Çifte Harcama Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çifte harcama sorunu, geleneksel finansta olmadığı için kripto para birimlerine aşina olmayan herkes için kafa karıştırıcı görünen birçok jargondan biridir. Çifte harcama sorununu ve Bitcoin’in bunu nasıl çözdüğünü anlamak çok önemlidir.

İtibari para birimini veya hisse senedi veya altın gibi diğer varlık türlerini çifte harcamak genellikle mümkün değildir. Tüm karmaşıklıklarına rağmen, finansal sistem, bankalar, borsalar, brokerler ve diğer endüstri oyuncuları tarafından tutulan bir dizi defterdir. Para ve varlıkların akışını takip ederler ve sahip olduklarını doğrularlar. 

Banka hesabınız 10.000 dolarınız olduğunu söylüyorsa, bunun nedeni bankanızın 10.000 dolarınız olduğunu kabul etmesidir. Merkez bankaları, 20 dolarlık bir fatura tutma eyleminin 20 dolarlık bir faturaya sahip olduğunuzu kanıtladığı fiziksel nakit ihraç etmede benzer bir rol oynar. 

Ancak, ilk öncüler bağımsız olarak çalışabilen dijital parayı piyasaya sürmeye çalıştıklarında hemen bir sorunla karşılaştılar. Dijital para birimleri, temelde kolaylıkla kopyalanabilen dijital dosyalardır. Bu nedenle, dijital kıtlığı tanıtmanın bir yolunu bulmaları gerekiyordu. Aksi takdirde, birisi dijital para birimini kopyalayabilir ve aynı anda iki yerde harcayabilir. 

Bitcoin Çifte Harcamayı Nasıl Önler?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin blok zincirini piyasaya  sürdüğünde, bu sorunun çözümünü keşfetmiş gibi görünüyordu. Bitcoin blok zinciri, tüm yeni BTC’lerin verilmesini ve dolaşımdaki her bir BTC için yapılan işlemleri ve her bir Bitcoin adresi için BTC bakiyelerini gösteren kayıtları içeren bir defterdir. Defter, her biri aynı kopyaya sahip olan, merkezi olmayan bir madenci ağı tarafından korunur. 

Satoshi, oyun teorisine dayanan Bitcoin defterini sürdürmek için madencileri dürüst olmaya ve deftere yalnızca meşru işlemleri girmeye teşvik eden bir sistem geliştirdi. Örneğin, Alice Bob’a bir BTC gönderdiğinde, işlem, diğer tüm onaylanmamış işlemlerle birlikte bir havuza girilir. Madenciler, karmaşık kriptografik bulmacaları çözmek için önemli bir hesaplama gücü harcayarak, bir blok madenciliğinden sonraki kişi olmak için İş Kanıtı modeli altında rekabet eder. Bulmacayı çözen ilk madenci, havuzdan blok olarak bilinen bir grup işlem seçer. 

Madenci daha sonra çözümlerini ve bloklarını ağdaki diğer madencilere sunar. Madenciler çözümü ve ayrıca bloktaki işlemlerin meşru olduğunu doğrular. Alice, işleminin başarılı olması için en az bir BTC içeren geçerli bir Bitcoin adresine sahip olmalıdır. Yaptığını varsayarsak, işlem onaylanır ve Bitcoin defterine eklenir. 

Her blok, bir öncekine kriptografik olarak bağlanır ve doğrulanabilir bir işlem izi oluşturur. Çifte harcama sorununa geri dönersek, şimdi yalnızca birisi bir şekilde ağı Alice’in Bob’a gönderdikten sonra hesabında hala bir BTC’ye sahip olduğuna inanmaya ikna edebilir veya kandırabilirse çift harcamayı yürürlüğe koymak mümkün olacaktır. Olabilecek sınırlı sayıda yol vardır ve bunların hiçbiri basit değildir. 

Çifte Harcama Saldırısı Nasıl Çalışır? 

Çift harcama saldırısının en bilinen türü  %51 saldırısıdır. Bu senaryoda, bir veya birden fazla varlık, ağın toplam bilgi işlem gücünün en az %51’ine komuta etmeyi başarır, buna karma güç de denir. Bunu yaptıktan sonra, geçersiz işlemleri onaylamaya başlamak için ağ üzerinde yeterli kontrole sahip olurlar, bu da genellikle çift harcama yapılmasını içerir. 

Diğer bir saldırı türü ise yarış saldırısıdır. Alice ve Bob arasındaki işleme geri dönersek, Alice’in çifte harcama yapmaya çalışan kötü niyetli bir oyuncu olduğunu varsayalım. Bir BTC’sini Bob’a gönderir, ancak Bob’a yaptığı ödeme Bitcoin ağı tarafından onaylanmadan hemen önce bir ters işlem gönderir.

Finney saldırısı, bir madencinin işleme dahil olduğu yarış saldırısının daha karmaşık bir versiyonudur. Alice madenciyse, bu durumda, Bob’a yaptığı ödemeyle bir bloğun ön madenciliğini yapar, ancak önceden madenciliği yapılmış blok ağa yayınlanmadan önce başka bir işlem oluşturur. Bu nedenle ağ, Bob’a yapılan işlemi reddedecektir. 

%51 Saldırısı Nedir? detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Double-Spend Saldırısı Riski Altında Mısınız? 

Son iki senaryonun her ikisi de Bob’un işlemi Bitcoin blok zincirinde onaylanmadan önce tamamlanmış olarak kabul etmesine bağlıdır. Bu nedenle, Bitcoin’i kabul eden çoğu tüccar, işlemler tamamlanana kadar mal veya hizmet ihraç etmeyecektir. Sonlandırma, çift harcama olasılığını en aza indirmek için işlemden sonra birkaç bloğun daha onaylanmasını beklemeyi içerir. 

Bitcoin ağı nispeten yavaştır ve sonuçlandırma bir saat kadar sürebilir. Bu ölçeklenebilirlik eksikliği, Bitcoin’in henüz bir metaya benzer bir varlık kadar küresel bir değişim aracı haline gelmemesinin bir nedenidir. Ancak  bunu sağlamak için Lightning Network gibi katman-2 çözümleri üzerinde pek çok çalışma yapılıyor. 

Kullanıcılar, çift harcama saldırılarının risklerinin farkında olmalı, gerçek şu ki, Bitcoin blok zincirinde nispeten nadirdirler. Kullanıcıların kesinleşmeyi bekleme ihtiyacının farkında olmaları koşuluyla, bir BTC işleminde çift harcama saldırısının kurbanı olma şansı neyse ki oldukça düşüktür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!