Finans Uzmanı Bu Altcoin’lere Değindi: Açığa Çıktı Satış İyi, İzin Yok!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’e yönelik sert eleştirileriyle bilinen finans uzmanı Jim Rogers, yakın tarihli bir röportajda kripto paraların son durumunu ele aldı. Singapur kökenli Amerikalı yatırımcı, Terra LUNA çöküşünü nedeniyle düzenleyicilerin bir altcoin sektörüne izin vermeyeceğini söylüyor.

Jim Rogers: Açığa satış, altcoin dahil her piyasa için iyidir, ancak bunlara izin yok

Yakın tarihli Forkast röportajında, tanınan bir finans uzmanı olan Jim Rogers, devletlerin stablecoin’lere izin vermeyeceğini söyledi. Röportajın ilk sorularından biri Terra Luna fiyaskosuyla ilgiliydi. Rogers bu konuda, çöküşten etkilenmediğini söylüyor ve dotcom yıllarına benzerliği vurguluyor:

BUNUN BİRÇOK İNSAN İÇİN BİR FELAKET OLDUĞUNU BİLECEK KADAR YAKINDAN TAKİP TAKİP ETTİM. DİĞER İNSANLAR GÖRÜNÜŞE GÖRE ÇOK PARA KAYBETMİŞLER. LONG VEYA SHORT POZİSYONUM YOKTU. O YÜZDEN NE PARA KAZANDIM NE DE KAYBETTİM…İNTERNETİN DOĞUŞUNU HATIRLIYOR MUSUNUZ BİLMİYORUM. 20-25 YIL ÖNCE BİRÇOK SICAK HİSSE ORTADAN KAYBOLDU. BAZI DEVASA DEĞERLENDİRMELERİ VARDI AMA ORTADAN KAYBOLDULAR. AYNISI OLACAK. KRİPTOLARLA ZATEN OLDU VE DAHA FAZLASI GELECEK.

Kriptohocası.net olarak aktardığımız üzere, Mayıs başında Terra UST’nin dengeleyici mekanizması bozuldu ve bunun etkisi tüm altcoin piyasasında hissedildi. Yatırımcılar ve geliştiricilerde bu fiyaskodan önemli bir ders çıkardı. Algoritmik stablecoin mekanizmasının açığa satışlarla savunmasız hale getirilebileceği anlaşıldı. Bu konuda Rogers, açığa satışların neden piyasalar için iyi olabileceğini tartışıyor:

SHORT POZİSYON AÇMAK HER ZAMAN KÖTÜ BİR ŞEY DEĞİLDİR. BAZEN İYİ OLDUĞUNU BİLE SÖYLEYEBİLİRİM. BİR VARLIK ÇOK YÜKSELDİYSE, MUTLAKA BİRİLERİ SHORT POZİSYON ALIR. BU FİYATIN AŞIRI DEĞERLENMESİNİ ENGELLEYECEKLERDİR. SHORT POZİSYONCULAR FİYATTAKİ FAZLALIĞI ALACAKLARDIR. ÇOK FAZLA DÜŞTÜĞÜNDE DE DAHA FAZLA DÜŞMESİNİ ENGELLERLER. BU YÜZDEN AÇIĞA SATANLAR HER ZAMAN PİYASANIN FAZLA GERGİNLİĞİNİ ORTADAN KALDIRIRLAR, FİYATIN KENDİ YERİNİ BULMASINI SAĞLARLAR.

Stablecoin’ler devlet engeliyle karşılaşabilir

Jim Rogers’ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar stablecoin’ler üzerine oldu. UST, LUNA ile desteklenen bir stablecoin’dir. Terra, UST fiyatını dengelemek için LUNA basar veya satar. Stablecoin’ler belirlenen bir rezervle desteklenmek zorunda olduğu için piyasa kritik bir öneme sahipler. USDT veya USDC gibi stablecoin devleri fiyat sabitlerini fiat para birimleriyle korur. Rogers ise bu rezervlerin “gerçek” ve “sağlam” olması gerektiğini söylüyor:

BENİM GÖRÜŞÜME GÖRE HİÇBİRİ TİCARET ARACI OLARAK UYGUN DEĞİL. STABLECOİN’LER EĞER SADECE ARACILIK YAPIYORSA, REZERVLERİ GERÇEK VE SAĞLAM OLDUĞU SÜRECE SORUN DEĞİL. ANCAK, YAPACAKLARINI SÖYLEDİKLERİ PARA BİRİMİ TEHDİT HALİNE GELİRLERSE, ÇOĞU HÜKÜMETİN BUNA İZİN VERİP VERMEYECEĞİNDEN ŞÜPHELİYİM.

Stablecoin’lerin yasaklanması konusuna gelince, Rogers çalışmaların sürdüğünü, ancak devlerin bu altcoin projelerine izin vermeyeceğini söylüyor:

ABD DE DAHİL OLMAK ÜZERE DÜNYADAKİ HEMEN HEMEN HER HÜKÜMET ŞU ANDA KRİPTO PARA BİRİMİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR. ANCAK ABD’NİN, “TAMAM” DEDİĞİNİ SANMIYORUM. O PARAYI ORADA KULLANMAK İSTİYORSANIZ, KULLANABİLİRSİNİZ. HÜKÜMETLER BÖYLE DÜŞÜNMÜYOR. BÜROKRATLARIN DÜŞÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL. GÜÇTEN HOŞLANIRLAR. KONTROLÜ SEVERLER. BEN SEVMİYORUM AMA ONLAR KONTROLÜ SEVİYORLAR. TARİHSEL OLARAK, ÇOĞU HÜKÜMETİN PARA ÜZERİNDEKİ KONTROLDEN VAZGEÇMESİ PEK OLASI DEĞİLDİR. AMA SADECE KAVGA ETTİKLERİ SÜRECE KİMİN UMURUNDA?

Kripto paralar geleceğin ekonomisi ve para birimi olarak kabul ediliyor. Rogers’a göre, tıpkı öncesinde de olduğu gibi bazı projeler tutacak ve bazıları piyasadan silinecek:

YENİ TEKNOLOJİLER ORTAYA ÇIKTIĞINDA, BUNA BENZER OLAYLAR HER ZAMAN OLUR. YATIRIMCILAR, BUNDAN SONRA DA TERRA ÇÖKÜŞÜNE BENZER BİRÇOK OLAY YAŞAYACAK. İNTERNETİN İLK DOĞDUĞU ZAMANA BENZETEBİLİRİZ. 20-25 YIL ÖNCE PİYASA SÜRÜLEN BİRÇOK HİSSE SENEDİ BUGÜN YOK. KRİPTO PARALARDA DA OLDU VE OLMAYA DA DEVAM EDECEK. LUNA KONUSUNDA BİLGİSİZİM. PEK FAZLA ARAŞTIRMA YAPMADIM. NELER DAHA İYİ YAPILABİLİRDİ? CEVAPLAYAN OLACAKTIR.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!