Cardano (ADA) Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano (ADA) Nedir? ADA olarak da bilinmekte olan Cardano, dijital para aktarımı ve ayrıca almak için kullanılabilecek bir ada kripto sistemine sahip olan bir platform olarak raflarda ki yerini almış bulunmaktadır. ADA kripto  paranın geleceğini temsil etmekte ve kriptografi yolu ile de güvenli olması garanti altına alınan hızlı ve doğrudan transferlerini de mümkün olan bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır.

ADA yalnızca bir kripto para birimi olarak bilinmemelidir. Her gün dünya üstünde insanlar, kuruluş ve hükümetler aracılığı ile kullanılmakta olan finansal uygulamalar üzerinden yürütebilecek teknolojik bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Platform, sistemi daha kolay güncelleme yapabilmek ve yumuşak çatallanma ile üst noktalara yükseliş yapılabilmesini basitleştirmek ve bloklar üzerinden inşa edilebilmektedir. ADA yönetimi olan temel katman tamamlanmanın üstünden, akıllı sözleşmeler içinde, ilerleyen dönemde yapılacak olan ticaret ve işleri denetim altında tutabilecek dijital olan yasal anlaşmalar da ele almak maksadı ile ayrı bir hesaplama katmanı ortaya çıkarmaktadır. ADA da merkezi bulunmayan uygulamalar ve bunun üstüne bir blok zincir üstüne çalışmakta olan ve merkezi olmayan uygulamaları ya da dapps hizmetlerinin de yürütülmesini sağlamakta.

ADA sunduğu bu yenilik, kripto kullanıcılarının ihtiyaçlarını düzenleyicileri tarafından talep oluşturmak ve mahremiyeti düzenleme amacı olarak birleştirecek şekilde olması olarak karşımıza çıkmaktadır. ADA vizyon olarak, yeni düzenlenmiş bilgi işlem tarzının ve herkese adil bir finansal hizmet açık erişim sunarak daha fazla finansal katılımı sağlamakta.

Cardano (ADA) Kurucusu Kimdir?

Cardano’nun kurucusu ve CEO’su Charles Hoskinson’dur. Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’de birden fazla kilit projede rol oynayan isimlerin başında gelmektedir. Hoskinson’u özel kılan noktalardan biriside Charles, Cardano’nun yanı sıra Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucuları arasında yer almaktadır.

Charles Hoskinson 2013 yılında, EOSIO‘nun kurucu ortağı Dan Larimer ile birlikte, ilk blokzinciri ve kripto para birimi başlangıcı olan Invictus Innovations’ı başlattı.

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

Ada fiyatının yükseleceği yönündeki olumlu tahminlerin çoğu, sağladığı teknik nedenlerden kaynaklanıyor. Bunlardan biri kripto para birimleri için blok oluşturma algoritmasıdır. Bununla birlikte, “alternatif hisse kanıtı” algoritmaları, kripto para madenciliğinde elektrik tüketimini azaltmanın bir yolu olarak çekiş kazanıyor. Cardano’nun Ouroboros protokolü, ilk Stake of Proof sistemlerinden biridir ve bugüne kadar kanıtlanmış en güvenli sistemdir. Daedalus cüzdanını geliştirmeye, kullanıcı güvenliği isteklerini geliştirerek başladılar. Daedalus, kripto para cüzdanlarının normal gizlilik konularına ek olarak, belirli harcama şifrelerinin ve işlem takibinin özelleştirilmesine izin verir.

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano ADA nedir ? ADA madenciliği diğer kripto para birimlerinden alışık olduğumuz sistemler kullanılarak yapılmamaktadır. Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi, özel ekipmanların güç tüketimini kullanarak madencilik yapmak mümkün değildir.

ADA madenciliğinin çalışma şekli şu şekildedir, bu işlem için uygun olan ADA cüzdanınıza bir miktar ADA bakiyesi yüklüyorsunuz ve bu bakiyeniz oranında belli bir yüzde ile size ADA kazandırarak ADA madenciliği yapabiliyorsunuz ve bu sistem Proof of Stake yöntemi ile yapılmaktadır. Cardano ADA madenciliği için özel bir madenci cihazı ya da enerji tüketimine gerek bulunmamaktadır. ADA cüzdanınızda bulunan bakiyeniz oranında ADA ödülü alıyorsunuz ve böylece sistem diğer madencilik türlerine göre daha pratik bir madencilik ile işlemlerine hız kesmeden devam edebiliyor.
Cardano Holding Up Well for These Reasons, According to Crypto Analyst Benjamin Cowen - The Daily Hodl

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Türk Lirası ile ADA satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Türk Lirası ile kolayca Cardano ADA yatırımı yapmak DyorEX kripto para borsasına www.dyorex.com adresine tıklayıp kolayca ADA alım-satım işlemi yapabilirsiniz.

Cardano Sıkça Sorulan Sorular

Cardano ADA Nedir?

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. Cardano'nun dahili kripto para birimine ADA denir.

Cardano kurucusu kimdir ?

Kripto para birimi Ethereum'un eş kurucularından olan Hoskinson, bir diğer kripto para birimi Cardano'nun kurucusudur.

Cardano dolaşım arzı ne kadar?

Cardano dolaşımdaki arzı ise 45,000,000,000 ADA seviyesinde.

Cardano madenciliği nasıl yapılır?

PoW fikir birliği kullanmayan ADA madenciliği yapılmamaktadır. Yani Bitcoin madenciliğinden gibi bir makine veya cihaz kullanılarak madencilik işlemi yapılmamaktadır.

Cardano nereden nasıl alınır?

DyorEX kripto para borsasında Türk Lirası ile kolayca Cardano alım-satım işlemi yaparak yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz

Diğer kripto para projelerini incelemek ve araştırmak için Kripto Para sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!