Gas Nedir? Nasıl Çalışır?

0 9

Gas nedir; kripto para ticaretinde ölçü birimi olarak kullanılmaktadır. Özellikle ETH- Ethereum blok zincirinde kullanılan Gas terimi, proof of work algoritması üzerinden çalışmaktadır. Ethereum ağı üzerinden akıllı kontratlarla kaydedilen birimlerin gas ödemeleri yaparak sistemi devam ettirmeleri gerekir. Kripto para ticaretinde ‘’gas limiti’’ olarak geçmektedir.

Gas Nedir; Gas Sistemi Nasıl Çalışır?

Ethereum sistemi üzerinden iş kanıtı olarak kabul edilen Proof of work, işlem kanıtı üzerinden blok zincir işlemlerine geçmektedir. Bu sırada sistem gas limiti ve maliyeti olarak belirli bir ücretlendirme üzerinden ilerlemektedir. Ağdaki akıllı kontratların işlemesi için Ethereum kripto parası ile gerek blok zincir ağ sistemlerini kurar ve iletim gerçekleşir.

  • Gas Free nedir; Ağa iletme işlemine verilen gas free seçeneği, üreticinin blok zincir üzerinden işlem yaparak ağa ileti göstermesidir. Bir ölçü birimi olarak gas free işlem ücreti ödeme aşamasıdır.
  • Gas nedir, ölçü birimi nasıl; Gas ücretler, gwei cinsi üzerinden hesaplanır. Gwei 0,00000001 ETH eşit olan birimdir. Bu birim üzerinden gas limit değeri 2.0 hisse kanadına göre enerji tüketimi üzerinden hesaplanır.

Gas ölçü birimi düşük miktarlı ödeme seçenekleri sunar. Kullanıcıdan yüksek limitli bir ödeme istenmez. Kısa bir süre içinde işlem gerçekleşir ve ileti gerçekleştikten sonra maliyet ödenir. ETH para birimde göreceğimiz iş kanadı ve hisse birim değerlerine göre ağdaki güç tüketiminin azaltılmasıyla da bağlantılıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.