Terra LUNA 2.0 İncelemesi: Nedir ve Neyi Beklemelisiniz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Phoenix küllerinden doğdu. Bir Phoenix olarak daha güçlü, daha akıllı ve daha enerjik bir şekilde geri dönmeniz gerekiyor. Terra Luna 2.0 da kesinlikle küllerinden doğdu. Ancak, gerçekten daha güçlü, daha akıllı ve daha enerjik mi? Buna ilaveten Do Kwon bizim bilmediğimiz bir şey biliyor mu? Kesinlikle oldukça zor bir yol oldu ve bundan bir anlam çıkarmaya çalışmak üzereyiz. Kripto analistleri Terra LUNA 2.0’ı masaya yatırıyor.

Terra LUNA 2.0 nedir?

Bu proje, Terra LUNA 2.0, Do Kwon tarafından öne sürülen 1623 teklifinin sonucu. Deliler birkaç öneriye oy verebilirdi, ancak bu öneri açık ara en popüler olanıydı. 305.98 milyon kişi oy kullandı, bu oy haklarının %89,95’i demek. %65,5’i lehte oyu kullandı, bu da 200 milyon oya karşılık geliyor. %21 çekimser kaldı ve % 13’ü öneriye karşı oy kullandı. Teklif, yarım milyon görüş ve 5.300 yanıt aldı. Bu çok fazla dikkat ve etkileşim anlamına geliyor.

1623 teklifi neydi? Yeni bir Luna Katman-1 Blockchain olacağını öneriyordu. Eski Blockchain’den bir çatal. Ve burada biraz kafa karıştırıcı hale geliyor. Sizin için açıkça ortaya koyalım:

  • Eski Blockchain devam ediyor ve şimdi Terra Classic olarak biliniyor.
  • Sonuç olarak, orijinal Luna tokenini Luna Classic (LUNC) olarak yeniden adlandırdılar.
  • Yeni Blockchain’in LUNA (LUNA) adı altında devam edecek yeni bir kripto parası var.
  • UST, Terra Classic’te yeni adı USTC altında yaşamaya devam edecek.
  • Yeni çatalın herhangi bir UST karşılığı yok.

Ayrıca, orijinal LUNA’nın geliştirici ekibi yeni Blockchain’e geçiş yapacak. Terra Classic’teki birçok proje de taşınacak.

Üstelik yeni zincirde yeni yaşam alanları bulacaklar. Örneğin Astroport, Prism, RandomEarth, bunlar arasında bulunuyor. Ayrıca çıkış tarihi 28 Mayıs olarak belirlendi. Bu, yeni LUNA tokeninin büyük bir airdrop’u ile el ele gitti. Muhtemelen bu teklifin bunu yapmasının ana nedenlerinden biri. İnsanlar ellerinden geldiğince kurtarmaya çalışmak isterler. Bir airdrop muhtemelen onlara bu konuda yardımcı olur.

Terra LUNA 2.0 hakkında ne hissediyoruz?

Çatalın üzerinden 5 gün geçti ama o kadar çok soru cevapsız kaldı ki. Bu soruları çözmeye çalışalım. Terra Luna’nın çöküşü sıcak ve duygusal bir konu oldu ve birçok insan yandı. Hatta bazıları tüm birikimlerini kaybetti. Buna nereden bakarsanız bakın, bu kabul edilebilir değil.

Şimdi, Terra LUNA 2.0 hakkında herkesin kafasına takılan bazı sorulara bakalım

Terra 2.0 yeniden güven tesis edilebilecek mi?

İşte bunu ele alıyoruz. Kriptohocası.net haberlerinden de takip ettiğiniz üzere Binance, 1 Haziran’da Terra Luna’yı listeledi. Borsa hala Terra Luna’nın ‘yüksek oynaklığa’ tabi olduğuna dair bir uyarı taşıyor ancak bu, binlerce yeni yatırımcının Terra Luna’yı satın almasını engellemedi. Airdrop’a göre şu anda dolaşımda olan 210 milyon LUNA arzı var. Bu, Terra Luna’ya yaklaşık 1 milyar dolarlık bir piyasa değeri veriyor. Bununla birlikte kripto çöküşünden önce sahip olduğu 70 milyar doların çok altında.

Bazıları çöküşü, kötü şöhretli Bernie Madoff’un 150 yıl hapis cezasına çarptırılan 2009 yılındaki 60 milyar dolarlık yatırımcı kaybı olayıyla karşılaştırıyor. Kwon’un Terra Luna’sı yatırımcılarına aynı şeyi yapıyor mu? Do Kwon bu kadar sert bir şeyle yüzleşebilir mi?

Bu sorular bizi rahatsız etmeye devam ediyor. Bu yüzden analistler şimdilik Luna’ya yatırım yapmaktan uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Terra Luna Classic (LUNC) ve holder’larına ne olacak?

Tüm orijinal LUNA holder’ları kısa çöpü çekti. Orijinal LUNA tokeni değerinin %99’unu kaybetti. Şu anda orijinal Blockchain’in var olmaya devam edeceği öne sürülüyor. Yani yeni Blockchain’le birlikte evrende olacaklar.

Terra Classic kaşifini kontrol ettik ve orada bazı aktiviteler gördük. Mevcut tüm Terra Classic holder’ları bu airdroptan pay alacak. Terra iki ekran görüntüsü aldı. Orijinal LUNA’nın (şimdi LUNA Classic) holder’ları ilk ekran görüntüsünün bir parçasıydı. Bunlar çöküş öncesi holder’lar.

Çöküşten sonra LUNA tokenleri satın aldıysanız, Terra birkaç gün sonra ekran görüntüsü aldı. O zaman daha küçük bir airdrop da alacaksınız. 1 milyar LUNA arzı ile airdrop tahsisleri aşağıdaki şekilde olacak:

  • Çöküş öncesi Luna sahipleri: %35
  • Saldırı sonrası Luna sahipleri: %10
  • Saldırı öncesi AUST sahipleri: %10
  • Saldırı sonrası UST sahipleri: %15
  • Topluluk Havuzu: %30. Buna geliştiriciler için %10 dahil. Luna stakers bunu kontrol edecek.

10K LUNA’nız varsa, oluşumda %30 alırsınız. Kalan %70’lik kısım ise 6 aylık bir uçurum ve 2 yıllık bir hak etme süresine sahip. Bu, küçük yatırımcılar ve bireyseller için iyi bir haber.

Çoğu borsa yeni Terra LUNA 2.0’ı destekliyor. Bu, çoğu insanın airdrop’larını alacağı anlamına geliyor. Ancak, Terra’nın sadece küçük bir ekibi olduğu için bu karmaşık bir olay. Uzmanlar herkesin aynı anda airdrop almayacağını hatırlatıyor. Bazı yatırımcılar şimdiden şikayet ediyor.

Luna 2.0 nasıl performans gösterecek?

Bu bir milyon dolarlık soru. Terra LUNA 2.0 nasıl performans gösterecek? 28 Mayıs’ta her şey token başına 18,87 dolardan çok umutlu başladı. Ama ilk airdrop dalgasındaki çoğu insanın ne yaptığını düşünüyorsunuz? Doğru, yepyeni LUNA token’lerini cüzdanlarına bırakabileceklerinden daha hızlı satıyorlardı. Sonuç? İlk fiyatta %75’lik bir düşüş. Piyasaya sürüldükten sonraki 5 saat içinde 4,39 dolara düştü.

Ayrıca 31 Mayıs’ta tekrar 11,33 dolara ulaştı. Yine de bu uzun sürmedi ve şu anda 4,85 dolar seviyesinde işlem görüyor. Terra LUNA piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolar. Ayrıca mevcut dolaşımdaki arzın 210 milyon LUNA token olduğunu iddia ediyorlar. Bu arada, LUNA Classic (LUNC) tokenin fiyatı düşmeye devam ediyor ve 4 sıfırlı bir fiyat ile başlıyor.

Yani, henüz erken günler. Airdrop’larla ilgili bazı sorunlar var, ancak Terra bunları bir an önce çözmeye çalıştığını söylüyor. Bunun şu anki yaklaşık 5 dolarlık fiyat üzerinde bir etkisi olacak mı? Söylemesi zor. Analistler de tıpkı Binance gibi, sadece LUNC veya LUNA tokenine yatırım yaparken dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunabiliyor. Her iki tokende de oynaklık yüksek.

Ayrıca, yeni Terra LUNA 2.0 tokeninin kanıtlayacak çok şeyi var. Uzmanlar, bekleme odasında oturup bunun nasıl geliştiğini görmenin en iyisi olabileceğini düşünüyor. Belki de Terra tarafından bir kez öpülmenin yeterli olacağını düşünüyorlar.

Terra Classic’in hangi eksiklikleri LUNA 2.0’da gideriliyor?

LUNA’nın çökmesine yol açan birkaç eksiklik vardı. Yeni kurulumda Do Kwon bu hatalardan kaçınmaya çalışıyor. Daha önce, belki “aynı ama farklı” olduğundan bahsedilmişti. Öyleyse, neyin farklı olduğuna bir göz atalım. İşte en büyük iki değişiklik.

En önemli ve 1 numaralı değişiklik, yeni UST veya benzeri bir tokenin olmaması. Artık algoritmik stablecoin yok. Anchor Protocol, %20 getirisi ile tüm Terra Luna çöküşünün temelindeydi ve bu verimi korumalarının hiçbir yolu yoktu. Bu, Anchor’a yılda 3,4 milyar dolara mal oluyor. Borç alanlara kıyasla çok daha fazla borç veren vardı. Bu nedenle, çöküşten sonra, ilk kez borç alanlar ve borç verenlerin birbirine daha da yaklaştığını görüyoruz.

Yine de yemekten sonra hardal gibi. Artık önemli değil. Değeri ne olursa olsun, APY %16’da. Ancak, UST’nin de-peg’inden bu yana, çok da önemli değil. USTC’nin şu anki fiyatı 0,01577 dolar. Bu 1 dolardan fersah uzaklıkta demek.

Ayrıca Anchor, son zamanlarda Twitter’da oldukça sessiz. Artık o kadar konuşulacak bir şey yok. Son tweetlerinden biri, BETH’yi Ethereum’a nasıl bağlayacakları ve %4 APR’nin biraz altına nasıl ulaşacakları. Bob Dylan’ın zaten 6 tişörtte bildiği gibi, zaman değişiyor.

Öte yandan, artık rezerv cüzdan yok. Bu nedenle, yedeklenecek bir stablecoin olmadığında bu modası geçmiş oldu. Bu aynı zamanda Terra’yı tamamen topluluğa ait bir Blockchain yapıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!