BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Nisan’da Hızlandı Ancak Lane 50 Puanlık Artırıma Hiç Şans Vermiyor !

0 4

Kriptohocasi.net – ABD’de enflasyon zirveyi görmüş olabilir ancak Euro Bölgesi’nde hız kazanmış görünüyor.

Almanya’dan gelen ön veriler, Mayıs ayında fiyat artışlarında hızlanma olduğunu gösterdi. Geçen yıl gaz fiyatlarında yaşanan artışın etkisi ekonominin büyük bölümüne yansırken kira fiyatları endişe verici bir artış yaşadı.

Almanya’nın beş büyük eyaletinden gelen rakamlar, ülke ortalaması olan %0,8’e kıyasla Nisan ayında tüketici fiyatlarının %0,9 ila %1,1 arasında artış yaşadığını gösterdi. Beklentiler ise %0,5 civarına ufak bir düşüş yaşaması yönündeydi.

Almanya’nın tamamı için ön rakamlar TSİ 15.00’da paylaşılacak.

Bölge civarındaki diğer yerlerin verileri de benzer eğilimler gösterdi: İspanya’da fiyatlar aylık %9,7 yükselerek yıllık enflasyon oranını %8,3’ten %8,5’e çıkardı. Belçika’da da fiyatlar, %0,3 olan Nisan ayına göre %0,8 artarken yıllık oran, %8,3 olan bir önceki aya göre %9,0’a çıktı.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) üst düzey yönetimi ise Temmuz ayında ana faizde yarım puanlık bir artış için yapılan baskıya direniyor. ECB’nin kıdemli ekonomisti Philip Lane, İspanyol Cinco Dias gazetesi ile yaptığı bir röportajda Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından kaynaklı ekonomiye yönelik olumsuz rüzgarlar ve Çin’in koronavirüse karşı sıfır tolerans politikasının ekonomik faaliyete verdiği zarar düşünüldüğünde 25 puanlık iki artırımın tercih edilebilir olduğunu söyledi.

“Bugün gördüğümüz, üçüncü çeyreğin sonuna kadar negatif faizlerden çıkmanın uygun olduğu ve sürecin kademeli olması gerektiği. Normalleşme için 25 puanlık birimlerle hareket etmeye odaklanmak doğal, bu nedenle referans hızı, Temmuz ve Eylül toplantılarında 25 puanlık artışlar şeklinde.”

Geçen hafta ECB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon beklentilerinin değiştiğine yönelik net sinyaller olduğu takdirde parasal sıkılaşma temposunu hızlandırmaya açık kapı bırakmıştı.

Lane’in açıklamaları, euro’nun geçen hafta dolar karşısında yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine ulaştığı son ticaret aralığında kalmasını sağladı. Euro %0,3 artarak 1,0760 dolardan işlem gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.