NEAR Nedir ? Near Protocol Nedir?

Near Nedir
Near Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEAR Nedir ? Near Protocol Nedir?

Near Nedir? Near (NEAR) protokolü, topluluk odaklı bir bulut bilgi işlem platformu olarak tasarlanmış akıllı sözleşme özellikli bir genel blok zinciridir. NEAR, NEAR Collective (NEAR Collective) tarafından geliştirilmiştir ve bunun üzerine merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) oluşturulmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu açıdan Ethereum’a (ETH) rakip olarak değerlendirilebilir.

NEAR protokolü, geliştiriciler ve kullanıcılar için kullanımı kolay bir platform oluşturmaya odaklanır. Bu amaçla NEAR, yalnızca kriptografik cüzdan adresleri yerine insan tarafından okunabilen hesap adlarını tanıttı. NEAR protokolü ayrıca yeni kullanıcıların bir cüzdana ihtiyaç duymadan dApp’ler ve akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesine olanak tanır.

NEAR üzerine kurulu büyük ölçekli projelere örnek olarak NFT madencilik platformu Mintbase ve geliştiricilerin varlıklara, emtialara, gerçek dünya olaylarına ve daha fazlasına dayalı pazarlar oluşturmasına olanak tanıyan Flux protokolü verilebilir.

NEAR Coin Projesi

NEAR protokolünün yerel kripto para birimi NEAR belirtecidir. Ağdaki işlem ücretleri ve depolama ödemeleri NEAR tokenleri ile ödenecektir. NEAR belirteçleri, işlem doğrulayıcıları olarak ağ konsensüsünün korunmasına katılan belirteç sahipleri tarafından da dağıtılabilir. Bu işlem doğrulayıcıları, hizmetleri için NEAR belirteçleri ile ödüllendirilecektir. Bu, toplam yıllık YAKIN arzın %4,5’ini temsil eder

Ek olarak, akıllı sözleşmeler tarafından oluşturulan işlem ücretlerinin bir kısmı, ilgili akıllı sözleşmeyi oluşturan geliştiriciye ödenir.

Near (NEAR) Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

Near (NEAR), 2018 yılında eski Microsoft çalışanı Alexander Skidanov ve geliştirici Ilya Polosukhin tarafından oluşturuldu. 2018 itibariyle NEAR ekibi, Facebook, Google ve Niantic gibi şirketlerden geliştiriciler de dahil olmak üzere yaklaşık 50 kişiden oluşuyor.

NEAR ekibindeki hemen hemen herkes Rusya’dan ve eski Sovyetler Birliği’nden

NEAR Coin İstatistikleri

NEAR belirteci 22 Nisan 2020’de piyasaya sürüldü. 1.000.000.000 NEAR tokenine kadar tedarik ile NEAR aşağıdaki şekilde dağıtılacaktır:

 • %17,6: Yatırımcılar
 • %17,2: Topluluk Hibe Programı
 • %14: Başlıca Katkıda Bulunan
 • %12: Ortak satış
 • %11.7: erken ekosistem
 • %11.4: İşletme sübvansiyonları.
 • %10: vakıfların katkıları
 • %6,1: Küçük yatırımcılar

Near (NEAR) Projesini Özel Yapan Nedir?

Merkezi olmayan uygulamalar son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Ancak bu durum kripto para dünyasında da artan ölçekleme sorunlarına neden oluyor. Özellikle Ethereum (ETH), kullanımı hızla arttığı için bu konuda ciddi bir etkiye sahiptir. Bu arada ETH içinde çeşitli çözümler öne sürüldü, ancak NEAR gibi projeler tamamen yeni bir mimariye sahip tamamen yeni bir blok zinciri oluşturmaya karar verdi.

Near (NEAR) protokolü, blok zincirlerini ciddi şekilde etkileyen bu ölçeklenebilirlik problemine bir çözüm olarak bir parçalama mekanizması uygular. Parçalama, ağı bölerek veya bölümlere ayırarak düğümlerin hesaplama yükünü azaltır.

NEAR, yalnızca Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmalarını kullanır. Çağ olarak adlandırılmış ve yaklaşık 12 saatte denk gelen zaman dilimi ile doğrulayıcıları seçmek için bir açık artırma sistemi kullanır. Bu nedenle, daha yüksek paya sahip doğrulayıcılar, yani daha fazla NEAR belirteci, fikir birliği süreci üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Whitepaper: NEAR Protocol

NEAR belirteci teknik incelemesi, Near Protocol’ü “sistemlerin nasıl tasarlandığını, uygulamaların oluşturulduğunu ve İnternetin nasıl çalıştığını dönüştürme potansiyeline sahip merkezi olmayan bir uygulama platformu” olarak tanımlıyor.

NEAR Protokol, “geliştiricilerin ve girişimcilerin, para ve kimlikler gibi yüksek değerli varlıkları koruyan uygulamaları kolayca ve sürdürülebilir bir şekilde oluşturmasına olanak tanırken, uygulamayı güçlü ve kullanımı kolay hale getirmeyi amaçlayan basit bir amaca sahip karmaşık bir teknolojidir”. Tüketici olarak.” ulaşılabilir. ”

NEAR Nasıl Alınır?

NEAR tokenleri, güvenilir kripto para borsalarında alınıp satılabilir. Türkiye’nin büyüyen kripto para borsası olan DyorEX üzerinden NEAR TRY paritesinde Türk lirası ile kolaylıklar alım-satım işlemleri yapabilirsiniz. Near Nedir yazımızın son kısmında ise Near ile ilgili sıkça sorulan sorulara göz atalım.

Near (NEAR) Sıkça Sorulan Sorular

 • Near (NEAR) ne işe yarar?

Near (NEAR) protokolü, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturması için tasarlanmıştır.

 • Near (NEAR) ölçeklenebilirlik sorununu nasıl çözer?

Near (NEAR), ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için parçalama (sharding) yöntemini uygulamaktadır.

 • NEAR token ne işe yarar?

NEAR token, Near protokolünün yerel kripto para birimidir. NEAR token ağdaki işlem ücretlerinin ödenmesinde ve staking amacıyla kullanılır. Aynı zamanda sahiplerine yönetişimde söz hakkı verir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!