Tokenomik Nedir ve Neden Önemlidir?

0 16

Tokenomik nedir ve neden önemlidir, kripto para piyasasında arz ve talep özelliklerini anlamak amacıyla sunulan verilerden oluşmaktadır. Geleneksel ekonomide, ekonomistler resmi para arzı verilerini kullanarak bu şekilde para birimlerinin işleyişini izleyebiliyorlar. Ülkeye bağlı olarak rapor ettikleri sayılar ise genelde m1 – m2 ya da m3 – m4 şeklinde değişir. Detayların devamını, yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Tokenomik Nedir ve Neden Önemlidir; Ne Kadar Önemli?

Tokenomik nedir ve neden önemlidir dediğimizde, öncelikli olarak kripto para biriminin ihracını ve arzı yöneten kurallar anlamına gelmektedir. Dijital paralar ve jetonlar tipik olarak önceden ayarlanmıştır. Her biri, bir blok zincir üzerine kuruludur.

  • Algoritmik olarak oluşturulmuş dağıtım programlarını kapsar. Bunun beraberinde kripto varlıklarının dolaşımındaki, varlık birimlerinin kaldırılması için sabit kodlanmış diğer politikalarda mevcuttur.
  • Bir dijital varlığın, Tokenomik olmasını belirleyen en temel faktörler bu şekildedir. Belirli bir tarihe kadar oluşturulan kripto paraların sayısını ve kripto paranın en büyük mülkiyetine sahip olunacak insan grubunu tahmin etmenizi sağlar. Zaman zaman değişse de, bunun gerçekleşmesi için genellikle blokzincir ağının katılımcılarının anlaşmasını gerektirmektedir.

Tokenomik terimi 2 kelimeden oluşur.

  • Token
  • Ve ekonomik kelimelerinin birleşimidir. Bu sebepten dolayı kripto ekonomisinde, daha temel olan token ekonomisi önceliklidir.

Kripto para ekonomisinin niteliklerinde dağıtım/üretim ve daha fazlasını kapsar. Seyirci olan her bir verinin bütününe tanımlaması yapılır. Blok zinciri tabanlı projeleri mevcuttur. Blok zinciri üzerindeki değer birimleridir. Kripto para piyasasında önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.