Kriptocular Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalı mı?

Kriptocular Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalı mı
Kriptocular Hisse Senetlerine Yatırım Yapmalı mı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptocular hisse senetlerine yatırım yapmalı mı; Banka hesabı ile yatırım yapılabilir. Vadesiz hesabı olan yatırımcı bankalarda yatırım hesabı açarak hisse senedine yatırım yapabilirler. Yatırım hesabı açıldı borsaya ilk adım atıldı. Bundan sonra yatırımcının yapması gereken piyasa ve senetler hakkında bilgi sahibi olabilmek için piyasayı takibe almak.

Kriptocular hisse senetlerine yatırım yapmalı mı; aracı kuruma hesap açılarak yatırım yapılabilir. Yatırımcı seçtiği aracı kurum eğitimlerinden ve demo hesapların faydalanarak piyasayı öğrenir. Piyasa işleyiş ve işlem hakkında bilgi sahibi olduktan sonra hisse senedi alım-satım işlemlerine başlayabilir. Hisse senetlerine yatırım içi üç seçenek mevcuttur. Yurtiçi veya yurtdışı spot borsa yatırımı, vadeli borsa ya da sanal borsalarda hisse senedi yatırımı yapılabilir. Ancak bu seçeneklerin hiçbirinde doğrudan hisse senedi işlemleri yapılamaz. Mutlaka aracı kurumlar ile çalışmak gerekmektedir. Bu yüzden SPK yetki belgesi alan aracı kurumlardan birini seçip; hesap açılmalıdır. Yatırımcı al-sat emrini aracı kurum üzerinden verebilir.

Yatırımcı hisse senedine bütün hakları ile sahip olur veya sattığın hisse senedinin bütün haklarını satar.

Hisse Senetlerinin Sağladığı Haklar

  • Rüçhan Hakkı: Şirket sermaye artırımı yaptığında paydaşların sermaye artırımına katılma hakkı olması. Yatırımcı hisse senedini satmadığı sürece bu haktan faydalanır. Hissenin sermaye artırım oranı hisse senedine olan ilgiyi belirler.
  • Temettü Hakkı: Ortakların sahip oluğu pay oranında şirket karına da ortak olması. Hisse nominal değeri üzerinden kar ortaklığı sağlanır. Temettü tarihini yakın olması ve pay oranı hisse senedini olumlu etkiler.
  • Yönetime katılma ve bilgi hakkı
  • Yatırımcıya sözleşmelere uyma ve taahhütleri gerçekleştirme sorumluluklarını yükler.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!