BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Türk Bitcoin Borsasında Yeni Vurgun: “Herkes Batabilir Mi?

0 3

Türkiye’de bir Bitcoin ve altcoin borsasında yeni bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Söz konusu borsa hakkında yüzlerce şikayet oluşturuldu. Uzmanlar, sitenin kapanması durumunda yatırımcıların batabileceğini aktarıyor. İşte detaylar…

Bitcoin borsasında skandal: 250 milyon TL’den fazla yatırım var

Türkiye’de 15 bin kullanıcısı olduğu bleirtilen Bitexnova’da, yatırımcılar paralarını çekemediğini iddia ediyor. Platformda 250 milyon TL’den fazla yatırım bulunduğu bildirilirken Bitexnova’nın sitesinin adını Bitexova olarak değiştirmesi, kullanıcılar arasında korkuya neden oldu. Bu durum, Thodex ve Vebitcoin gibi batan şirketlere bir yenisinin eklenip eklenmediğine dair endişeleri de beraberinde getirdi.

15 bin Türk yatırımcısı bulunan Bitexnova’da yaklaşık bir haftadır alım satım yapılamadığı birçok mağdur tarafından belirtildi. Kullanıcılar, şikayetlerini sosyal medya ve genel internet üzerinden paylaşıyor. Türk yatırımcılar paralarını çekemediğini, üstüne bir muhatap bulamadığını söylüyor. Uzmanlar, genel olarak, merkezi Türkiye’de olmayan ve sermayesi hakkında güven vermeyen platformlardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. uzmanlara göre bu durum, insanların yatırımlarının bir anda buhar olmasına neden olabilir.

Thodex ve Vebitcoin hikayesi

Kriptohocası.net olarak da bildirdiğimiz üzere, Türkiye’de daha önce birçok kripto vurgunu gerçekleşti. Bunların en bilindikleri Vebitcoin ve Thodex oldu. Yerel kripto para borsası Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, Nisan 2021’de ülkeyi terk ederek borsanın yaklaşık 390.000 aktif kullanıcısının fonlarını geri alınamaz hale getirdi. Thodex’in avukatı Bedirhan Oğuz Başıbüyük, CEO’nun Türkiye’den kaçtığını çünkü aksi takdirde “ya tutuklanacağını ya da intihar edeceğini” söyledi. Avukat, görünen çıkış dolandırıcılığının nedenlerinin bir parçası olarak likidite sorunlarını ve bir yıllık bir hack olayını gösterdi.

Bir Türk mahkemesi, Thodex davasına yönelik soruşturmasının bir parçası olarak o ayın sonlarında altı zanlıyı hapse attı. Şüpheliler arasında Özer’in erkek ve kız kardeşinin yanı sıra üst düzey şirket çalışanları da yer aldı. Geçen yılın aynı ayında, Türk yetkililerin dolandırıcılık soruşturmasının bir parçası olarak başka bir kripto para borsası olan Vebitcoin ile bağlantılı dört kişiyi tutukladığı bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.