Euro Bölgesi’nde Enflasyon Nisan’da Hızlandı Ancak Lane 50 Puanlık Artırıma Hiç Şans Vermiyor !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptohocasi.net – ABD’de enflasyon zirveyi görmüş olabilir ancak Euro Bölgesi’nde hız kazanmış görünüyor.

Almanya’dan gelen ön veriler, Mayıs ayında fiyat artışlarında hızlanma olduğunu gösterdi. Geçen yıl gaz fiyatlarında yaşanan artışın etkisi ekonominin büyük bölümüne yansırken kira fiyatları endişe verici bir artış yaşadı.

Almanya’nın beş büyük eyaletinden gelen rakamlar, ülke ortalaması olan %0,8’e kıyasla Nisan ayında tüketici fiyatlarının %0,9 ila %1,1 arasında artış yaşadığını gösterdi. Beklentiler ise %0,5 civarına ufak bir düşüş yaşaması yönündeydi.

Almanya’nın tamamı için ön rakamlar TSİ 15.00’da paylaşılacak.

Bölge civarındaki diğer yerlerin verileri de benzer eğilimler gösterdi: İspanya’da fiyatlar aylık %9,7 yükselerek yıllık enflasyon oranını %8,3’ten %8,5’e çıkardı. Belçika’da da fiyatlar, %0,3 olan Nisan ayına göre %0,8 artarken yıllık oran, %8,3 olan bir önceki aya göre %9,0’a çıktı.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) üst düzey yönetimi ise Temmuz ayında ana faizde yarım puanlık bir artış için yapılan baskıya direniyor. ECB’nin kıdemli ekonomisti Philip Lane, İspanyol Cinco Dias gazetesi ile yaptığı bir röportajda Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından kaynaklı ekonomiye yönelik olumsuz rüzgarlar ve Çin’in koronavirüse karşı sıfır tolerans politikasının ekonomik faaliyete verdiği zarar düşünüldüğünde 25 puanlık iki artırımın tercih edilebilir olduğunu söyledi.

“Bugün gördüğümüz, üçüncü çeyreğin sonuna kadar negatif faizlerden çıkmanın uygun olduğu ve sürecin kademeli olması gerektiği. Normalleşme için 25 puanlık birimlerle hareket etmeye odaklanmak doğal, bu nedenle referans hızı, Temmuz ve Eylül toplantılarında 25 puanlık artışlar şeklinde.”

Geçen hafta ECB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon beklentilerinin değiştiğine yönelik net sinyaller olduğu takdirde parasal sıkılaşma temposunu hızlandırmaya açık kapı bırakmıştı.

Lane’in açıklamaları, euro’nun geçen hafta dolar karşısında yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine ulaştığı son ticaret aralığında kalmasını sağladı. Euro %0,3 artarak 1,0760 dolardan işlem gördü.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!