Lightning Network Nedir? Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network Nedir
Lightning Network Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lightning Network Nedir?

Lightning Network Nedir? Projenin arkasındaki ana fikir, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa zincir dışı bir çözüm olarak kullanılabilecek bir ödeme protokolü tasarlamaktı ancak Lightning Network (LN) diğer kripto para birimlerine de uygulanabilir olacak şekilde tasarlandı. LN, sadece Bitcoin’de değil diğer birçok kripto para biriminde meydana gelen kısıtlamaların ardından geldi. Şu anda, Bitcoin blok zinciri saniyede yalnızca 2-7 işlem (TPS) işleyebilir. Kripto para ekosistemi büyüdükçe ve ağa daha fazla insan katıldıkça, blok zincirindeki işlem sayısı da artar.

Ağlar daha yoğun hale geldikçe, genel performansları zarar görür ve Bitcoin’in küresel bir dijital para birimi olarak kullanışlılığını ciddi şekilde baltalar. Bu bağlamda LN, Bitcoin blok zincirindeki ağ yoğunluğunu azaltma girişimi olarak oluşturuldu. Türkiye’nin en çok yatırımcısı olan Dyorex hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından detaylı ulaşabilirsiniz.

Lightning Network Rekor Kırdı - Kripto Teknik Haber

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network Nedir? Lightning Network (LN), Bitcoin blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir zincir dışı transfer ağından oluşur. Sistem, eşler arası (P2P) düzeyde çalışır ve kullanılabilirliği, kullanıcıların sorunsuz kripto para birimi işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanıyan iki yönlü bir ödeme kanalı oluşturmaktan kaynaklanır. Taraflar bir ödeme kanalı açmaya karar verdiğinde cüzdanlar arasında para transferi yapılabilir. Lightning Network Nedir? Yeni bir ödeme kanalı kurma süreci zincir içi bir işlem gerektirir, ancak kanal içindeki tüm işlemler zincir dışıdır ve küresel fikir birliği gerektirmez. Bu nedenle akıllı sözleşmeler, bu işlemlerin çok daha düşük ücretler ve çok daha yüksek TPS oranları ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Lightning Network

Lightning Network Nedir? Bir ödeme kanalı açmak için, ağa katılan her iki tarafın da bir multisig cüzdanı kurması ve para eklemesi gerekecektir. Multisig cüzdanlarında saklanan fonlara yalnızca her iki tarafın da özel anahtarı (bazen iki veya daha fazla) varsa erişilebilir. Bu, hiçbir tarafın diğer tarafın izni olmadan cüzdanı açamayacağı anlamına gelir. Örnek olarak Ali, Lightning Network’ü (LN) kullanarak Omar ile Bitcoin ticareti yapmak istiyor.

Öncelikle multisig cüzdan kullanarak bir ödeme kanalı oluşturun. Ödeme kanalları akıllı sözleşmeler gibi davranır ve multisig cüzdanları, işlem görecek fonların yatırıldığı kasa görevi görür. Ali ve Ömer ödeme kanalının ömrü boyunca istedikleri kadar zincir dışı işlem yapabilirler. Her işlemden hemen sonra hem Ali hem de Ömer, sahip olunan jeton miktarını kaydeden kendi bilanço kopyalarını imzalar ve günceller.

İşlem tamamlandıktan sonra ödeme kanalı kapatılabilir ve nihai bakiye Bitcoin ağında yayınlanabilir. Lightning Network Nedir? Lightning Network akıllı sözleşmeleri, bilançonuzun en son sürümüne göre bitcoin almanızı sağlar. Özetle, tarafların Bitcoin blok zinciriyle yalnızca iki kez etkileşime girmesi gerekir. Bir ödeme kanalını bir kez açıp diğer ödeme kanalını kapatmak için kanal içerisinde yapılan diğer tüm işlemler ana zincire bağlanmadan doğrudan gerçekleştirilir.

Lightning Network Avantajları

  • LN projesi, ölçeklenebilirlik sorunlarına zincir dışı çözümler üzerinde çalışıyor. Başarılı olursa, Bitcoin blok zincirinin yoğunluğunu azaltacaktır. • Lightning Network (LN), iki yönlü ödeme kanallarını kullanarak neredeyse anlık işlemler sağlar.
  • LN, küçük miktarlar gönderebildiği için mikro ödemeler için uygundur. Ek olarak, elektronik işletmeler arasındaki işlemlerin insan müdahalesi olmadan gerçekleştiği M2M (Machine to Machine) ekonomisinde otomatik mikro ödemeler uygulanabilir.
  • Lightning Network kullanıcıları, Bitcoin kredisi kavramı üzerinden faiz kazanabilir. Lightning Network, kullanıcılara ağa likidite sağlamaları için ödeme yapar. Mevduata faiz ödeyen bir banka hesabı gibi.
  • LN, daha küçük Bitcoin blokları oluşturur. LN, Bitcoin bloklarını küçük tutmaya yardımcı olur ve daha fazla bloğa izin verir. Kullanıcılar, tam düğümleri çalıştırma ve bitcoin işlemlerini kendi kendine doğrulama gibi avantajlara sahiptir.
  • Lightning Network, daha fazla Bitcoin düğümüne izin verecektir.

Lightning Network Là Gì • Blog Tiền Số

Lightning Network’ün Sınırlamaları

  • Zincirleme işlemlerden farklı olarak, Lightning Network ödemeleri, alıcı çevrimdışı ise işlenemez.
  • Ağ katılımcılarının fonlarını güvende tutmak için ödeme kanallarını düzenli olarak izlemesi gerekebilir (dış kaynaklı izleme hizmetleriyle bu tür risklerden kaçınılabilir).
  • LN henüz büyük ödemeler için mevcut değildir. Ağ, bir dizi multisig cüzdanda (esas olarak paylaşılan cüzdanlar) sayılırsa, büyük ödemeler için aracı olarak hareket etmek için yeterli paraya sahip olma şansı yüksektir.
  • Ödeme kanallarının açılması ve kapatılması genellikle daha yüksek işlem ücretleri gerektiren manuel zincir işlemleri içerir.

Lightning Network Ne Zaman Kullanılabilecek?

15 Mart 2018’de Lightning Labs, Lightning Mainnet’in ilk beta sürümü olan Lightning Network Daemon’un dördüncü büyük sürümünü duyurdu. Bu sürüm, Lightning Network düğümlerinin tam bir uygulamasıdır ve şu anda Bitcoin test ağında test edilmektedir. Lightning Network Nedir? Lnd’ye ek olarak, c-lightning ve eclair gibi başka uygulamalar da geliştirilmektedir. Ancak, her protokol uygulamasının düzenli güncellemelere ve sürekli iyileştirmelere dayalı farklı bir yaklaşımı olduğundan, LN için resmi bir başlangıç ​​tarihi yoktur. Lnd Beta’dan bu yana, Lightning Network düğümlerinin ve ödeme kanallarının sayısını önemli ölçüde artırdık.

Lightning Network Nedir? Ocak 2019 itibariyle, Grafana kontrol paneli 24.300’den fazla ödeme kanalı gösteriyor. Düğümlerin ve ödeme kanallarının iş birliği, ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak Lightning Network’ü ilginç kılıyor. Beta sürümü birçok testten geçmiştir ve etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, LN, Bitcoin ve kripto para birimi ekosistemini geliştirmek için büyük bir potansiyele sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!