Kripto Para Yarılanması Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para yarılanması, kripto para birimlerinin madenciliği veya doğrulanması için verilen ödüllerin yarıya indirildiği bir olayı ifade eder. Madencilik veya doğrulama genellikle yeni kripto para basmanın tek yolu olduğundan, halving olayı piyasaya giren yeni madeni paraların sayısını etkileyerek mevcut arzı azaltır ve kıtlığı artırır. 

Bitcoin durumunda, Satoshi Nakamoto yarılanma kurallarını oluşturdu. Satoshi, genesis bloğunu çıkardığında, ödül, çıkarılan blok başına 50 BTC idi. Ancak Bitcoin kod tabanı, yalnızca 21 milyon BTC’nin var olacağını belirtti. Her 210.000 blokta bir veya yaklaşık olarak her dört yılda bir, yeni blokları çıkarmanın ödülleri yarıya indirilir. 

Bitcoin Yarılanmalarının Tarihi

  • Satoshi, BTC’nin hiçbir değeri olmadığında 50 BTC blok ödülü için 3 Ocak 2009’da Bitcoin’in genesis bloğunu çıkardı. 
  • İlk yarılanma: BTC fiyatının 2 dolar olduğu 28 Kasım 2012 
  • İkinci yarılanma: Fiyatın 664 dolar olduğu zaman 9 Temmuz 2016
  • Üçüncü yarılanma: Fiyatın 8.400 dolar olduğu 11 Mayıs 2020 

Dördüncü yarılanmanın 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. O zaman, blok ödülleri 3.125 BTC’ye düşecek. O zaman BTC fiyatının ne olacağını kesin olarak bilmek imkansız, ancak önceki üç yarıya dayanarak, yarılanmaların fiyatı etkilediği fikrini destekleyen kanıtlar var.  

Kripto Para Yarılanması Fiyatı Etkiler Mi?

Satoshi’nin halving mekanizmasını tanıtma mantığı açık ve sağlam. Zaman içinde ihracı azaltmak için bir mekanizma talebi yoğunlaştıracak ve karşılığında talep var olduğu sürece fiyatların yükselmesine yardımcı olacaktır. 

Kulağa aldatıcı derecede basit geliyor; işe yarayabilir mi? Tarih bize bunun olabileceğini söylüyor çünkü Bitcoin büyüdükçe ve zamanla daha fazla insana daha aşina hale geldikçe talep arttı. Artan kıtlıkla birleştiğinde, Bitcoin fiyatındaki net artış şaşırtıcı oldu. 

Bitcoin’in yarılanmalar arasındaki fiyat artışları doğrusal boğa piyasaları olmadı. Ancak, Bitcoin stok akış modelinin yaratıcısı olan takma adlı PlanB de dahil olmak üzere analistler, Bitcoin’in fiyat döngülerinin, genellikle bir ayı piyasasının sonuna doğru gelen yarılanma olaylarıyla doğrudan ilişkili olduğuna inanıyor. 

Geçmiş performansa dayanan bu fiyat döngüsü teorisi ikna edicidir. Bununla birlikte, kripto para piyasalarında, ikinci yarılanmanın gerçekleştiği 2016 yılına kıyasla artık daha fazla değişken var. Tek bir modelin kısa veya uzun vadeli fiyatları doğru bir şekilde tahmin edebileceğini varsaymak riskli görünüyor. 

Bununla birlikte, Satoshi’nin arz ve talep teorisi üzerine bahsi şimdiye kadar mükemmel olduğunu kanıtladı. 

Madencilik İçin Daha Fazla Bitcoin Kalmadığında Ne Olur?

2140 yılına kadar, benim için yeni BTC kalmayacak. Peki sonra ne olacak? Sonuçta madenciler, ödüller için Bitcoin madenciliğine katılır ve madenciler de Bitcoin ağının güvenliğini sağlamada hayati bir rol oynar. 

O zamana kadar, Bitcoin’in işlem ücretlerinin blok ödül düşüşlerine karşılık gelecek şekilde artacağına ve böylece madenciliğin madencilerin ağı güvende tutacak kadar çekici kalmasını sağlayacağına yaygın olarak inanılıyor. 

Tüm Kriptoların Yarılanmaları Var Mı?

Bitcoin’den çatallanan birçok Proof-of-Work kripto para birimi yarılanma olaylarına sahiptir. Bunlar  şunlardır  Litecoin, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV. Bununla birlikte, her biri Bitcoin’den farklı planlar ve kurallar üzerinde çalışır. Ayrıca, döngüleri tahmin etmek için Bitcoin’in yarılanmasını kullanan fiyat modelleri, diğer kripto yarılanmaları için geçerli olmayabilir. 

Aynı zamanda, birçok PoW kripto para biriminin, örneğin mevcut yinelemesinde Ethereum veya Dogecoin gibi bir yarıya sahip olmaması durumudur. Ekonomik bir model olarak, bu yöntem, yeni madeni paraların kısıtlama olmaksızın ihracının nihayetinde fiyatları zamanla aşağı çekebileceği fikrinden dolayı sıklıkla eleştiriye maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, ETH ve DOGE şu anda piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden ikisidir, bu nedenle eleştiriler kolayca reddedilir. 

Token halving, daha birçok merkezi kripto ihraççısı tarafından da üstlenilir.

Bir proje, fiyat karşısında arz ve talep güçlerini dengelemeye çalışmak için hangi yöntemi kullanırsa kullansın, Bitcoin’in yarılanma mekanizması, yarattığı ilgi ve analiz açısından benzersizdir. Ayrıca, Bitcoin’in değerini küresel bir varlık sınıfı olarak kabul edilen noktaya taşımada şüphesiz önemli bir rol oynamıştır.  

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!