Merkezi Olmayan Finans Nedir?

0 13

Merkezi Olmayan Finans Nedir; Merkezi olmayan finans, bankasız yürütülen finansal faaliyetlerdir.

Bir banka nasıl hareket eder; kredi verir, sigorta yapar, yatırım yapmanıza ve kredi kartlarını kullanmanıza izin verir. Ancak bir kuruluşun verdiği kararlara bağlı kalırsınız.

Merkezi olmayan finans kripto para ticaretinin de aktığı yerdir ve bunu tamamen bağımsız şekilde yaparsınız. Kripto para ticaretince aracı kurumlar size borç vermez, kendi paranız ile yatırım yaparsınız ve kazanmayı umarsınız.

Otomatik ve Dijital Ortam

Heryerde akıllı teknolojilere sahibiz ve akıllı telefonlar artık sadece fotoğraf çekmeye ya da arama yapıp cevaplamaya yaramıyor. Eskiden mining yapan kişiler ekran karşısında tüm gününü geçirmek zorundaydı şimdi ise akıllı telefonlar ile mobilden her an aktif işlem yapabilirsiniz. Bu da sistemin ne denli etkili olduğunu anlatır.

Merkezi Olmayan Finans Nedir; Hükümetlerin Tepkisi

Merkezi Olmayan Finans Nedir; Hükümetler kontrolü elinde olmayan şeyleri sevmez. Bu nedenle Bitcoin gibi para birimlerini daha yeni yeni kabullenmeye başladılar. Aslında ekonomistler bizim ülkemiz gibi piyasaları alt üst olmuş pek çok ülkeyi kripto paraların kurtaracağına inanıyor. Finansal istikrarı başka bir şekilde sağlayamayacak olan ülkeler şuan bile batmanın eşiğinde.

Ulusal para birimi değer kaybettiğinde kripto paralara olan güven daha çok artıyor ama bu da bir o kadar riskli. Devolasyonlar bu piyasada da mevcut ve aynı ülkelerin paralarını değersizleştiren zenginler istedikleri kriptoların da değerini düşürüp çıkarabilme yeteneğine sahip.

Tüm bunlar farklı görünen ama aynı denklemler merkezi olmayan finans çok kazandırıp çok kaybettiren bir ağ.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.