Marka Ofisi patenti verdi. Başarılı bir Bitcoin ETF’si başlatmak isteyen tek kripto meraklısı Winklevosses değil.

Bitcoin ETF coming soon says 'Godfather of ETFs' Reggie Brown.

Bitcoin ETF Nedir? Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmaktan sorumlu olan borsa Cboe Global Markets, SEC’in dijital para birimleriyle ilgili ETF’lere de izin vermesini istedi. 3 Cboe, Winklevoss ETF’sinin listelendiği Bats Global Markets borsasını da satın aldı. Bitcoin ile ilgili projeleri olan bir fintech şirketi olan VanEck ve SolidX, 2018’in başlarında VanEck SolidX Bitcoin Trust ETF’si için planlarını duyurdu. ETF Trends’e göre bu ETF, 200.000 $’lık bir hisse senedi fiyatından başlayacağı için kurumsal yatırımcılara yöneliktir. XBTC, bir grup Bitcoin borsasının endeksini izlemek için tasarlanmıştır. XBTC, ETF’lere odaklanmayı genişleterek SEC’in Bitcoin ile ilgili fonlarla ilgili endişelerini giderebileceğine inanıyor.

ProShares Bitcoin Stratejisi ETF

Bitcoin ETF Nedir? ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’si, 19 Ekim 2021’de işlem görmeye başlayacak ve bu da onu Bitcoin ile ilgili ilk ETF yapacak. Fon, BITO kodu altında işlem yapıyor ve Chicago Ticaret Kurulu’nda (CME) işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin’in (BTCUSD) fiyatını takip ediyor. Fon, büyüyen bir varlık sınıfına erişim sağlamaya ve yatırımcıların BTC’yi açığa satmasına izin vermeye devam edecek olsa da, ProShares’in ETF’leri, fonun doğrudan spot fiyata bağlı olmayacağı, bunun yerine geleceği izleyeceği için daha sağlam olacaktır. Yukarıda önerilen bazı Bitcoin ETF’lerinden farklı olabilir.

Bu, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine dayalı BITO gibi fonların getirilerinin Bitcoin’in spot fiyatından önemli ölçüde sapabileceği anlamına gelir. Contango olarak bilinen, uzun vadeli vadeli işlem sözleşmelerinin kısa vadeli sözleşmelerden daha yüksek fiyatlandırıldığı bir durum, Bitcoin gibi değişken varlıkların fiyatını izleyen fonlar için kayıplara neden olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!