Ethereum Name Service Nedir? ENS Hangi İşe Yarar?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Name Service nedir? Alan Adı Servisini (DNS) Web3 alanına getirmek için kullanılan bir Ethereum Blockchain sistemidir. Bu makalede Ethereum Name Service nedir, ne sunar, ENS nedir, ne işe yarar gibi yatırımcıların sıklıkla merak ettiği soruların yanıtlarına erişebilirsiniz.

İnternetin ilk günlerinde, bir web sitesine erişmek için, bir dizi numaradan oluşan IP adresini yazmanız gerekiyordu. Ardından, insanların internette gezinmesini kolaylaştırmak için okunabilen isimler geldi. Örnek olarak, IP adresini yazarak ulaştığınız bir web siteye bugün Kriptohocası.net yazarak ulaşabiliyorsunuz. İşte kripto paralar, şu anda IP adresi aşamasında yer alıyor. Kullanıcıların istedikleri sayfalara erişebilmeleri için uzun, hatırlanması zor adreslere ihtiyacı var. Tam burada Ethereum Name Service (ENS) devreye giriyor.

Ethereum Name Service nedir?

Ethereum Name Service bir arama hizmetidir. Sistem, bilgileri bir adla ilişkilendirmek üzere tasarlanmıştır. Ancak, sadece Ethereum için bir adlandırma hizmeti değildir; Ethereum üzerine kurulu bir isim servisidir. İnsan tarafından okunabilen adlar kullanarak, kaynakları ele alır. Böylece kullanıcılar için güvenli ve merkeziyetsiz bir yol sunar. Herkesin alan satın almasına ve yönetmesine izin veren tamamen dağıtılmış bir alan adı sağlayıcısıdır. Bu, ETH veya ERC-20 tokenlerini “8e866f012fb8fb…” yazmak yerine “realsatoshi.eth” yazarak, adrese gönderebilmenize olanak tanır.

ENS’yi benzersiz yapan nedir?

ENS, Ethereum ağının akıllı sözleşmeleri üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle, DNS’den daha güvenlidir ve sansür ile saldırıya karşı dirençlidir. Ethereum ağını kullandığı için son derece programlanabilir bir yapıya sahiptir. Buna göre, sadece alan adlarıyla değil, Ethereum ağındaki diğer akıllı sözleşmeler ile de entegre olabilmektedir. Ayrıca merkeziyetsiz, dağıtık ve Web3 ilkelerine bağlı yapısı, geleneksel hizmetlerden daha iyi çalışmasını sağlar. Proje yalnızca .eth alan adlarıyla birlikte çalışmaz. 2021 itibarıyla .com, .org gibi 1.300’den fazla alan adı uzantısıyla entegredir.

ENS coin nedir? Ne işe yarar?

Ethereum Name Service’in yerel kripto para birimi ENS coin’dir. Ethereum tabanlı bu kripto paranın temel görevi yönetişimdir. Proje, 2021’in Kasım ayında bir DAO (merkeziyetsiz özerk organizasyon) kurdu. Bunun ardından, airdrop yoluyla ENS coin dağıttı. ENS coin sahipleri, projenin hissedarları gibi oldu. Buna göre, tokeni elinde bulunduran kullanıcılar; fiyatlandırma, protokol değişiklikleri ve hazine içindeki fonların nasıl yönetileceği konusunda kararlar alabiliyor. Ayrıca ENS coin, alan adı hizmetlerinde bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor.

Ethereum Name Service nedir? ENS alan adı nasıl alınır?

MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanını bağlayarak, ENS domains web sitesini ziyaret edip, ilgilendiğiniz alan adının müsaitlik durumunu öğrenebilirsiniz. Alan adınızı bulduktan sonra sistem, cüzdanınızdan iki işlemi onaylamanızı gerektiren kayıt işleminde size yol gösterecektir. Ayrıca, yıllık 5,00 ABD doları değerinde ETH’lik bir fiyatı olan alan adını kaydetmek istediğinizi de seçmeniz gerekecektir. Artık, o alan adının sahibi olarak, bu adın bağlantı vermesini istediğiniz farklı adresleri ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir alt alan adı da oluşturabilirsiniz. Kullanım, sıradan bir web sitesine oldukça benzer.

ENS coin nasıl alınır?

ENS coin ile ilgilenen bir kripto para yatırımcısıysanız, tokeni alabileceğiniz belli başlı bazı borsalar var. Bu borsalar; Binance, OKX, Bybit, Bitget ve MEXC’dir. İlgili yatırımcılar, öncelikle bu borsalardan birine üye olmalı ve hesaplarını adımları izleyerek doğrulamalıdır. Bunun ardından, cüzdana ENS paritelerine uygun bir para birimi yatırılmalı ve token için alım emri verilmelidir. Tüm bu işlemleri eksiksiz gerçekleştiren kullanıcılar, diledikleri miktarda ENS alabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!