Kripto Paranın En Zengin Oyuncuları Kimler?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paranın, faaliyetlerini doğrudan hiçbir merkezi banka veya hükümet kontrol etmediği sürece, genellikle “ finansal dünyayı demokratikleştirmenin ” bir aracı olarak borazan edilir. Bununla birlikte, kripto para piyasası ve endüstrisinin, balinalar ve borsa CEO’larının/kurucularının artık büyük miktarlarda bitcoin ve diğer jetonlara (hisseler ve nakitten bahsetmiyorum bile) sahip olmasıyla muazzam zenginlik konsantrasyonlarıyla sonuçlandığına dair çok az şüphe var.

Gerçekten de, dolaşımdaki tüm BTC’nin yaklaşık %62’sini elinde tutan ilk 14.000 bitcoin adresiyle, kripto tarafından kolaylaştırılan servet birikimi, potansiyel olarak güç ve etki birikimini de kolaylaştırır (iyi ya da kötü için).

Bu kripto paranın ironik bir şekilde servetin konsolidasyonu ve merkezileştirilmesiyle sonuçlandığı, yakın zamanda Bloomberg’den gelen ve Binance kurucusu Changpeng ‘CZ’ Zhao’nun şu anda yaklaşık 96 milyar dolarlık kişisel bir servete sahip olduğunu hesaplayan bir raporla altı çizildi. Bu tahminin Zhao’nun kendi kripto para varlıklarını bile içermemesi, yalnızca dünyanın ‘paranın demokratikleşmesi’ arzusunun sadece küçük bir avuç insanın kasasına yönelttiği gülünç para miktarlarını vurgulamaya hizmet ediyor.

Bu makale, kripto paranın kripto zenginleri listesinde derliyor. Yani, bu, kripto para birimi endüstrisinin en zengin insanlarının bir listesi, nasıl bu kadar çok servet biriktirdiklerinin ve geleceğe yönelik beklentilerinin bir özetini içeriyor.

  • 1. Changpeng ‘CZ’ Zhao: 96 milyar $+

Evet, Bloomberg’in hesaplamalarını nominal değerinden alıyorsak, o zaman Zhao tartışmasız kripto para birimi endüstrisindeki en zengin kişidir. Bloomberg’e göre serveti, çoğunlukla 2021’de tahmini 20 milyar dolar gelir getiren ve dolayısıyla yaklaşık 106.67 milyar dolar değerinde olan Binance’deki %90 hissesinden geliyor.

Ancak Binance’in 2017’de kurulduğu ve Zhao’nun 2014’te (belirtilmemiş bir miktarda) bitcoin satın aldığı ve ayrıca BNB’ye sahip olduğu göz önüne alındığında, tüm değerinin 96 milyar dolardan fazla olması muhtemel. Tabii ki sadece tahmin yürütebiliriz, ancak mevcut fiyatlarla servetine fazladan 1 milyar dolar eklemek için yaklaşık 23.000 BTC tutması gerekecek.

Binance’in ana hissedarı olarak Zhao, bir süre daha servetini korumak için iyi bir konumda görünüyor. Bununla birlikte, ciddi bir piyasa gerilemesi servetini açıkça etkilerken, Binance son aylarda düzenleyicilerden ( çeşitli ülkelerde ) önemli miktarda istenmeyen ilgi çekerek konumunu tehlikeye attı.

  • 2. Sam Bankman-Fried: 31.25 milyar $+

Changpeng Zhao’da olduğu gibi, Sam Bankman-Fried’in kıskanılacak (olmayan) serveti, büyük ölçüde kurduğu FTX borsasındaki kişisel hissesinden geliyor.

Ekim ayının başlarında Forbes, FTX’in Temmuz ayında 18 milyar dolar değerlemeyle 900 milyon dolar topladığı bir finansman turuna dayanarak Bankman-Fried’in servetini 22,5 milyar dolar olarak tahmin etmişti. Ancak, FTX daha sonra 21 Ekim’de bu sefer 25 milyar dolarlık bir değerlemeyle 400 milyon dolar daha topladı. Borsanın değerlemesinin %38,8 arttığı göz önüne alındığında, artık Forbes’un rakamını güncelleyebilir ve SBF’nin (sıklıkla bilindiği gibi) şimdi yaklaşık 31,25 milyar dolar değerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Yine, bu rakam herhangi bir kripto para birimini hesaba katmıyor. Ve Zhao’da olduğu gibi, Bankman-Fried’in servetinin kripto para piyasası ve düzenleyicilerle olan ilişkileri kadar istikrarlı kalması muhtemel.

  • 3. Brian Armstrong: 11.8 milyar dolar +

Brian Armstrong’un Coinbase’in kurucusu ve CEO’su olduğunu tahmin etmek için ödül yok, yani serveti ABD merkezli borsadaki hissesinden geliyor.

Forbes, Coinbase’in yaklaşık %19’una sahip olduğunu temel alarak servetini Ekim ayı başlarında 11.5 milyar dolara çıkardı. Bununla birlikte, Coinbase’in hisse fiyatı aslında Ekim ayının başındaki fiyata göre biraz arttı, bu yüzden şimdi 11.8 milyar dolar değerinde. Ka-ching!

2018’de Brian Armstrong, 2010 yılında Bill Gates ve Warren Buffett tarafından başlatılan Bağış Taahhüdü’nü imzalayarak kişisel servetinin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlayacağını söyledi. Ayrıca Binance’in kurucusunun taahhüdüyle bu konuda Changpeng Zhao’ya katılıyor. Zaman içinde servetinin %99’unu hayır kurumlarına bağışlamak için (her ne kadar Bağış Taahhüdünü imzalamamış olsa da).

  •  4. Cameron Winklevoss ve Tyler Winklevoss: Her biri 5 milyar dolar

İkizler Cameron, Tyler ve Winklevoss, yakın zamanda 7 milyar dolar değerinde olan Gemini borsasının sahibi. Bu, onlara önemli miktarda bitcoine sahip olmalarına rağmen, her birine 3,5 milyar dolar veriyor. Bazı tahminler, bu zulayı 150.000 BTC’ye koyuyor, yani toplam rakama 6.45 milyar dolar ekleyebiliyorsunuz, bu da her biri yaklaşık 5 milyar dolar.

ABD merkezli Gemini borsasını diğerlerinden ayıran bir şey, başlangıcından itibaren mevzuata uyumlu olmak için önemli çabalar sarf etmiş olmasıdır. Diğer bir deyişle, Gemini’nin düzenlemelerden gereğinden fazla etkilenme olasılığı FTX veya Binance’den daha azdır. Yine de, çok fazla bitcoine sahip oldukları düşünüldüğünde, ciddi bir piyasa düşüşünün ardından Winklevoss serveti önemli ölçüde düşebilir.

  • 5. Barry Silbert: 4 milyar dolar

Silbert, varlık yöneticisi Grayscale’den CoinDesk’e kadar bir dizi kripto ile ilgili şirkete sahip bir holding olan Digital Currency Group’un CEO’su ve kurucusudur. Alphabet ve SoftBank liderliğindeki Kasım fonlama turunda 10 milyar dolar değerinde olan grupta %40 hisseye sahip.

Bu, net değerinin 4 milyar dolar civarında bir yerde olduğu anlamına geliyor. Grayscale’in kripto para birimlerine yatırım yaptığı göz önüne alındığında, serveti büyük ölçüde piyasa fiyatlarına bağlı.

  • 6. Chris Larsen: 4 milyar dolar

Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen, rapor edilen 5,19 milyar XRP’ye sahip. Mevcut fiyatlar göz önüne alındığında, bu şimdi servetini yaklaşık 4 milyar dolara koyuyor ve bu rakam Ekim başında listelenen 6 milyar dolarlık Forbes’ten önemli ölçüde düşüyor.

Ve Ripple şu anda SEC ile yasal bir çekişme içinde olduğundan, bu rakam davanın sonucuna bağlı olarak önemli ölçüde düşebilir veya yükselebilir. Bir anlaşmanın birkaç ay içinde yapılması muhtemeldir, bu nedenle böyle bir değişikliğin çok geçmeden gerçekleşmesini bekleyin.

  • 7. Fred Ehrsam: 3.7 milyar dolar

Coinbase’in kurucularından biri olan Fred Ehrsam, 2017’de borsadan ayrılmasına rağmen Coinbase’in hisselerinin yaklaşık %6’sına sahip. 2.5 milyar dolar topladı. Bu muhtemelen zaman içinde kişisel servetini artıracaktır.

  • 8. Jed McCaleb: 2.6 milyar dolar

Diğer bir Ripple kurucu ortağı olan McCaleb, şu anda mevcut fiyatlarla 2,6 milyar dolar değerinde tahmini 3,4 milyar XRP’ye sahip. Yine, McCaleb zaman içinde XRP zulasını satarken, SEC’in Ripple davasının sonucuna bağlı olarak bu durum çılgınca dalgalanabilir.

  • 9. Michael Saylor: 1.842 milyar dolar

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, aynı zamanda 105.000’den fazla bitcoin’e sahip olan teknoloji şirketinde %19 hisseye sahip. Bu, servetini yaklaşık 1,08 milyar dolara çıkarırken, Saylor ayrıca kişisel olarak 17.732 BTC’ye sahip ve servetine 762 milyon dolar ekliyor.

Açıkça görülüyor ki Saylor’un serveti, Bitcoin’in değerine bağlı ve MicroStrategy’nin hisse fiyatı, görünüşte bir yazılım şirketi olmasına rağmen kripto para piyasasına göre değişiyor.

  • 10. Tim Draper: 1,29 milyar dolar

Tim Draper, İpek Yolu’nun kapatılmasının bir parçası olarak ABD Polis Teşkilatı tarafından ele geçirilen bir bitcoin müzayedesinde 2014 yılında 30.000 BTC satın alan tanınmış bir Silikon Vadisi yatırımcısı. Bu bitcoin şimdi 1.29 milyar dolar değerinde ve BTC Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştığında 2 milyar dolar değerindeydi.

Firması Draper Associates, kendisi de kripto para birimine yoğun bir şekilde yatırım yapan Tesla’ya (diğerlerinin yanı sıra) yatırım yaptı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!