Airdrop Nedir?

Airdrop Nedir?
Airdrop Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Airdrop Nedir?

 

Airdrop Nedir? Türkçe karşılığı “hava yardımı” olan airdrop, yeni bir kripto para biriminin farkındalığını artırmak için cüzdan adreslerine token veya coin göndermeyi içeren bir pazarlama yöntemidir. Bu yöntemde kullanıcılara, ilgili kripto para birimiyle ilgili bir tweet’i paylaşmak gibi çeşitli küçük hizmetler karşılığında ücretsiz olarak küçük miktarlarda token ya da coin gönderilir.

Kripto para birimlerinin yanı sıra, aslında her biri değiştirilemez birer token olan NFT ürünleri de airdrop yöntemi ile dağıtılabilir. Bugün birçok NFT koleksiyon için airdrop düzenlenmektedir.

Airdrop yönteminin amacı, çoğunlukla, yeni çıkacak bir kripto para biriminin tanıtımını yapmaktır. Airdroplar ile bir kripto para biriminin daha fazla kişiye ulaştırılması amaçlanır. Zaman zaman kripto para borsaları ya da cüzdanları gibi blok zincir tabanlı hizmet sağlayıcıları da sadık müşterilerini ödüllendirmek için airdrop yöntemini kullanabilir.

Airdroplar genellikle ilgili şirketin internet sitesinde, kripto para forumlarında ya da sosyal medyada tanıtılır. Airdroplardan yararlanabilmek için bir kripto para cüzdan adresinizin bulunması gerekir.

Airdrop ile İlk Coin Teklifi (ICO) arasındaki fark nedir?

Airdrop Nedir? Airdrop etkinlikleri, ilk Coin teklifi etkinliklerinden farklıdır. ICO etkinliklerinin amacı, yeni bir kripto para biriminin finanse edilmesidir. ICO’lar ücretsiz değildir ve bu ektinliklerde başka kripto para birimleri karşılığında ödeme alınır. Bir airdrop ise tamamen ücretsizdir.

Aslında çoğu zaman airdroplar, yeni çıkacak bir kripto para biriminin bilinirliğini artırarak ICO’ya katılımı artırmak amacıyla düzenlenir. Böylece yeni bir token ya da coin, piyasaya çok daha güçlü bir giriş yapabilir.

Airdrop Nedir?

Airdrop türleri nelerdir?

Farklı yollarla kripto para airdrop’u yapmak mümkündür. Kriptoları çok sayıda cüzdana aktaran standart airdrop’ların dışında başka birkaç tür daha vardır. Yaygın görülen bazı örnekler arasında ödül airdrop’ları, özel airdrop’lar ve token sahiplerine yönelik airdrop’lar yer alır.

 

Ödül Airdrop’u

Airdrop Nedir? Ödül airdrop’u kullanıcıların belirli görevleri yerine getirmesini gerektir. Bu görevlere örnek olarak proje hakkındaki bir gönderiyi Twitter’da paylaşmak, projenin resmi Telegram kanalına katılmak ya da Instagram’da bir gönderi oluşturmak ve birkaç arkadaşı etiketlemek verilebilir. Bir ödül airdrop’unu alabilmeniz için muhtemelen sizden cüzdan adresinizi belirttiğiniz bir formu doldurmanız ve görevleri yerine getirdiğinize yönelik kanıt sunmanız istenecektir.

 

Özel Airdrop

Bir özel airdrop yalnızca belirli cüzdanlara kripto gönderir. Genellikle alıcıların aktif bir topluluk üyesi olmak ya da projenin ilk destekçileri arasında yer almak gibi projeyle ilgili bir geçmişi vardır.

Eylül 2020’de Merkeziyetsiz Borsa (DEX), Uniswap belirli bir tarihten önce protokolüyle etkileşim kuran tüm cüzdanlara 400 UNI airdrop yapmıştır. Bu yönetişim tokeni, projenin gelecekteki gelişimiyle ilgili kararlarda token sahiplerine oy kullanma hakkı sunar.

 

 Token Sahiplerine Yönelik Airdrop

Airdrop Nedir? Token sahiplerine yönelik airdrop’lar, cüzdanlarında belirli bir miktarda dijital para birimi tutan kişilere ücretsiz token dağıtır. Proje ekibi genellikle belirli bir tarih ve saatte kullanıcıların kripto birikimlerinin bir anlık görüntüsünü alır. Cüzdan bakiyesi minimum gerekliliği karşılıyorsa, alıcılar anlık görüntünün alındığı zamandaki birikimlerine göre ücretsiz token alabilir.

Birçok yeni proje bitcoin (BTC), ether (ETH) ya da BSC cüzdanı sahiplerine token airdrop’u yapar çünkü bunlar kripto dünyasındaki en büyük topluluklara sahiptir.

Airdrop’un Faydaları Neler? 

Airdrop Nedir? Airdroplar “bedava” kripto para ya da token kazandırdığından, ICO’ların kendilerini geniş kitlelere duyurmak için kullanılır. Bir ICO için geleneksel pazarlama kampanyaları başlatmak pahalı ve uzun uğraşlar gerektiren bir yöntem olabilir. ICO’ların çoğu, ilk aşamalarında yeterli miktarda sermayeye sahip olmadığı için token kullanmaya karar verirler. İyi kurgulanmış airdrop kampanyaları; özellikle Facebook, Twitter, ve diğer sosyal ağlarda kripto para topluluklarının dikkatini çekmeye yardımcı olur. Ayrıca, birçok kripto para sitesi de yaklaşmakta olan ve devam eden airdrop kampanyalarını yayınladıkları özel listelere sahipler.

Çoğu airdrop kampanyası, dağıtılan tokenları ve koinleri almak için birkaç küçük görevi tamamlamanızı isteyebilir. Örneğin, airdrop yapan ICO ile ilgili Facebook durumunuzda bir paylaşım yayınlayın, onlar hakkında bir Tweet atın ya da ICO’nun bültenine kaydolun vb. gibi basit görevler. ICO’lar kendi topluluklarını oluşturmak ve marka bilinirliği yaratmak için bu tür görevlerle sizin de bedava koin veya token kazanmanızı sağlar. Bunu sadece web sitelerine kaydolup KYC sürecini tamamlamanız için yapanlar da var.

Airdrop nasıl alınır?

Airdrop Nedir? Daha önce de belirttiğimiz gibi süreç projeden projeye farklılık gösterebilir. Fakat bir airdrop almak için en önemli şey bir kripto para cüzdanıdır. MateMask,TrusWallet gibi çeşitli popüler ve kullanımı kolay kripto cüzdanları kullanmanız gerekir. Bir cüzdan edindikten sonra ücretsiz token alıp almadığınızı buradan kontrol edebilirsiniz. Tokenler size ulaşmadıysa, airdrop’u almak için muhtemelen bir web sitesiyle etkileşim kurmanız gerekecektir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!