FOMO(Kaybetme Korkusu) Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FOMO veya Kaybetme Korkusu, endişe duygusu veya diğer insanların, siz kaçırırken benzersiz ve olumlu bir deneyim yaşadığı fikridir.

Spesifik olarak, yatırım söz konusu olduğunda, çok kazançlı bir yatırım fırsatını kaçırmaktan duyulan korku veya endişe duygusudur.

Bunun harika bir örneği, kripto para birimleri gibi belirli bir varlığın fiyatı aşırı derecede arttığında ve herkes bunun hakkında konuştuğunda ortaya çıkar.

Boğa rallisi sırasında, kripto para yatırımcıları henüz satın almamışlarsa FOMO yaşayabilirler.

Bu FOMO duyarlılığı, bir kripto para biriminin değeri çok kısa bir süre içinde önemli ölçüde arttığında özellikle belirgindir. Diğer insanları satın almaya ve fiyatın daha da artmasına neden olan bir his.

Genellikle, piyasaya yeni bir kripto para birimi tanıtıldığında da ortaya çıkar. Her ne kadar kişinin zihninde büyük bir yatırım fırsatını temsil eden büyük fiyat dalgalanmaları sırasında FOMO anlarını da bulabilsek de.

Fomo’nun Etkileri

Kaybetme korkusu varsa, sonuçlar neredeyse her zaman oldukça tehlikelidir.

FOMO, pek mantıklı olmayan kripto para birimlerimizle irrasyonel düşünmeye ve kararlara yol açar. Bu, bunu yapmak için bir sebep olmadığında almak veya satmak için acele etmek anlamına gelebilir.

Genel olarak, FOMO olumsuz etkilere sahip olma eğilimindedir ve bundan kaçınmaya çalışmak önemlidir.

Bu asılsız korku, fiyatı zaten muazzam bir şekilde artmış olmasına rağmen insanları birden fazla kripto para birimi satın almaya yönlendirdiğinde bu daha da doğrudur. Birçok yatırımcı bu duyguya kapılırsa, fiyatın gerekçesiz bir şekilde yükseldiğini göreceğiz.

Fomo’nun Avantajları Ve Dezavantajları

Bugün piyasadaki ilk ve en önemli kripto para birimi olan Bitcoin örneğini alın.

Bu kripto, koduna göre toplam 21 milyon BTC arzına sahip. Bununla birlikte, yaklaşık 19 milyonu şimdiden çıkarıldı ve kalan miktar şimdi ile 2140 yılı arasında çıkarılacak.

Bu kripto para birimine yatırım yapan insanlar bu bilgiyi biliyor ve kıtlığı nedeniyle FOMO’yu hissettikleri için satın almaya daha meyilli hissediyorlar.

Olumlu bir şey olarak görebiliriz, ancak arzın yanı sıra talebin de önemli olduğu anlaşılmadığında olumsuz da olabilir.

Profesyoneller

FOMO, bir yatırımcının satın alma bilgilerinin bir parçası olarak kullanılabilir. Başlıca avantajları şunlardır:

  • Piyasanın duyarlılığını anlamak için iyi bir rehberdir.
  • Hala geçerli oldukları sonucuna varırsak, daha sonra onları tutsak bile, inançlarımızı yeniden gözden geçirmemizi sağlar.
  • Yatırımda bize yardımcı olmasa bile, genellikle tüm bu coşku sırasında ortaya çıkan yazıları ve makaleleri okumak eğlencelidir.

Eksileri

Ancak yatırım stratejiniz için FOMO’yu kullanmanın dezavantajları da vardır. İşte en önemlileri:

  • FOMO, yatırımın bir kısmını veya tamamını kaybetmemize neden olan kararlara yol açabilir.
  • Bu duygu, piyasaları mantığın ötesine taşıyor ve bu da bize kripto para biriminin hiçbir faydası olmadığını düşündüren düşüşler yaratıyor.
  • Bilgisiz insanları, bilmedikleri ve hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları bir şeye yatırım yapmaya yönlendirir.

Fomo’nun Üstesinden Nasıl Gelinir?

Mantıksız bir şeyi kaybetme korkusuyla yatırım yapmak mantıklı değil, karar verirken yatırımcıları ve piyasayı iten şey duygular değil, paramızı nereye koyacağımız kadar önemli olan sebeptir.

Bu nedenle, büyük kayıplara maruz kalabiliriz ve ayrıca satın aldığımız varlığın fiyatında aşırı bir artışa maruz kalabiliriz.

Bununla birlikte, bu sektördeki birçok kişi, FOMO’nun yatırımcıları pazarlama yoluyla küstah kararlar vermeleri için etkileme gücünün farkındadır.

Burada, satın almak için gerçekten iyi bir zamanın ne zaman olduğunu ve fırsatın geçmesine izin vermenin ne zaman daha iyi olduğunu belirlemeyi öğrenmek önemlidir.

Kolay bir iş değil çünkü FOMO’yu sona erdirmek için duyguları ve akıl yürütmeyi kontrol etmek anlamına geliyor.

En önemli şey, sosyal medyada böyle söyledikleri için alım satıma başlamadan önce, diğer bilgileri (para teorisi gibi) hesaba katarak bile, yatırım yapacağınız kripto para birimleri hakkında her zaman derinlemesine bir çalışma yapmaktır.

Her Zaman Kar Elde Etmeyi Beklemeyin

Bir yatırımcının korkması ve dürtülerini kontrol edememesi, kripto para piyasasına ve onu çevreleyen yutturmacaya büyük bir sıçrama ile sonuçlanması nadir değildir. Ve o trenin geçmesini istemiyor ve çok geç oluyor.

Bazen bu endişe, henüz gerekli tüm bilgilere sahip olmadığınızda, zamanın ötesine geçmenize neden olur.

Diğer zamanlarda, bir kaybı üstlenmek veya gelgitin geçmesini beklemek arasında pozisyonu canlı tutmak arasında zor kararlar vermek söz konusu olduğunda, sizi bir kaya ile zor bir yer arasına koyar.

Dürtülerinizin başını belaya soktuğu o anlar için, her zaman kâr etmek zorunda olmadığımızı düşünmek en iyisidir.

Bir yatırımcının ufku birkaç gün, hafta veya aydan çok daha uzun olmalıdır. Kripto para birimine gerçekten inanıyorsanız ve çökmeden hemen önce satın aldıysanız, dışarı çıkıp satmadan önce ona biraz daha zaman vermek isteyebilirsiniz.

Bitcoin, 2017’nin sonunda fiyatı 20.000 dolara ulaştığında bunun açık bir örneğine sahiptir. Bu fiyattan satın alan çok sayıda insan var ve değer düştüğünde satan birçok kişi var. Ancak 3 yıl bekleyen herkes, 60.000 dolara ulaştığında parasını üçe katlayabilirdi.

Sadece satın alırken değil, satma zamanı geldiğinde de dürtülere direnmeliyiz. Sana sonsuza kadar HODL demeyeceğim ama belki her şeyi ortaya koymak da iyi bir fikir değildir.

Burada varlık hakkında edindiğiniz tüm bilgiler geçerli olacaktır, bu nedenle piyasada çok fazla gürültü olduğunda zihninizi temizleyebilir ve mümkün olan en iyi kararı verebilirsiniz.

Sakin Olun Ve Kararları Yavaş Verin

Herkes piyasa hakkında fikrini söylemek için can atarken, biz tam tersini yapmak zorunda olmamız çelişkili görünüyor.

Ama tam da şu anda, çok az insanın rasyonel olarak düşündüğü anda, en iyi yolu seçmek için edindiğiniz tüm bilgileri kullanmanız gerekir.

Tam olarak volatilitenin kraliçe olduğu bir piyasadayız. Burası, piyasanın karamsar veya iyimser akımına kapılmadan önce soğuk düşünmeli ve bir şeyler yapmalıyız.

Daha İyi Yatırımlar Yapmak İçin Fomo Nasıl Kullanılır?

Gerçek şu ki, bu pazar coşkusu anlarıyla yapabileceğimiz pek bir şey yok . Bazıları size bunları doğru zamanda satın almak veya satmak için kullanabileceğinizi söyleyecektir, ancak gerçek şu ki kimse bunu tahmin edemez.

O kadar kolay olsaydı herkes yapardı. Ancak çoğu, tam da onları kötü kararlar almaya iten bu duygu girdabına kapılır.

FOMO döneminde yatırımlarınız için yapabileceğiniz en iyi şey beklemek, yatırım tezinizi gözden geçirmek ve silahlarınıza sımsıkı sarılmak.

Çünkü herkes bir şeylerin değiştiğini ve bugün iyi bir yatırımın yarın olmayabileceğini söyleyebilir.

Ama gerçekten düşünürseniz, piyasanın mevcut durumuna karşı büyük bir al sat kararı vermek de pek mantıklı değil. Cemaatlerde solunan muzaffer iyimserliğe kendini kaptıran birinin izleyeceği mantık da bir bakıma aynı.

Çözüm

Sonunda, hayattaki her şey gibi, en önemli şey sahip olduğumuz bilgi ve onu işleme yeteneğimizdir.

Kripto para birimlerinde de bu çok doğrudur ve birisi size Twitter’da aksini söylediği için geçerliliğini yitirmez.

Bu yüzden kripto paraları sadece teknik açıdan değil, ekonomik açıdan da öğrenmenin değerli olduğunu düşünüyorum. Temel bilgileri edinin.

İkincisi, bir projenin iyi olup olmadığını düşünmemizi ve belirlememizi sağlayacak olanlardır ve sadece bir şey yukarı veya aya gittiği için değil.

Bize belirli bir kripto para biriminin şu ya da bu nedenle zafer kazanacağını ve çok yükseleceğini tahmin ettiğini söyleyen birini bulmak kolaydır. Ama onu kaç kez yanıldığını söylerken bulmak çok zor.

Ayrıca, bir kişinin satın alması veya satması gereken kanaatler belirlidir ve sizin de kendinize ait olmalıdır. Herkes yapmanız gerektiğini söylediği için alıyor veya satıyorsanız, bunu gerçekten öyle düşündüğünüz için değil, dışlanma korkusu nedeniyle yapıyorsunuz demektir.

Bu, insan psikolojisinin bir parçasıdır, eski zamanlarda yaşamı korumak için en iyi şansı sunması nedeniyle başkalarının yaptıklarını taklit etmenizi sağlayan bir hayatta kalma mekanizmasıdır.

Şu anda bu önyargıyı kırmak bizim için çok zor, ancak paramız hakkında bilinçli bir görüşe sahip olmak istiyorsak bunu yapmamız önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!