Mikser (Bitcoin Karıştırıcı )Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mikser, temel olarak daha anonim ve takip edilmesi zor bir işlem oluşturmanıza izin veren üçüncü bir tarafça sağlanan bir hizmettir.

Karıştırma hizmetleri, bitcoin mevduatlarını kabul eder ve ardından kullanıcıya aynı miktarı ancak farklı parçalar halinde gönderir. Doğru yapılırsa, BTC sahipliğini gizleyebilir ve kullanıcının çok fazla mahremiyeti yeniden kazanmasına izin verebilir.

Kripto Para Karıştırıcıları Nasıl Çalışır?

Mikserler, kripto para birimlerinizi alıp diğer insanlarınkiyle karıştırarak çalışır. Son olarak, seçtiğiniz farklı adreslere, gönderdiğiniz toplam tutardan hizmetin maliyetinin bir yüzdesi çıkarılarak küçük miktarlar gönderin.

Bir miktar kar elde etmek için genellikle %1 ile %3 arasında ücret alırlar.

Bu hizmetlerden birini kullanmak istiyorsak, kripto paralarımızı şirkete göndermeliyiz. Ve bu belki de olumsuz yönlerden biridir, çünkü üçüncü bir tarafa bağımlıyız.

Bu nedenle, paramızı göndermeden önce hizmetin iyi bir itibara sahip olduğundan emin olmalıyız, çünkü yapmazsak paramızı kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.

Başarı hizmeti sunan çok sayıda firma. Bilinen bazıları şunlardır:

  • Coinmixer.se
  • Helix
  • Bitcoin blender

Bu hizmetlerin ülkenizde yasal olabileceğini veya olmayabileceğini unutmayın, bu nedenle mikser aramadan önce dikkate almamız gereken ekstra bir ayrıntıdır.

Bunun nedeni, hizmetin belirli bir şekilde kara para aklama uygulamasına benzer olmasıdır. Sadece Bitcoin ağındaki anonimliği ve mahremiyeti iyileştirmeye çalışmamız önemli değil, yetkililer için bu, parayı yönetmenin yasadışı bir yolu olarak kabul edilebilir.

Çalışacağımız şirketi seçtikten sonra parayı gönderiyoruz ve onları almak istediğimiz adresleri belirtiyoruz. Her zaman yenilerini yaratmayı ve onları yeniden kullanmamayı unutmayın, aksi takdirde tüm bunları yapmanın lütfu kaybolur.

Ne İçin İhtiyaç Duyuyorlar?

Kripto para birimleri güvenli olması için kripto ile tasarlanırken birinin neden böyle bir şey kullandığını merak ediyorsanız, okumaya devam etmelisiniz.

Cevap, birçoğunun, Bitcoin’de olduğu gibi, o blok zincirinde yer alan tüm işlemlerin kaydedildiği halka açık bir veritabanı uygulamasıdır.

Bu, örneğin bir Bitcoin işlemi gerçekleştirirsek, blok zincirine kaydedileceği ve tüm dünya tarafından görülebileceği anlamına gelir.

İşlemin üzerinde adımız yazmayacak, cüzdan adresimizi temsil eden bir dizi sayı ve harf olacak.

Bu durumda BTC’yi alan kişi olan işlemin diğer tarafı da açıklanmayacak.

Bu alfanümerik dizinin bize ait olduğunu kimse bilmeyebilir, ancak bir satın alma işlemi yaparsak ve kimliğimizi açıklamamız gerekirse, adresi verilerimize bağlamak çok zor değildir. Daha da kötüsü, diğer adresleri de bağlayan bir dizi analizi yapın.

Bu, bazı kişilerin operasyonlarının gizliliğini ve anonimliğini artırmayı tercih etmelerinin nedenidir. Ve o zaman bir bilgisayar korsanının bilgileri takip etmesi ve bir soygun planlaması ya da bir hükümet veya şirketin bu verileri bize zarar veren bazı faaliyetler için kullanması o kadar zor değil.

Bu nedenle alternatif, bu durumda karıştırıcılar gibi Bitcoin’in gizliliğini koruyan bir araç kullanmaktır.

Birini Kim Kullanırdı?

Hepsi farklı nedenlerle böyle bir çözümle ilgilenebilecek birçok kişi ve kuruluş var.

Örneğin, büyük işlemler yapan ve bunların bir rakip tarafından takip edilmesini istemeyen bir şirket. Böylece operasyonlarını gizli tutabilirler. Bu şirketler için bir rakip ne aldığını, ne kadar ödediğini ve tutarları keşfederse, rekabetçi kalabilmek çok ciddi bir sorun olabilir.

Yüksek net değere sahip kişiler ayrıca Bitcoin ve altcoin işlemlerini tamamen gizli tutmak isteyebilir. Özellikle bir bilgisayar korsanına veya hırsıza kurban gitmekten korkuyorlarsa.

Üçüncü bir taraf, böyle bir kişinin yakın zamanda çok büyük bir işlem yaptığını görürse, ödülün meydan okumaya kıyasla çok büyük olacağını bildikleri için hacklemeye çalışabilirler.

Ve bunun nedeni, çok büyük bir işlem aldığı veya gönderdiği basit gerçeği için, çok parası olan bir kişi olduğunu düşünecek olmasıdır.

İdealistler ayrıca , işlemlerinin anonimliğini ve mahremiyetini önemseyen bir grup insandır. Hükümetlerin ve diğer kurumların vatandaşların gerçekleştirdiği parasal değişimleri takip edememesi gerektiğine inanan insanlardır.

Bu yaşam felsefesi, böyle bir hizmet türünü memnuniyetle karşılamaktadır.

Son olarak, suçlular aynı zamanda para, özellikle kripto paralar söz konusu olduğunda anonimliğe çok değer veren bir gruptur.

İkincisi, kripto topluluklarını endişelendiren bir şey çünkü suçla mücadele etmek isteyen yetkililer tarafından daha fazla düzenlemeye yol açabilir.

Coinjoin İle Fark

Bu iki yöntem benzer görünse de CoinJoin ve Mixer (CoinMixer olarak da bilinir) arasında çok büyük bir fark vardır .

Bir Mikser ile üçüncü bir taraf gerekli olsa da , hizmetlerini sunan biri, bir CoinJoin’de aracılar yoktur . Kripto para birimlerini karıştıran işlem, kullanıcıların kendileri tarafından bir cüzdan uygulaması ile veya manuel olarak (tavsiye edilmese de) gerçekleştirilir.

Bu, başka bir tarafın dahil olması gibi önemli bir güvenlik açığı faktörünü ortadan kaldırdığı için CoinJoin işlemlerine göre belirgin bir avantaj sunar.

Bu sadece tarafları dolandırmakla kalmaz, daha sonra kendileri tarafından satılmak veya kullanılmak üzere bilgi toplayabilir.

Öte yandan, bir mikser ile daha yüksek komisyonlar da var, çünkü üçüncü tarafın verilen hizmet için kar alması gerekiyor.

Ancak bu çözümle ilgili her şey olumsuz değil, çünkü daha sonra konuşacağımız açık avantajlar da var. Şüphesiz en önemlisi likidite ile ilgili olsa da, bu hizmetler genellikle kriptolarını karıştırmaya istekli birçok kişiye sahip olduğundan, bir CoinJoin ile onları bulmalıyız (en azından manuel olarak yapmak istiyorsak).

Kısacası, CoinMixer ile fonlarımızı bir şirkete göndermemiz gerekirken, diğer çözümde sadece birkaç kişi arasında bir işlem oluşturmamız gerekiyor. İki yöntem arasındaki temel fark budur.

Mikserlerin Avantaj Ve Dezavantajları

Kripto para karıştırıcıları, farklı sebeplerden dolayı farklı insanlar tarafından kullanılmaktadır, çünkü bir tane kullanmanın büyük avantajları ve dezavantajları vardır. Burada her birinin en önemlilerini ve ayrıntılarını bırakıyorum.

  • Profesyoneller

Bulduğumuz ilk avantaj, insanların bir bilgisayar korsanının hedefi olmamasına yardımcı olmasıdır . Blok zincirinde düzenli olarak büyük miktarda para işlemi yapan biriyseniz, bir mikser güvenliğinizi korumanıza ve işlemleri daha anonim hale getirmenize yardımcı olabilir.

Başka bir avantaj, insanların kripto para birimlerinde aradığı önemli bir şey olan gizliliği iyileştirme gerçeğiyle ilgilidir. Ne kadar özel olursa, onu tamamen eşler arası özel işlemler için o kadar çok kullanabilirler.

Bu hizmetlerin bir başka faydası da hükümetlerin kripto para birimlerini düzenlemesini zorlaştırması .

Para yaratma, hükümetlere veya onların etkisine yabancı olmalıdır, kripto para birimlerinde bulunan birçok kişi için bu kavram çok önemlidir. Bu nedenle, onları bu kuruluşlar tarafından kurcalanmaya karşı korumalı hale getirmek, bazıları için büyük bir avantajdır.

  • Eksileri

Karıştırıcılarda bulduğumuz büyük bir dezavantaj, bunların suçlular tarafından kara para aklamak ve faaliyetlerini gizlemek için kullanılabilmesidir. Bu araçlar, güvenlik güçlerinin izi takip etmesini ve arkadaki insanları yakalamasını zorlaştırabilir.

Ancak bu işlemleri gizleme yöntemi hatasız değildir, çünkü onları takip etmek ve suçluların ve diğer vatandaşların hareketlerini daha iyi tespit etmek için yeni mekanizmalar icat edilebilir.

Mikserlerin %1 ila %3 gibi önemli bir komisyon aldığını biliyoruz. 100$’a kullanmak istiyorsak çok gibi görünmeyebilir, ancak 100.000$’lık bir mikser kullanmak istiyorsak çok fazla olabilir. Binlerce dolarlık komisyonlardan bahsediyoruz.

Daha fazla özel işlem almak için ödenmesi gereken çok para. Bununla birlikte, bazı insanlar için sundukları şey için hala uygun olabilir, bir nedenden dolayı bugün çalışan bu hizmetlerden birkaçı vardır.

Son olarak, birçok insanın güvensizlik hissetmesine neden olan nispeten çok yeni bir hizmettir. Fikrin kendisinden değil, onu sunan şirketlerden. Hatta bazılarının nasıl kapandığını, sevdiğimiz ve güvenebileceğimiz birini bulmayı zorlaştırdığını gördük.

Buradaki en iyi şey, tüm paramızla kendimizi havuza atmadan önce her zaman küçük miktarları denemektir.

Çözüm

Kripto para birimlerinin ve kripto para endüstrisinin birçok yönü gibi, madeni para karıştırmada da çok ilginç ve tartışmalı çözümler buluyoruz.

Mikserlerin harika bir icat olduğuna ve kripto para işlemlerini daha güvenli hale getirmeye yardımcı olduğuna inanan insanlar var ve bunun yalnızca kara para aklama için yararlı olduğuna inanan başkaları da var (Yine de onların kripto para birimleri olduğuna inandıklarını da söylemek gerekir) ).

Bununla birlikte, suçluların bu buluştan yararlanabilmesi gerçeğinden bağımsız olarak, hem kripto para birimleri hem de karıştırıcılar ahlaki olarak tarafsızdır. Nihayetinde, ahlaka aykırı bir şeyin olup olmadığını belirleyen kullanıcının eylemleridir.

Dünyanın birçok yerinde yasal kaldığı sürece yaygın olarak kullanılan bir yöntem olması muhtemeldir. CoinJoin gibi aynı ve daha verimli bir şekilde elde etmek için giderek daha gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkması da muhtemeldir.

Ek olarak, benzer bir şey kullanan ancak otomatik olarak işlemleri gizli ve anonim hale getiren kripto para birimleri vardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!