BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Bu Türk Bitcoin Borsasında Skandal: Borsa Kaçtı Kaçtı!

0 0

Türkiye’de hizmet veren yabancı sermayeli bir Bitcoin borsası olan Humex, para çekme işlemlerini kapattı. Henüz kesin olarak bilinmese de, borsa kurucularının 20 milyon dolarla kaçtığı iddia ediliyor.

Bitcoin borsası 20 milyon doları dondurdu

Trt’nin haberine göre mağdur olan yatırımcı sayısı 2.500’ü aşıyor. Mağdur vatandaşlar, borsanın aniden para çekme işlemlerini durdurduğunu söylüyor. Yakın bir tarihte Türkiye’de faaliyete geçen HUMEX isimli Bitcoin borsası, yüksek kar ve getiri vaat ederek kullanıcı sayısını hızla arttırdı. Şimdi borsa kurucusu Franko Çonk Enrikuez ve CEO Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla kaçtıkları iddia ediliyor. Ayrıca, Çinli yöneticinin ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği bildirildi.

TRT’nin haberine göre, borsa mağdurların bazıları şunları söylüyor:

NORMALDE AKŞAMLARI KARLARI ÇEKEBİLİYORDUK. BAKTIM AKŞAM KAR YATMIŞ FAKAT ÇEKME İŞLEMİNİ YAPAMIYORUM. PARÇA PARÇA OLMAKLA BİRLİKTE 12 BİN DOLAR KADAR YATIRMIŞTIK MAALESEF…BİR TANIDIK VASITASIYLA DUYDUM AÇIKÇASI. DUYDUĞUMDA DA ÇOK KAR ELDE EDEBİLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM. BUNUN ÜSTÜNE DE KREDİ ÇEKTİM. EV KREDİSİNE DE GİRMİŞTİK. MAALESEF Kİ ŞU AN NE BU KREDİYİ ÖDEYEBİLECEK DURUMDAYIM NE DE ÇEKTİĞİM EV KREDİSİNİ ÖDEYEBİLECEK DURUMDAYIM.

TRT Haber’den Şeyma Vural, borsa hakkında şu bilgileri veriyor:

HUMİNGBIRD TEKNOLOJİ YATIRIM ŞİRKETİ ÜLKEMİZDE 2021 YILINDA FAALİYETE GEÇMİŞ BİR ŞİRKETTİR. YAKLAŞIK YİRMİ MİLYON DOLARLIK BİR YATIRIMLA TÜRKİYE’YE GELDİKLERİNİ SÖYLESELER DE TİCARET SİCİLİNDEN ANLIYORUZ Kİ YÜZ BİN TÜRK LİRASI KADAR BİR SERMAYELERİ VAR.

Yatırımcılara bunlar vaat edildi

İddialara göre, borsanın kripto para birimi olan HMC token’in yüksek getiri sağlayacağı vaat edildi. HMC fiyatının 0,10 dolardan 5.000 dolara tırmanacağını belirten borsa yetkilileri, bir süre zaman kazanmak için yatırımcılardan 2024’e kadar zaman istedi. Mağdurlara göre borsa, HMC tokenin yatırımcılara ağdaki yatırımları oranında verileceğini ve 900 milyon adetin ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Ardından, arzı azaltarak ve fiyatın öngörülen seviyeye yükselmesine izin vererek HMC tokenin büyük bir yüzdesinin yakılacağı söylendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.