Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Merkezi Olmayan Arama Motorları (DSE) Nasıl Çalışır?

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir
Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir?

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Ana akım standart arama motorları, merkezi bir kontrol noktasına sahiptir ve arama motoru şirketleri tarafından çalıştırılır. Başka bir deyişle, merkezileşmişlerdir. Merkezi olmayan bir arama motoru, bir arama motoruyla aynı temel işlevleri yerine getiren, ancak tek bir kontrol noktası olmayan bir arama motorudur. Kontrol geniş bir ağ üzerinden dağıtıldığı için “dağıtılmış” arama motoru olarak adlandırılır. Merkezi olmayan blok zinciri olmayan arama motorları on yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle yakalanamadı. Bu nedenle, çoğu şu anda uyuyor, ancak umut verici bir gelecekleri yok. Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Bu makale, blockchain tabanlı merkezi olmayan arama motorlarına odaklanmaktadır. Bunun nedeni, büyüme ve ölçeklenebilirlik için büyük bir potansiyel göstermesidir.

Merkezi Olmayan Arama Motorları (DSE) Nasıl Çalışır?

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Bir kullanıcı bir anahtar kelime aradığında, arama motoru dağıtılmış defteri arar ve sonuçları listeler. Çağrı detayları şifrelenir ve dağıtılmış bir defterde saklanır. Dağıtılmış bir defter, ağdaki her bir düğümün (bilgisayarın) dağıtılmış defteri referans almak ve güncellemek için potansiyel bir kaynak görevi gördüğü, eşler arası ağların toplu bir çabasından toplanır. Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

dse

Merkezi Olmayan Arama Motorları’nın (DSE) Temel Faydaları

 • Gizlilik: Arama profilleri, hedeflenen reklamcılık veya gizli dinleme için asla gizlice saklanmaz.
 • Şeffaflık: Telefon defteri herkese açıktır ve herkes tarafından erişilebilir, bu nedenle gizlilik yoktur, yalnızca arayanın kimliği gizlenir.
 • Topluluğa Yönelik: Öncelikle ilgili şirketler tarafından yürütülen merkezi arama motorlarının aksine, merkezi olmayan arama motorları topluluğun yararına çalıştırılır.
 • Paylaşılan kaynak: Genel muhasebe, ağda bir kopyası olan herkes tarafından dağıtılır ve sahibi olunur.
 • Merkezi olmayan arama motoru, ücretli reklam, şirket politikası veya devlet politikasına dayalı olarak arama sonuçlarını bozmaz.

Merkezi Olmayan Arama Motorları’nın (DSE) Dezavantajları

 • Aşamalı Kuralların Eksikliği: Sisteme özgü birkaç kuralın dışında, çok az kural değişen koşullara uyum sağlayabilir.
 • Esnek kontrol eksikliği: Üst düzey kuralların yokluğunda, tek kontrol doğadır ve yeni kontrol önlemleri genel bir mutabakat gerektirir.
 • İnternet pazarlaması için kötü: Ademi merkeziyetçilik bireysel kullanıcılar için iyidir, ancak arama motorları tarafından toplanan verileri hedefli pazarlama için kullanmak isteyen pazarlamacılar için kötüdür. Teknoloji olgunlaştıkça, bunu ele almak için yer olacak.
 • Finansal teşvik eksikliği: Çoğu merkezi olmayan arama motorunun katkıda bulunanlar için herhangi bir finansal teşviki yoktur. Bu, geliştiriciler ve içerik sağlayıcılar için mali teşviklerle katlanarak büyüyen Google gibi merkezi arama motorlarından farklıdır. Ancak Presearch, bu zorluğun üstesinden gelmek için tasarlanmış bir motordur. Bitclave ayrıca, kullanıcıların faaliyetleri için CAT (Tüketici Aktivite Simgesi) kullanarak ödüllendirilecekleri bir sistem geliştiriyor.

Firefox'ta Arama Motorları Nasıl Kaldırılır? - Tamindir

En Popüler Merkezi Olmayan Arama Motorları

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Dağıtılmış arama motorları nispeten yenidir ve birçoğu geliştirmenin erken aşamalarındadır. Ancak, aşağıdaki merkezi olmayan arama motorları bir miktar büyüme ve istikrar gösteriyor.

 • Desearch, piyasadaki kripto para birimleri hakkında bilgi bulmayı kolaylaştırır. Beş popüler kripto para birimi ve platformu (Bitcoin, XRP, Ethereum, Bittrex ve Bitclave) için hızlı bir arama menüsü sağlar. Şifreli bir arama motoru kılığına girmesine rağmen, genel aramalar da yapar.
 • Presearch, kullanıcıları (ilk benimseyenler), geliştiricileri ve bu motorun büyümesine katkıda bulunan diğer paydaşları ödüllendirmek için benzersiz bir kriptografik belirteç kullanan, deneysel, merkezi olmayan yeni bir arama motorudur. Bu, pazarlamacılara bir belirteç sistemi kullanarak hedefli reklamlar satın alma fırsatı verir.
 • Nebulas, kripto para birimi topluluğu tarafından sevgiyle blockchain’in Google’ı olarak adlandırılır. Bunun nedeni, sunduğu hizmetler açısından en çeşitli olmasıdır. Diğerlerinin yanı sıra arama yapanların, yayıncıların, reklamverenlerin ve içerik pazarlamacılarının ihtiyaçlarını karşılar. Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Kendi kripto para birimi NAS’ına sahiptir ve kripto para birimi ve blockchain dünyasında Google’a en iyi alternatif olmayı hedeflemektedir.

Merkezi Olmayan Arama Motorları Google, Bing ve Yahoo Gibi Devleri Yenebilir Mi?

Merkezi Olmayan Arama Motoru Nedir? Halihazırda yerleşik milyar dolarlık dev Microsoft tarafından büyük ölçüde desteklenen Bing dışında, bu dev merkezi arama motorlarının hiçbiri “büyük” olarak başlamadı. Blockchain teknolojisi oldukça ölçeklenebilir. Topluluk yaklaşımları, doğru bir şekilde kullanılırsa, geleneksel pazarları hızla aşan patlayıcı üstel büyümeye yol açabilir. Kısacası, merkezi olmayan arama motorlarının merkezi devleri devirme şansı yüksektir. Her şey, muazzam potansiyellerini nasıl ortaya çıkardıklarına bağlı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!