Tezos Nedir?

0 23

Tezos Nedir?

Tezos nedir, 2014 senesin de Arthur Breitman ve Kathleen Breitman önderliğin de bir grup yazılımcı tarafından geliştirilimi yapılmaya başlanmıştır. 2017 senesin da yaptıkları bir kampanya ile Bitcoin ve Ethereum olarak toplam da 232 milyon dolar değerin de bir fon toplandığı bilinmektedir. Toplanan fon İsviçre merkezi olan Tezos Vakfı tarafından yönetildiğini söylemek mümkündür. Tezos Vakfı ilerleyen zamanlar da Tezos Token kullanıcılarının yönetim de güçlerinin artması ile birlikte karar noktasın da kendisini geri çekmeyi hedeflemektedir.

Tezos, birincil anlamda dijital bir toplum inşa ederek özerk bir merkezi olmayan blok zinciri oluşturmayı hedefliyor. Ortak ilgi alanlarına ve ilgi alanlarına sahip bu dijital topluluk, Tezos (XTZ) belirteci ile ortak kararlar alarak platformu daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Tezos’un Ethereum gibi akıllı bir sözleşme platformu olduğu söylenebilir.

Ethereum akıllı sözleşme sisteminin yanı sıra platformda değişikliklere izin verildiğini söyleyebiliriz. Böylece dijital toplumu zor dallara ayırarak değil, karar verme yoluyla zamanla ortaya çıkabilecek ihtiyaçların gerekli düzenlemelerinin yapılabilmesini sağlar. Tezos platformunun da gerekli geliştirmelerden geçmiş geliştiriciler tarafından yapıldığını biliyoruz. Platform için gerekli geliştirme olduğunda, yazılım geliştiriciler bu talebi Tezos dijital topluluğuna gönderir. Bu talebe destek vermek isteyen kullanıcılar Tezos toplumu geliştiriciye Tezos (XTZ) ile ödeme yapması gerekiyor.
Böylece yapılacak olan gelişim toplumun onayına sunulmakta ve en yüksek desteği almış olan geliştirmenin yapıldığını söylemek mümkündür. Yazılım geliştiricilerine verilmiş olan Tezos ödülü sayesin de geliştirme işi için de bir ücret ödenmesine ve geliştiricilerin teşvik edilmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

Tezos (XTZ) Avantajları Nelerdir?

Tezos nedir sorusunu cevaplamımızın ardından Tezos’un avantajlarına değinelim. (XTZ), akıllı sözleşme platformu olarak piyasaya sürüldü. Diğer blockchain sistemlerinden farklı olarak bu platformla ilgili en önemli şey, proje geliştirmenin dijital topluluğun onayı ile gerçekleşmesi ve gerekli görüldüğünde geliştirmeye izin vermesidir.

Bitcoin veya Ethereum’a benzer bir blok zinciri sistemi geliştirememe, bu ağlarda hard fork’lara katkıda bulunur. Tezos (XTZ) platformunda gerekli geliştirme, yazılım geliştiricisi tarafından belirlenir ve Tezos dijital topluluğuna sunulması gerekir.
Tezos topluluğu, geliştirme ihtiyaçlarına göre bağış yapmak ve en yüksek bağışı olan yazılım geliştiricilerin projelerine bağış yapmak için Tezos (XTZ) tokenlerini kullanır. Bu sayede yazılım geliştirme toplumun istediği yönde ilerler ve yazılımcılar bunun için ödüllendirilir.

Tezos (XTZ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tezos (XTZ) platformunun geliştirildiği ilk günden itibaren Ethereum ve Bitcoin sistemlerinin aksine PoW (cihazın enerji tüketimi ile madencilik) yerine yetkili bir PoS sistemi kullanarak madencilik yapmak mümkün. Halihazırda Bitcoin ve Ethereum benzeri sistemlerde kullanılan PoW’un ciddi güç tüketimine neden olduğu söylenebilir. Tezos (XTZ) tarafından yetkilendirilen PoS madenciliğinde cüzdanınızda yeterli miktarda Tezos (XTZ) bulunması yeterlidir. Tezos (XTZ) madenciliği, ekipman veya güç tüketimi gerektirmez. Madenciliğin sanal olarak yapıldığı söylenebilir.

Tezos Fiyat

Tezos nedir? Bu yazının hazırlandığı sırada XTZ/USDT paritesi 1.45  $ seviyesinden işlem görüyor. Yaklaşık $1,329,136,384 piyasa değeriyle Tezos  kripto paralar listesinde kendine 41. sırada yer buluyor. Toplam sirkülasyonda ise 730 milyondan fazla piyasada Tesoz Coin bulunuyor.

Tezos (XTZ) Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de Türk Lirası ile Tezos (XTZ) almanın sanılanın aksine çok basit ve hızlı bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir teknik bilginiz olmadan Tezos (XTZ) satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek nokta bir kripto para borsasına Türk Lirası transfer ederek Tezos alım-satım işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Tezos Sıkça Sorulan Sorular

Eski Morgan Stanley analisti Arthur Breitman ve Kathleen Breitman tarafından geliştirilen Tezos, İsviçre merkezli bir kuruluş olan Tezos Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Tezos’un en yüksek fiyatı 9.18 $ ile bu seviyeden %84 uzaklıkta seyrediyor.

Tezos, İsviçre merkezli bir kuruluş olan Tezos Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.