Parite Analizi Nedir?

Parite Analizi Nedir
Parite Analizi Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Parite Analizi nedir; para birimlerinin eşitlenmesidir. Parite doların kaç TL ettiğini ifade etmektedir. Ülkelerin ekonomik koşulların etkileyen faktörlerden belirli oranlarda etkilenirler. Yapılan karşılaştırma paranın değerini ortaya koyar.

Parite Analizi nedir; ülke para biriminin diğer ülke para birimlerinden birine oranlanmasıdır. Pariteler hakkında bilgi sahibi olmak piyasa işlemlerinin takibi için önemlidir. Piyasa ortak terimi olan paritenin en önemlisi dolar/euro paritesidir. USD/EURO paritesinde; USD baz döviz, EURO ise karşıt döviz birimidir. Ülkemizde iş insanları ve yatırımcılar Euro/ Türk lirası paritesi ve Amerikan doları/ Türk lirası paritelerini tercih etmektedir.

Farklı parite türleri piyasada mevcuttur.

Parite Türleri

  • Majör Parite; piyasalarda bulunan yedi büyük para birimi ile oluşturulmuştur. Bu para birimlerinin birbirlerine oranı majör pariteyi verir. İsveç frangı, ABD doları, Japon yeni, Euro, İngiliz sterlini, Kanada doları, Avusturalya doları, Kanada doları.
  • Minör Parite; piyasalardaki yedi büyük para birimi ve diğer ülkelerin para birimleri ile oluşturulur. Ortaya çıkan döviz çiftleri minör Küçük ekonomili ülkelerde geçerlidir.
  • Egzotik Parite; yedi büyük para birimi katılmadan diğer ülkelerin para birimleri ile oluşturulur.

Parite Hesaplama; karşıt döviz / baz döviz = parite formülü ile bulunur.

Pariteyi Etkileyen Faktörler;

  1. Para biriminin faizi, ülkede faiz oranları artarsa para birimi de değer kazanır. Yabancı yatırımcılar para birimi alımı yapar, paraya          talep arttığı için paranın değeri artar.
  2. Ülke ekonomisi ve siyasi güç.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!