Kriptoda Slippage Nedir? Slippage Nasıl Hesaplanır?

Kriptoda Slippage Nedir
Kriptoda Slippage Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoda Slippage Nedir? 

Kriptoda Slippage Nedir? Alım satımda kayma, başlangıçtaki veya belirlenen alış veya satış fiyatı ile işlemin tamamının veya büyük bir kısmının gerçekleştirildiği gerçek veya ortalama fiyat arasındaki farktır. Kayma, nihai ticaret sonucu üzerindeki etkisine bağlı olarak olumlu veya olumsuz olabilir. Olumlu bir senaryoda, ortalama satın alma fiyatı mevcut satış fiyatından daha düşük hale geldiğinden alıcılar daha fazla token alır. Negatif kayma senaryosunda durum tersine çevrilir. Merkezi borsalardaki kaymanın ana nedeni, likiditenin yoğunlaşması ile emir fiyatı arasındaki farktır. Merkezi olmayan borsalarda kayma, token akıllı sözleşmelerdeki vergi anlaşmaları gibi başka nedenlerle ortaya çıkabilir.

Türkiye’nin Globalleşmiş borsası olan Dyorex Kripto para borsası hakkında merak edilenlere Dyorex Nedir yazısından ulaşabilirsiniz.

Kriptoda Slippage Nedir? Kayma, herhangi bir ticaret platformunda, ticaret parametrelerini değiştirerek veya varsa kayma kontrol araçlarını kullanarak kontrol edilebilir. Merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların Slip Shift özelliğini kullanarak bir ticarette izin verilen maksimum slipi ayarlamasına olanak tanır. İster bir vergi anlaşması kapsamında yeni bir memecoin ticareti yapıyor olun, ister sadece sınır ötesi ticaret yapmaya çalışıyor olun, kayma nihai işlem sonucunu etkileyecektir, ancak yalnızca merkezi olmayan borsalarda bu bir şey değildir. Kayma ayrıca merkezi kripto para borsalarında ve genel ticaret platformlarında da mevcuttur.

kriptoda slippage

Bu, merkezi borsalarda, belirli bir fiyat seviyesindeki emirler tükendiğinde ve alım satımlar daha yüksek veya daha düşük fiyat seviyelerinden varlık alıp satarak kapanmak üzere olduğunda gerçekleşir. Bu işlem yürütme geçmişi dizisi, açılış veya beklenen fiyat ile ortalama satış veya alış fiyatı arasında bir boşluk oluşturur. Merkezi olmayan borsalar için bu boşluk, yetersiz likidite veya tokenin akıllı sözleşmesinde belirtilen vergiler nedeniyle oluşabilir. Bu “boşluk” bir yüzde farkıdır. Kaymanın en aza indirilmesi, bazıları bu makalede ele alınan belirli teknik ve prosedürel ayarlamalar gerektirir.

Kriptoda Kayma Nasıl Hesaplanır?

Kriptoda Slippage Nedir? Bir işleme Alım Limiti veya Satış Limiti konmamışsa, alım limiti kalmayana veya emir defteri tamamen boşalana kadar ticaret talebi çeşitli emir seviyelerinde devam eder. Birincisi, en yaygın sonuçtur, yani ticaret bölünür ve bölünmeler farklı fiyatlarla gerçekleştirilir. Takas talepleri için geçerlidir. Bir işlemin gerçek fiyatı, her bir fiyatta tamamlanan işlemlerin yüzdesi göz önünde bulundurularak işlemlerdeki ortalama fiyat alınarak belirlenir. Kayma, emir oluşturma sırasında ortaya çıkan ortalama fiyatın piyasa fiyatından sapmasıdır. Yüzde kayma, ilk piyasa fiyatı ile hesaplanan ortalama alış (veya satış) fiyatı arasındaki farkın açılış fiyatına bölünmesi ve 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

kriptoda slippage kayma

Bir satın alma işlemi için:

Yüzde Kayma = ((ilk piyasa fiyatı – ortalama satın alma) / ilk piyasa fiyatı) * 100

Yüzde pozitif bir rakamsa (yüzde 3, yüzde 10 vb.) bu pozitif kayma olarak bilinir. Yüzde negatif bir rakamsa (örneğin -yüzde 3, -yüzde 10, vb.), bu negatif kayma olarak bilinir.

Satış işlemi için:

Yüzde Kayma = (ortalama satış fiyatı – ilk piyasa fiyatı / ilk piyasa fiyatı) * 100

Yüzde pozitif bir rakamsa (yüzde 3, yüzde 20, vb.), bu pozitif kayma olarak bilinir. Yüzde negatif bir rakamsa (örneğin -yüzde 3, -yüzde 20 vb.), bu negatif kayma olarak bilinir.

Slippage Neden Oluşur?

Kriptoda Slippage Nedir? Kripto para birimlerinde kaymanın meydana gelmesinin ana nedeni, emir defterinin, işlemi tamamlamak için defterdeki yukarı ve aşağı hareketlere dayanarak işlem talebini orijinal fiyattan karşılayamamasıdır. Bu, yalnızca ticarette herhangi bir sınır belirlenmediği ve emirlerin defterlerde serbestçe akmasına izin verildiği takdirde mümkündür. Bir kripto para birimi kaymasına yol açabilecek durumlar şunları içerir:

Yetersiz Likidite

Alım satımı yapılan bir varlığın likiditesi, herhangi bir zamandaki alış ve satış emirlerinin hacmi veya yoğunluğudur. Emir defterinde önemli değişiklikler olmadan gerçekleştirilebilecek işlemlerin değerini tanımlar. Yeterli likidite ile, önemli işlemler minimum sipariş defteri değişiklikleriyle çözülebilir. Bunu kaçırmak büyük değişikliklere yol açabilir.

Kriptoda Slippage Nedir?

Düzensiz Sipariş Defteri Dağılımı

İşlem yapmak için yeterli emriniz olsa bile, spread önemli ölçüde kaymaya neden olabilir. Bu, merkezi borsalarda daha yaygındır. Örneğin, mevcut piyasada birkaç sipariş olabilir ve çoğu sipariş, birbirinden önemli ölçüde farklı olan diğer fiyat seviyelerinde yoğunlaşmıştır. Düzensiz spreadler, emirlerin orijinal fiyattan doldurulduğu ve ticaret diğer kapanış fiyatı seviyelerine geçerken önemli bir kayma olduğu anlamına gelir.

Kriptoda Kayma (Slippage) Toleransı Nedir? • Coinkolik

Yönetim Piyasa Koşulları

Yüksek volatilite dönemlerinde, arz ve talep dengesizlikleri nedeniyle sipariş defteri önemli ölçüde değişebilir. Talebin yüksek olduğu dönemlerde piyasaya daha fazla alım emri aktıkça, emir defteri silinip fiyat yükselmeye devam ettikçe, kaymaların meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Aynı prensip, büyük bir satış talebi olduğunda da geçerlidir. Kriptoda Slippage Nedir? Merkezi olmayan borsalarda, yüksek kayma toleransı ayarlamak, protokolün değişken piyasa koşullarında alım satımları hızlı bir şekilde izlemesine olanak tanır, ancak yatırımcılar kayma nedeniyle eninde sonunda varlıklarının bir kısmını kaybeder. Kaybettikleriniz için bir ücret ödersiniz ve işlemleriniz için daha fazla para ödersiniz. Bu, önden koşma olarak bilinen bir uygulamaya yol açar.

Akıllı Sözleşme Vergileri

Kriptoda Slippage Nedir? Akıllı sözleşmeler ve DeFi’deki son gelişmeler, akıllı sözleşme token yaratıcılarının, merkezi olmayan borsalardaki transferler ve işlemler için geçerli olan token sözleşmelerine vergi hükümleri eklemesine izin verdi. Kriptoda Slippage Nedir? Bu vergi hükmü, devlet kurumlarının her işlem transferinde işlem gören jetonların bir yüzdesini düşürmesine olanak tanır. Bunu merkezi olmayan bir borsada uygulamak için, yatırımcıların kayma toleransını toplam akıllı sözleşme vergisine eşit veya daha yüksek bir seviyeye ayarlaması gerekir. Başka bir deyişle, tokenin toplam vergilendirilebilir gereksinimi yüzde 12 ise, yatırımcı slip ödeneğini en az yüzde 12 olarak ayarlamalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!