“Tasfiye Olabilir” 3 Usta İsimden Altın Ücret Tahminleri!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı, hafif düşük ABD Hazine verimlerinden ve dolardaki geri çekilmeden gelen destekle Perşembe günü yükseldi. Bir analist, bazı kurumların fon toplamak için ellerindeki altını tasfiye edebileceklerini belirtirken, bazı analistler, sarı metal için bir miktar potansiyel görüyor. Piyasadaki gelişmeleri yorumlayan usta analistlerin değerlendirmelerini ve fiyat tahminlerini okuyucularımız için derledik.

“Kurumlar fon toplamak için altın tasfiyesi yapabilirler”

GoldSilver Central MD’den Brian Lan, altının yaklaşık bir haftadır 1.828 dolar ile 1.864 dolar arasında dar bir aralıkta olduğunu, toplamda 1.850 dolar civarında seyrettiğini ve fiyatların şu anda konsolide olduğunu söylüyor. Analist, bu işlem aralığının, önemli haberlerin olmaması nedeniyle bazı yatırımcıların kenarda oturmasının da etkisiyle devam edebileceğini de sözlerine ekliyor. Analist ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor:

YATIRIMCILAR, ALTININ ŞANGHAY’DAKİ KARANTİNALARIN KALDIRILMASINA NASIL TEPKİ VERECEĞİNİ HENÜZ GÖRMEDİLER; FİZİKİ TARAFTA BASTIRILMIŞ TALEP OLABİLİRKEN, ELİNDE BÜYÜK MİKTARDA ALTIN BULUNAN KURUMLAR FON TOPLAMAK İÇİN TASFİYE YAPABİLİRLER.

Citi Research: Bunlar, altın fiyatı ivmesi üzerinde baskı oluşturuyor

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri, sıfır getirili altının cazibesini artırarak geriledi. Kriptohocası.net haberlerinden de takip ettiğiniz üzere dolar, bir önceki seansta bir haftadan fazla bir süredir zirveye ulaştıktan sonra gevşedi ve off-shore alıcılar arasında külçeye olan ilgiyi yeniden alevlendirdi. Piyasadaki gelişmeleri ele alan Citi Research bir notta, şu hususların altını çiziyor:

ŞAHİN BİR FED, DAHA YÜKSEK REEL FAİZLER VE HALA ORTA VADELİ ENFLASYON BEKLENTİLERİNE BAĞLI KALAN ŞEYLER, NİSPETEN GÜÇLÜ BİR DOLAR ZEMİNİNDE ALTIN FİYATI İVMESİ ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURUYOR.

“Bunlar ise altın fiyatı için 1.800 dolarlık desteği güçlendiriyor”

Külçe, siyasi ve ekonomik belirsizlik zamanlarında güvenli bir liman olarak kabul edilir. Bununla birlikte, daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları, faiz getirmeyen altını tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Citi Research, notta şu hususlara da dikkat çekiyor:

AYRICA, PİYASA RUSYA/UKRAYNA ÇATIŞMASINI EMDİĞİ İÇİN BAZI JEOPOLİTİK RİSK PRİMLERİNİN DE AŞINMIŞ OLMASI MUHTEMEL GÖRÜNÜYOR. ÖTE YANDAN, YÜKSEK VARLIK PİYASASI OYNAKLIĞI, MERKEZ BANKASI ALTIN TEKLİFİNİN POTANSİYEL GETİRİSİ VE ‘STAGFLASYON’ KUYRUK KORUMALARI MUHTEMELEN 1.800 DOLARLIK DESTEĞİ GÜÇLENDİRİYOR.

Société Générale: Sarı metalde bir miktar potansiyel var

Artan reel faiz oranları altın piyasası için zorlu bir ortam yaratmaya devam edecek olsa da, Société Générale’deki analistler, sarı metal için merkez bankaları için önemli bir çeşitlendirici olarak bir miktar potansiyel görüyorlar. Fransız bankası, bazı ülkeler ABD dolarından uzaklaşmaya çalıştığı için özellikle OECD dışı merkez bankalarına bakıyor.

ABD dolarının dünyanın rezerv para birimi olarak rolü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana odak noktası oldu. Çatışmaya yanıt olarak, ABD ve Batılı müttefikler, ABD dolarını etkin bir şekilde silah olarak kullanarak Rusya’ya önemli ekonomik yaptırımlar uyguladılar.

“OECD üyesi olmayan ülkeler altın varlıklarını artırıyor”

Analistler, gelişmiş batılı ülkelerdeki merkez bankalarının zaten önemli miktarda altın rezervine sahip olduğunu söylüyor. Örneğin, Banco de Portugal’ın altın holdinginin, yabancı rezervlerinin %72’sinden fazlasını temsil ettiğini kaydediyorlar. Buna karşılık SocGen, gelişmekte olan piyasa merkez bankalarının ortalama olarak rezerv varlıklarının yaklaşık %3’ünü altın olarak tuttuğunu belirtiyor. Analistler, şu açıklamayı yapıyor:

RUSYA’NIN BAZI MERKEZ BANKASI REZERV VARLIKLARININ DONDURULMASI, ÇOĞU MERKEZ BANKASININ VARLIK TAHSİSLERİNİ ‘DOLARİZE ETME’ ARZUSUNU İFADE ETTİĞİ BİR BAĞLAMDA, HAZİNELER DE DAHİL OLMAK ÜZERE BAZI USD BAZLI HOLDİNGLERİN DOĞASINDA BULUNAN RİSKLERİ VURGULUYOR. DÜŞÜK BAŞLANGIÇ ​​NOKTALARINDAN, OECD ÜYESİ OLMAYAN ÜLKELER ALTIN VARLIKLARINI ARTIRDI, ANCAK OECD ÜLKELERİNE KIYASLA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YETERSİZ YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORLAR.

SocGen, en son çoklu varlık portföy stratejisinde altına %5 tahsis edilmesini öneriyor. Analistler, eğer bu mantık doğru çıkarsa ve OECD üyesi olmayan merkez bankaları altın varlıklarını diyelim ki %5 artırırsa (teoride, OECD merkez bankalarına kıyasla mevcut çok düşük ağırlıkları göz önüne alındığında çok daha yükseğe çıkabilirler) bunun, 475 ton altına veya 2021 altın üretiminin %13’üne eşdeğer olacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

“Bu yüzden, yılsonu altın fiyatı için yükselişe geçmiyoruz”

SocGen, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımlarının reel faiz oranlarını yükselttiğine dikkat çektiklerinden, kısa vadede altın konusunda nispeten tarafsız görünüyor. Ancak aynı zamanda, yükselen enflasyonu değerli metal için olumlu bir faktör olarak vurguluyor. Analistler, şu görüşlerin şu şekilde izah ediyor:

JEOPOLİTİK GERİLİMLER ORTAYA ÇIKTIKÇA ARA SIRA ANİ YÜKSELMELER OLSA DA, REEL FAİZLERİN FED’İN SIKILAŞTIRMASIYLA DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİ İÇİN, TEMELDE YILSONU ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞE GEÇMİYORUZ. BUNUNLA BİRLİKTE, GERÇEK GETİRİLER (USD GETİRİSİ EKSİ TÜFE), ABD BİR SONRAKİ RESESYONA GİRENE KADAR NEGATİF KALABİLİR VE DAHA UZUN BİR ZAMAN UFKU OLAN YATIRIMCILAR İÇİN ALTININ FIRSAT MALİYETİNİ DÜŞÜRÜR.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!