LUNA ve UST Yok Olurken Bu Altcoin Liderliğe Yükseldi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terra ekosistemi, LUNA ve UST’nin büyük yatırımcılarının satmaya başlaması ve dengeleyici mekanizmasının kırılmasıyla Mayıs ayında kripto tarihinin en büyük fiyaskolarından birine sebep oldu. Birçoğu UST hakkında “ponzi” iddialarını ileri sürürken, bir altcoin projesi bu boşlukta liderliğe koşuyor.

Luna, milyar dolarlık bir çöküşle tarihe kazındı

Mayıs ayı başlarındaki Luna çöküşü, Terra Luna’nın tamamen yeni bir dip seviyesine düşmesine ve stablecoin’i TerraUSD’nin (UST) 1 dolar sabitliğini kaybetmesiyle fiyatlandırma açısından sert bir şekilde dalgalanmasına neden oldu. Her iki kripto para birim de şu anda piyasadan silinmiş durumda. Şimdi, Terra ekibi fork aracılığıyla bir Luna kurtarma planına çalışırken, MakerDAO’nun stablecoin’i DAI piyasa değeri açısından ilk sıralara yükseliyor.

DAI nedir ve diğer stablecoin’lerden nasıl ayrışıyor?

DAI, MakerDAO tarafından yönetilen Ethereum tabanlı bir stablecoin. DAI’nin fiyatı ABD dolarına sabitlenir ve her yeni DAI basıldığında akıllı sözleşme kasalarına yatırılan diğer kripto para birimlerinin bir karışımı ile teminat altına alınır. DAI, UST çöküşünden sonra piyasa değeri bakımından ikinci en büyük merkezi olmayan stablecoin haline geldi. Peki DAI neden farklı?

Dai stablecoin, ABD dolarına sabitlenmiş teminat tabanlı bir kripto para birimidir. Kullanıcılar, Maker Protokolü’ndeki Maker Vault’larına (kasa) kripto para yatırarak Dai üretebilir. Ayrıca, Oasis Borrow veya topluluk tarafından oluşturulan diğer arabirimler aracılığıyla Maker Protokolüne erişebilir ve Kasalar oluşturabilirler. Oasis Borrow’da kullanıcılar ETH, WBTC, LINK, UNI, YFI, MANA, MATIC ve daha fazlası gibi teminatları kilitleyebilir. Kullanıcılar daha sonra, kilitli varlığın risk seviyesine bağlı olarak %101 ile %175 arasında değişen teminat oranı dahilinde olduğu sürece Dai’de teminatları karşılığında borç alabilirler. DAI’nin ana avantajı, dolara yumuşak bir şekilde sabitlenmesinde yatmaktadır.

DAI’nin bir diğer önemli avantajı, özel bir şirket tarafından değil, bir yazılım protokolü aracılığıyla merkezi olmayan özerk bir kuruluş tarafından yönetilmesidir. Sonuç olarak, tüm token verme ve yakma durumları, Ethereum tarafından desteklenen, kendi kendini uygulayan akıllı sözleşmeler tarafından yönetilir ve herkese açık olarak kaydedilir, bu da tüm sistemi daha şeffaf ve yolsuzluğa daha az eğilimli hale getirir.

Yazım sırasında DAI, yaklaşık 6,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle piyasadaki en büyük 15.kripto para birimi. Terra LUNA 2.0 hakkında bilmeniz gereken her şeyi, Kriptohocası.net olarak bu makalede ele aldık.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!