Çin, Ülke Ekonomisini Desteklemek İçin Dijital Yuan Dağıtmaya Başlıyıcak !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Çin, Covid-19 pandemisine yönelik tedbirlerden dolayı yavaşlayan ekonomiyi desteklemek ve yerel harcamaları teşvik etmek amacıyla halka dijital yuan (e-CNY) dağıtılacağını açıkladı. Dijital yuanın Shenzhen, Guangzhou ve Xiong’an New Area bölgelerinde dağıtılacağı biliniyor.

Çin, ilk etapta 4,5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtacak

Yerel haberlere göre bu hafta Perşembe günü Shenzhen’de yerleşik kişilerin 88, 100 ve 128 yuandan oluşan kırmızı zarf kazanabilecekleri bir piyango sistemi kurulacak. Bu yolla Çin, yaklaşık 4,5 milyon dolar değerinde 30 milyon dijital yuan dağıtacak.

Asya bölgesinde sıklıkla kullanılan kırmızı zarf sistemi, önemli durumlarda verilen maddi yardımları ifade eder. Çin, şu an kırmızı zarf yöntemiyle ülkenin merkez bankası dijital para birimi dijital yuan dağıtarak hem yerel ekonomileri canlandırmak hem de e-CNY kullanımını artırmayı amaçlıyor.

Geçen hafta ise Guangzhou’da 10 milyon dijital yuan dağıtımı gerçekleşeceği bilgisi verilmişti, ancak henüz gıda ve perakende işletmelerine yapılacak bu yardım ile ilgili bir tarih belirlenmedi.

Yerel kaynaklara göre Pekin’in güneybatısındaki Xiong’an New Area’da da ekonomiyi canlandırmak adına kırmızı zarfların dağıtılması gündemde.

Covid-19 pandemisi, Çin ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor

Veriler, Covid-19 pandemisinin ülke ekonomisine ciddi etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Çin’in hizmet ve sanayi sektörleri iki yılı aşkın süredir en düşük değerlerinde devam ediyor. Diğer yandan Caixin hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Nisan ayında 36.2’ye düşerek, Kasım 2005 döneminde başlayan ankette ikinci en düşük değerine ulaştı. Endeks, pandeminin başlangıcı olarak kabul edilen Şubat 2020 döneminde 26,5’e gerileyerek rekor düzeydeki en büyük daralmaya işaret etmişti. 

Çin Başbakanı Li Keqiang il, geçen hafta yaptığı konuşmada belediye ve kırsal kesimdeki yönetimlere altyapı projelerini hızlandırma, istihdamı artırma ve kalkınmaya destek olma çağrısında bulundu.

Çin, her türlü kripto para kullanımını ülkede yasaklamasına rağmen kendi hakimiyetinde olan teknolojinin kullanımını artırmak için her yolu deniyor. Bir çok ülke ise ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Çin’in merkez bankası dijital para birimine temkinli yaklaşıyor. Bu konuyla ilgili son gelişmelerde ABD, dijital yuanın ülke sınırları içerisinde kullanılmasını engellemek için yasa çıkarma girişimi var. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!