Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir?

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir
Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir?

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir? Çıkarılabilir maksimum değer, Ethereum blok zincirinden değerin çıkarılmasını ifade eder. Bu terimin kısaltması, İngilizce’de “Miner Extractable Value” veya “Minimum Extractable Value” olan MEV’dir. MEV, İngilizce’de “Miner Extractable Value” veya “Minimum Extractable Value” kelimelerinin kısaltmasıdır. MEV, “maksimum çıkarılabilir değer” anlamına gelir ve Ethereum blok zincirinde yeniden sıralama, ekleme ve sansür işlemlerini içerir. MEV, kullanıcıların Ethereum protokolünden değer çıkararak elde ettikleri karı ifade eder. Çıkarılabilir maksimum değer, madenciler ve arama yapanlar gibi bazı varlıkların Ethereum blok zincirinin kullanıcıları pahasına elde ettiği değer miktarıdır.

Türkiye’nin en büyük borsalarından birisi olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında tüm merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir? Bu kavram ilk olarak Pmcgoohan tarafından Ethereum protokolünü etkileyen bir hata olarak keşfedildi. 2019’da bazı araştırmacılar, MEV’in Ethereum’da neden olduğu sorunları vurgulayan bir “Flash Boys 2.0” belgesi yayınladı. 2020’de Georgios Konstantopoulos, Dan Robinson ve Samczsun da MEV bilinçlendirme makaleleri yayınladı. Ethereum protokolü, madencilere madencilik bloklarına hangi işlemlerin dahil edileceğine karar verme gücü verir. Bu özerk güç, madencileri doğrulayıcılar ve sıralayıcılarla birlikte MEV’deki aktörlerden biri haline getirdi ve MEV teknolojisini kullanan Ethereum kullanıcılarının işlemlerinden 689 milyon dolardan fazla para çıkardı.

maksimal cikarilabilir deger

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nasıl Çalışır?

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir? Ethereum protokolü, madencilere işlemleri bloklar halinde seçme ve gruplandırma konusunda tam güç verir. Başka bir deyişle, madenciler bekleyen işlemlerden hangisinin doğrulanacağına kendileri karar verebilir. İşlemleri adil bir şekilde seçen ve sipariş eden madenciler, doğrulayıcılar ve sıralayıcılar yerine en yüksek gaz oranlarına veya işlem ücretlerine sahip işlemleri seçip sipariş ederek karlarını optimize etme eğilimindedir. Bu saldırganlar, kullanıcılardan ek avantajlar elde etmek için işlemleri yeniden düzenlemeyi de seçebilir. Tüm bu süreç MEV’lerin nasıl oluştuğunu gösterir. Proof of Stake tabanlı protokoller için doğrulayıcılar ve toplama sağlayıcıları da MEV’ye katılacak. Bu gibi durumlarda MEV, zincir üzerinde borçlanan veya merkezi olmayan borsalarda ticaret yapan son kullanıcıları da içerir.

Ethereum Stalls At $1,200, Why Bears Still Have The Upper Hand

MEV’in Avantajları ve Dezavantajları

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir? Birçok DeFi projesi, protokolün kullanışlılığını ve istikrarını sağlamak için ekonomik olarak rasyonel varlıklara güvenir. Örneğin, DEX arbitrajı, kullanıcıların tokenları için en iyi ve en doğru fiyatları almalarını sağlar. Borç verme protokolü, borç verenin ödemeyi almasını sağlamak için borçlunun teminat faiz oranının altına düşmesi durumunda hızlı tasfiyeye de dayanır. DeFi protokolleri ve genel olarak dApp’ler, ekonomik verimsizlikleri araştıran ve ele alan ve protokollerin ekonomik teşviklerinden yararlanan rasyonel araştırmacılar olmadan bugünkü kadar dirençli olmayabilir.

Crypto 101: Maximum Extractable Value (MEV) | by Crypto Saving Expert |  Medium

Uygulama düzeyinde, bazı MEV biçimleri açıkça kullanıcı deneyimini bozar. Kullanıcılar, daha fazla ticari geri çekilme ve daha düşük yürütme bekliyor. Ağ katmanında, genelleştirilmiş öncüler ve sıklıkla katıldıkları gaz fiyatı açık artırmaları (iki veya daha fazla öncü, kendi işlemlerinin gaz fiyatını aşamalı olarak yükselterek işlemlerini bir sonraki bloğa dahil etmek için rekabet ettiğinde) normal işlemler yapmaya çalışan herkes için ağ tıkanıklığına ve yüksek gaz fiyatı maliyetine neden olur. Bloklar içinde gerçekleşenlerin ötesinde MEV, bloklar arası zararlı etkilere sahip olabilir.

Maksimal Çıkarılabilir Değer Nedir? Bir blokta bulunan MEV, standart blok ödülünü önemli ölçüde aşarsa, madenciler blokları yeniden işlemeye ve MEV`i kendi adlarına yakalamaya teşvik edilebilir, bu da blok zincirinin yeniden düzenlenmesine ve mutabakat kararsızlığına neden olabilir. Blok zincirinin yeniden düzenlenmesine yönelik bu ihtimal geçmişte Bitcoin blok zincirinde incelenmiştir.Bitcoin halvingi ve işlem ücretleri, blok ödülünün gitgide daha büyük bir bölümünü oluşturduğundan madencilerin bir sonraki bloğun ödülünden vazgeçmesinin ve bunun yerine geçmiş blokları daha yüksek ücretlerle yeniden kazanmasının ekonomik olarak rasyonel hale geldiği durumlar ortaya çıkar. MEV büyüdükçe, Ethereum benzer bir durumla karşı karşıya kalabilir ve potansiyel olarak blok zincirinin bütünlüğünü aşındırabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!