Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Kripto Para Cüzdanları

Kripto Paralar Nasıl Saklanır
Kripto Paralar Nasıl Saklanır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Paralar Nasıl Saklanır?

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Kripto para birimleri blok zincirinde kayıtlıdır. Blok zincirinde kayıtlı olan paranın kullanımı ancak özel anahtar ile transfer işlemi yapılması ile gerçekleşebilir. Dolayısıyla, özel anahtar mevcutsa fonlar kullanılabilir. Özel anahtarın mülkiyeti finansal mülkiyeti belirler. Bu nedenle kripto para depolama yöntemleri de özel anahtar depolama yöntemleridir. İş kullanıcıları için daha pahalı ve gelişmiş yöntemler mevcuttur ve çok popülerdir. Bazıları HSM çözümleri ve depolama hizmetleri sağlayan şirketlerdir. Aynı zamanda, bireysel kullanıcılar kripto paralarını düşük bir fiyata tutabilirler. Kripto para birimlerini saklamak için sıcak ve soğuk cüzdanlar kullanılır. Sıcak cüzdanlar internete bağlıdır, yani çevrimiçi çalışırlar. Online çalışmanın bu avantajları arasında en öne çıkanı işlemlerin daha kısa sürede gerçekleşmesidir.

Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

kriptopara muhafazasi

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Bir bağlantı üzerinde çalıştıkları için, kripto para ticareti yaparken sıcak cüzdanlarla yapılan işlemler daha kolaydır. Ancak dezavantajı, ağ etkinliği nedeniyle birçok saldırıya açık olmasıdır. Sıcak cüzdanların aksine, soğuk cüzdanlar internet olmadan çevrimdışı çalışır. Çevrimdışı çalıştıkları için saldırılara karşı daha az savunmasız ve daha dirençlidirler. Soğuk cüzdanlara yalnızca özel anahtarları olan kişiler erişebilir. Ancak özel anahtar kaybolursa para kullanılamaz.

Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Cüzdanlar, kripto para birimlerini saklamak için kullanılan yöntemlerdir. Çevrimiçi ve çevrimdışı cüzdanlar, internete bağlı olup olmamalarına göre farklılık gösterir. Soğuk cüzdanlar, örn. çevrimdışı çalışan cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlar olarak sınıflandırılabilir. Sıcak cüzdanlar internete bağlıdır, yani çevrimiçi çalışırlar. Online çalışmanın bu avantajları arasında en öne çıkanı işlemlerin daha kısa sürede gerçekleşmesidir. Birlikte çalıştıkları için, kripto para ticareti yaparken sıcak bir cüzdanla uğraşmak daha kolaydır. Ancak dezavantajı, ağ etkinliği nedeniyle birçok saldırıya açık olmasıdır. Sıcak cüzdanların aksine, soğuk cüzdanlar internet olmadan çevrimdışı çalışır.

Çevrimdışı çalıştıkları için saldırılara karşı daha az savunmasız ve daha dirençlidirler. Soğuk cüzdanlara yalnızca özel anahtarları olan kişiler erişebilir. Ancak özel anahtar kaybolursa para kullanılamaz.

Kripto Para Cüzdanları

Cüzdanlar, kripto para birimlerini saklamak için kullanılan yöntemlerdir. Çevrimiçi ve çevrimdışı cüzdanlar, internete bağlı olup olmamalarına göre farklılık gösterir. Soğuk cüzdanlar, örn. çevrimdışı çalışan cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kâğıt cüzdanlar olarak sıralanabilir.

Kripto Paralar Nasıl Saklanır?

Donanım Cüzdanları

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Bir donanım cüzdanı, kripto para birimlerinin daha uzun süre saklanması planlandığında veya büyük miktarlarda kripto para birimi depolandığında kullanılabilir. Bir donanım cüzdanı, özel anahtarı saklayan fiziksel cihazları da içerir. Özel anahtarınızı saklamak, İnternet üzerinden saklanmadığı için güvenli ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.  Donanım cüzdanının kaybolmaması ve fiziksel hasarlardan korunması önemlidir. Bu gibi durumlarda, parayı kullanmak için yedekleme çözümleri de mevcuttur. Yedekleme yöntemleri genellikle geri yükleme sözcüklerini kullanır. Kurtarma kelimelerinin belirli bir yerde olması önemlidir. Kısacası, donanım cüzdanlarına özel bir anahtarla erişilir ve bu özel anahtar kaybolursa varlıklara erişmenin bir yolu yoktur. Kurtarma word’leri oluşturulurken özel anahtar kaybolmamalı ve önlemler alınmalıdır.

Kâğıt cüzdanlar

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Kripto para birimini cebinde taşımak isteyenler için bu, özel anahtarı kağıt üzerinde saklama seçeneğidir. Özel anahtar, doğrudan veya bir QR kodu ile kağıt üzerinde saklanabilir. Bu yöntem, kağıt cüzdanı fiziksel erişimin neden olduğu kayıp, aşınma ve yıpranma veya hırsızlığa karşı korumaz. Bu nedenle çok az önerilen bir yöntemdir. Kıtlığı nedeniyle, kağıt cüzdanların kullanımı artık tehlikeli kabul ediliyor ve tavsiye edilmiyor.

BlockChain Teknolojisi Nedir? - IHS Blog

Çevrimiçi Cüzdanlar

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Sıcak cüzdan olarak da bilinen çevrimiçi cüzdanlar, internet bağlantısı üzerinden çalıştıkları için çevrimiçi cüzdan olarak adlandırılır. Çevrimiçi cüzdanlar, kripto varlıklarını aktarmak, kripto para birimleri ticareti yapmak ve bunları çevrimiçi olarak depolamak için kullanılır. Bu grup, İnternet erişimi olan çevrimiçi, mobil veya masaüstü cüzdanları içerir. Kripto para birimleri çevrimiçi cüzdanlarda saklanabilir. Burada önemli olan kripto paraların ilgili kripto para depolama hizmetini sağlayan uygulamada saklanmasıdır.

Sıcak cüzdanlar, işlemleri kolaylaştıran özel anahtarlar kullanır. Bu tür kripto para cüzdanları bir ağ yapısı ile internete bağlı oldukları için birçok kolaylık sunarlar. Örneğin, sıcak bir cüzdana internet bağlantısı olan her yerden hızlı erişim mümkündür. Online alışveriş de çok daha pratik. Ancak sıcak cüzdanlar, internete bağlı oldukları için siber saldırılara karşı savunmasızdır. Kötü amaçlı yazılım, soğuk cüzdanlardan daha kolay girebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!