BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Ethereum, ağ birleşmesine yönelik endişelerle sert düşüşe Geçti!

0 6

Kripto para piyasalarının en büyük akıllı sözleşme platformu Ethereum, bugünlerde ağ birleşmesinin son aşamasına yaklaşmasıyla gündemde. 

En büyük altcoin’in Blockchain ağı, ihraç modelinin enerji yoğun iş ispatından çevre dostu bir model olan hisse ispatına geçiş aşamasında sona yaklaşmış durumda. Ethereum geliştirici ekibi, bu hafta başında Ethereum ana zinciri ile yan zincirin birleşiminin görüleceği Merge güncellemesinin Ağustos ayında gerçekleşebileceğini duyurmuştu. Ancak dün yan zincir olan Beacon’da 7 blokluk gibi önemli bir yeniden yapılandırma işleminin gerçekleştiği haberleri Ethereum pazarında tedirginliğe yol açtı. 

Beacon zincirindeki yeniden yapılandırma her ne kadar kötü amaçlı bir etkinlikten kaynaklanmasa da yatırımcılar arasında hisse ispatı yolunda bir kararsızlık mı söz konusu söylentilerinin yayılmasıyla Ethereum fiyatını olumsuz etkiledi. 

Ethereum, son 24 saatte yüzde 12’ye yakın değer kaybederek günün ilk saatlerinde 1.712 dolara kadar geriledi. Aynı sürede Bitcoin (BTC) fiyatında değer kaybı yüzde 5’e ulaşsa da hızlı toparlanma Bitcoin’in günlük kaybını yüzde 1,5’e çekerek yeniden 29.000 dolar bandına geri dönmesini sağladı. Ethereum fiyatındaki olumsuz görünüm devam ederken ETH/USD paritesi, hafta sonu öncesi 1.700 dolar bandında kalmaya devam ediyor. 

Beacon zincirindeki sorun Ethereum yatırımcılarını neden tedirgin etti?

Yan zincir olarak çalışan Beacon zincirinde Ethereum ağı için hisse ispatı modeli test ediliyor. Bu zincirdeki bir kararsızlık ise Ethereum’un yakın zamanda kullanacağı konsensüs mekanizmasının istikrarsız olabileceğine dair endişeleri artırdı.

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin ise bu riski önemsemedi, ancak piyasa yorumcuları, yatırımcılara güven vermek adına daha somut adımlar atılmasını bekliyor. Buterin ve geliştirici ekip, hisse ispatına geçiş için bir erteleme önermezken bu büyük güncellemenin Ağustos ayında gerçekleşebileceğine dair açıklama güncelliğini koruyor.

Diğer akıllı sözleşme platformlarının yerel tokenlerinde de sert düşüşler görülüyor

Ethereum alternatifi olarak görülen yüksek değerli akıllı sözleşme platformları da bugünlerde zor zamanlar geçiriyor. 

Akıllı sözleşmeler kategorisinin ilk sıralarında yer alan Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX), en sert düşen kripto paraların başında yer aldı. Solana (SOL), son bir haftada yüzde 20 değer kaybederken 41 dolara kadar geriledi. Avalanche’ta (AVAX) ise haftalık kayıplar, yüzde 26’ya ulaşırken AVAX, 22 dolara kadar geriledi. 

Ethereum’dan sonra en büyük akıllı sözleşme platformu konumundaki BNB Chain’de yerel token olarak kullanılan BNB Coin’de haftalık kayıplar yüzde 3 ile sınırlı kalırken fiyatı 300 dolar bandında hareket ediyor. 

Bu kategoride ayakta kalan tek platform Tron olarak duruyor. TRX fiyatı, bugün 0,08 dolardan el değiştirirken son bir haftada yüzde 10 değer kazandı. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.