Kripto Para Yasal Mıdır | Türkiye’de Yasal Mı?

Kripto Para Yasal Mıdır
Kripto Para Yasal Mıdır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk hukuk mevzuatında, kripto paraların kullanımına ilişkin herhangi bir yasak durumu bulunmamaktadır. Bunun temel sebebi kripto para sanal paralardır. Yani elle tutulan herhangi bir para birimi üzerinden ticari işlem yapılmıyor. Kanıtlanmadığından dolayı Türk hukuku mevzuatında buna dair bir ifade bulunmuyor. Suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereğince suç olarak affedilmemiştir. Yaptırımına bağlanmamış fiiller serbesttir. Kripto para yasal mıdır diyenler için kısaca ifade etmemiz gerekirse kripto para yasaldır. Fakat belirli ülkelerde kripto paraların kullanımı ve yasal olup olmamasına göre bilgilendirme veriyor.

Kripto Para Yasal Mıdır; Kripto Para Türkiye’de Yasal Mı?

Kripto para yasal mıdır, Türkiye’de kullanımında problem yaşanır mı, Türk hukuku mevzuatında hangi açıklamalar verilmiştir gibi sorular konuyla ilgilenen kişiler tarafından merak edilmektedir. Türkiye’de kripto paraların alım ve satımı gerçekleşiyor. Alım ve satımı, kullanılmasında herhangi bir mani yoktur. Yani Türkiye’de yasaldır.

  • Bitcoin’in yasal olduğu ülkeler içerisinde, Türkiye bulunuyor. Kripto para sanal para birimidir. Herhangi bir fiziksel bir yanı mevcut olmayan dijital varlıklar olarak ifade ediliyor. Fiziksel bir kullanımı mevcut olmadığından dolayı Türkiye’de konu ile ilgili yasal bir engel yoktur.
  • Konuya ilişkin ülkemizde yeni bir yasal düzenleme geleceğine dair haberler mevcut. Fakat herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Türk yatırımcılar kripto paralar üzerinden yatırımlarını yapabilirler. Engel ve buna benzer durumlar yoktur.

Farklı ülkelerdeki riskler sebebiyle devletler kripto parayı tanıma konusunda tereddüt yaşayabiliyorlar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!