BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Ripple ağ güncellemesi: XRP’de hangi değişiklikler olabilir?

0 6

sunucularını yeni bir sürüme yükseltme aşamasında. Şu an XRP doğrulayıcıları, uzun süredir üzerinde çalışılan ve XRP Ledger’a (XRPL) NFT özelliği getirecek güncelleme için oylamaya yapıyor. 

Ripple, geçen sene Mayıs ayında XRP Ledger’da kullanıcıların NFT basmalarına olanak tanıyacak XLS-20 teklifini sunmuştu. Teklif, ayrıca kullanıcıların varlıklara, otomatik telif haklarına ve diğer birkaç işlevselliğe ulaşmasına imkanı tanıyacak. 

Ripple, ayrıca ağ performansını ve ölçeklenebilirliğini artırmak için bazı girişimlerde bulundu. Clio adını verdikleri açık kaynaklı projede XLS-20 NFT standardını test etmek isteyen potansiyel geliştiriciler tarafından kullanılmak üzere bir NFT-Devnet kuruldu.

Ripple tarafından kurulan NFT-Devnet, Ledger’ın artacak olan hacmi karşılamak adına NFT kodunun istikrarlılık, verimlilik ve ölçeklenebilirlik düzeylerini ölçmek için detaylı testler yapıldığını açıkladı. 

Oylama süreci devam ediyor

XRP Ledger’da NFT basmayı, aktarmayı ve yakmayı mümkün kılacak sürüm yükseltmesi için XRP doğrulayıcılarının oylaması devam ediyor. Zira XRPL’de yapılacak bir değişiklik tek bir karar mekanizmasına bağlı değil. Güncelleme için ağdaki doğrulayıcıların çoğunluğunun bunu kabul etmesi gerekiyor. 

Şu an doğrulayıcıların onayına 3 öneri sunulmuş durumda. Eğer bu 3 öneriden ikisi, yüzde 80 oy çoğunluğuna ulaşırsa mevcut sunucu versiyonu 1.9.1 sürümüne yükseltilecek.

Diğer yandan güncelleme, oy çoğunluğuyla kabul edilse dahi önümüzdeki iki hafta içerisinde bir bekleme süresi olacağı belirtiliyor. Bu bekleme sürecinde test çalışmaları devam edecek olup herhangi bir sorunla karşılaşılırsa güncellemenin geri çekilme ihtimali gündeme gelebilecek. 

XRP fiyatında son durum

Baskı altında kalmaya devam eden kripto piyasalarına paralel olarak XRP fiyatının da dip seviyelerde devam ettiği görülüyor. XRP, bugün geçen haftaki destek fiyatı, 0,4 dolar bandında hareket ediyor. 

Diğer yandan XRP ağına NFT özelliği getirilmesi gelişmesi, henüz fiyatlanmamış gözükse de son iki gündür 1 milyar doların altına inen XRP işlem hacmi, dünden bu yana 1,5 milyar dolara çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.