BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

OTC Piyasaları: Nedirler ve Nasıl Çalışırlar?

0 24

Katılımcıların kayıtlı bir aracı kurumdan geçmeden, menkul kıymet alıp satmalarına izin veren OTC piyasaları, tezgah üstü piyasalar olarak da biliniyor. Mali durumları ne olursa olsun, tüm yatırımcılara açıktır ve daha hızlı bir ticaret süreci sunarak, geleneksel borsalardan daha erişilebilir durumdadır.

OTC Piyasası Nedir?

Tezgah üstü anlamına gelen OTC piyasaları; gelir ve ulusal menkul kıymetler borsasında kayıtlı olmayan menkul kıymetleri ifade eder. Bu menkul kıymetler, doğrudan yatırımcılar arasında alınıp satılabilir.

OTC hisse senetleri değişken olabilir ve borsalardaki hisse senetlerinden daha az likit olma eğilimindedir. Bu da onları bazı yatırımcılar için, daha riskli hale getirir.

OTC Piyasasının Faydaları Nelerdir?

Menkul kıymetler piyasasının, hisse senetlerinin ve diğer menkul kıymetlerin bir borsa denetimi olmaksızın yatırımcılar arasında alınıp satıldığı OTC piyasaları bazı avantajlara sahiptir.

  • OTC piyasaları; özel sermaye ve risk sermayesi dahil olmak üzere, borsalardan daha geniş yatırım aracı yelpazesi sunar.
  • OTC piyasaları genellikle; borsalardan daha likittir. Daha fazla derinliğe sahiptir ve fiyat dalgalanmalarına daha az eğilimlidir.
  • OTC piyasaları, genellikle borsalardan daha düşük işlem maliyetlerine sahiptir ve bu da onları yatırımcılar için daha çekici hale getirir.

Anında likidite, 24 saat ticaret ve düşük komisyon oranları da sunması, OTC piyasasının daha tercih edilebilir olmasını sağlar.

OTC Piyasası Nasıl Çalışır?

Tezgah üstü piyasa olarak adlandırılan, dünya çapında bir piyasa olan OTC piyasaları; döviz borsaları, ulusal borsalar ve tezgah üstü piyasalar olarak üç ana piyasaya ayrılır. Genellikle daha fazla likidite ve daha düşük ücretlerle borsalardan daha küçük piyasalardır.

Ayrıca yüksek potansiyel getiri arayan yatırımcılar için, onları çekici kılan borsalardan daha değişken olabilirler.

OTC menkul kıymet türleri arasında;

  • Tahviller
  • Para birimleri
  • Mevduat sertifikaları
  • Opsiyonlar, vadeli ve vadeli işlem türevleri
  • Amerikan emanet makbuzları (ADR)
  • Kuruş hisse senetleri bulunur.

Yatırımcıların ve tüccarların resmi bir borsadan geçmek zorunda kalmadan, menkul kıymet alıp satmalarının bir yolu olan bu tezgah üstü piyasalarda fiyatlar, borsalardan çok daha hızlı hareket eder ve bu yüzden daha değişkendir.

Normal borsa gibi çalışırlar ancak, daha az düzenlemeyle birlikte, 7/24 açık piyasalardır. Tezgah üstü piyasalara katılabilmek için; aracıların ilgili menkul kıymetler düzenleyicisinden bir lisansa sahip olmaları gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.