Smart Contract Nedir, Ne Anlama Gelir?

Smart Contract Nedir
Smart Contract Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Smart Contract nedir, ne anlama gelir? Akıllı sözleşme alıcı ve satıcı arasında bulunan sözleşmenin doğrudan kod satırlarının yazılması anlamına gelmektedir. Kod ve sözleşmeler, dağıtılmış merkezi olmayan blokzincir üzerinde bulunur. Kod yürütmeyi denetler. İşlemler ise izlenebilir olur. Yani geri dönülmez.

Smart Contract Nedir, Ne Anlama Gelir; Nasıl Kullanılır?

Smart Contract nedir, ne anlama gelir denildiği zaman, en net tanımlama şekli akıllı sözleşmelerdir. Merkezi otorite, yatan sistem ya da harici mekanizmasına ihtiyaç duymadan anonim taraflar ile beraber güvenilir işlemler için yapılan anlaşmadır.

  • Akıllı sözleşmelerde iki farklı etmen bulunur. Bunlar kod ve sözleşmeleri için dağıtımdır. Kod yürütmeyi denetler.
  • Blok zincir teknolojisi, Bitcoin’in temeli olarak düşünülse de sanal para birimlerini destekleme açısından devreye geçmiştir. Akıllı sözleşmeler yani Smart Contract 1994 yılında Bitcoin icadından yaklaşık 10 yıl öncesinde devreye giriyor.
  • Sanal parayı icat eden Amerikalı bilgisayar bilimcisi tarafından önerilmiştir. Bitcoin’in anonim mucidi, akıllı sözleşmeler için sözleşmenin şartlarını yürüten yazılımlı işlem protokolleri tanımlamıştır.

Akıllı Sözleşme Coinleri Hangileri?

Kripto para sisteminde akıllı sözleşme, coinlere contract oluşturmaya olanak sağlayan ağlardır. Yani kripto para birimlerinin sözleşme yapılarak işlenmesidir.

Bunlar; Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB), Algorand (ALGO) ve Polygon (MATIC) öne çıkan akıllı kontrat coinleridir. Her biri, kendi içerisinde farklı değere sahiptir. Piyasada Smart Contract olarak ayrılır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!