Büyük İsimler, Haftaya Altın’da Bunları Bekliyor Olacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Altın Konseyi (WGC) yıllık araştırmasın yayımladı. WGC, dünya genelindeki merkez bankalarının altını önemli bir rezerv varlık olarak görmeye devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca 2022 boyunca altın almaya devam etmelerini bekliyor. Bu gelişmeler ışığında analistler, altın beklentilerini paylaşıyor.

Merkez bankaları neden altın alıyor?

WGC, Çarşamba günü, 57 merkez bankasının yayınlanan sonuçlarında yıllık Merkez Bankası Altın Rezervleri (CBGR) anketine yanıt verdiğini söyledi. Ankete katılanların %25’i önümüzdeki 12 ay içinde değerli metal rezervlerini artırmayı beklediklerini açıkladı. 2021 anketinde, ankete katılanların %21’i altın varlıklarını artırmayı planlamıştı. Analistler raporda, şu hususlara yer veriyor:

ULUSLARARASI PARA SİSTEMİNDE BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER VE REZERV PARA EKONOMİLERİNDE ARTAN EKONOMİK RİSKLERE İLİŞKİN ENDİŞELER DE ÖNEMLİ FAKTÖRLER. BUNUNLA BİRLİKTE, PLANLANAN SATIN ALMALAR BAŞLICA OLASI BİR KÜRESEL MALİ KRİZLE İLGİLİ ARTAN ENDİŞEDEN KAYNAKLANIYOR.

WGC, bu yılki anketin gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankaları ile yükselen piyasalardaki ve gelişmekte olan ekonomilerdeki (EMDE) merkez bankaları arasında yeni bir ayrımın altını çizdiğini söyledi. Rapor, satın almak isteyen merkez bankalarının %25’inin EMDE ülkelerinden olduğunu belirtiyor. Toplamda, EMDE merkez bankalarının %80’i küresel altın rezervlerinin gelecek yıl artmasını bekliyor. WGC raporda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

SONUÇLAR, BU BANKALARIN ALTINI, ÖZELLİKLE RİSK AZALTICI VARLIKLARA DAHA FAZLA İHTİYAÇ OLDUĞU BİR ZAMANDA, GENEL REZERV YÖNETİMİ STRATEJİLERİNİN DAHA ÖNEMLİ BİR BİLEŞENİ OLARAK GÖRME EĞİLİMİNDE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.

Peki merkez bankaları altını neden elinde tutuyor?

Merkez bankalarının cevaplarındaki en büyük neden tarihsel konumu. Geçen yıl çoğu merkez bankası, kriz zamanlarındaki performansı nedeniyle altını elinde tuttuğunu belirtmişti. Bu gerekçe bu yıl ikinci sıraya düştü.

İlk beş nedeni şu şekilde özetleyebiliriz: Merkez bankaları altını uzun vadeli bir değer/enflasyon hedge aracı olarak görüyor. Ek olarak temerrüt riski yok. Ayrıca etkin bir portföy çeşitlendiricisi. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

DAHA ZORLU BİR EKONOMİK VE JEOPOLİTİK ORTAM VAR. BU NEDENLE MERKEZ BANKASI ALTIN TALEBİNİN GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM ETMESİ MUHTEMEL. ÇÜNKÜ, ALTININ GÜVENLİ LİMAN VE ENFLASYONDAN KORUNMA ÖZELLİKLERİ MERKEZ BANKALARININ İNANCINI GÜÇLENDİRİYOR.

“Altın için uzun vadeli görünümün, bunun etrafında dönmesi gerekiyor”

Bir piyasa analisti, altın piyasasının üç haftalık bir bekletme modeline hapsolduğunu söylüyor. Ayrıca, gelecek haftaki Federal Rezerv para politikası toplantısına kadar konsolide olmaya devam edeceğini belirtiyor.

StoneX’in EMEA ve Asya için Piyasa Analizi Başkanı Rhona O’Connell, son haftalık analizini yayımladı. Analist, altın yatırımcılarının gelecek haftaki duyurunun ardından olası beklenmedik tepkilere bakmalarını söylüyor. Buna ek olarak, daha büyük resme odaklanmaları gerektiğini belirtiyor.

Bu arada altın fiyatları 1.850 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Fed’in agresif para politikası duruşuna rağmen, piyasalar faiz oranlarının yıl sonunda %3,50’ye ulaşacağını tahmin ediyor. Ancak, enflasyon baskıları yüksek kalmaya devam edecek. Bu bağlamda Rhona O’Connell, şunları söylüyor:

ŞU ANDA, ABD’NİN İKİ YILLIK FAİZLERİ %2,7, MANŞET ENFLASYON %8,2. ANCAK YİNE DE YILLIK HESAPLAMALARDAN ÇIKARILACAK BAZI SONUÇLAR VAR. FAİZ ARTIRIMLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİN PİYASALARDA ANİ TEPKİLERE YOL AÇMASI MUHTEMEL. BUNA RAĞMEN, DEĞERLİ METAL İÇİN UZUN VADELİ GÖRÜNÜMÜN KALICI NEGATİF REEL FAİZLER ETRAFINDA DÖNMESİ GEREKİYOR.

“Temel finansal parametreler altını desteklemeye devam ediyor”

Piyasalar yaz boyunca önemli faiz artışlarını fiyatlamaya devam edecek. Buna karşın O’Connell, Fed’in bilançosunu küçültme planının mevcut para politikalarına nasıl uyacağına dair hala çok fazla belirsizliğin olduğunu kaydediyor. Kriptohocası.net olarak bildirdiğimiz üzere bu ay Fed, bakiyesini 47,5 milyar dolar düşürmeye başladı. Eylül ayına kadar bilançosunu 95 milyar dolar küçültmeye başlayacak. Bu kapsamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

SIKILAŞTIRMA, TAHVİL FAİZLERİNE DOĞAL BİR CANLILIK VERİYOR. AYRICA BUNUN FED’İN FAİZ ARTIRIMI KONUSUNDA TAHVİL PİYASALARININ İSKONTO ETTİĞİNDEN DAHA AZ AGRESİF OLMASINA İZİN VERMESİ KESİNLİKLE MÜMKÜN. YANİ, TEMEL FİNANSAL PARAMETRELER SARI METAL İÇİN DESTEKLEYİCİ OLMAYA DEVAM EDİYOR. ANCAK PROFESYONEL PİYASALAR HALA HERHANGİ BİR BOYUTTA TAAHHÜTTE BULUNMUYOR.

“Altın ETF’lerine akışının bir ay içinde en güçlü olduğunu görünce rahatladık”

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, altın tahminlerini paylaştı. Analist, şu seviyelere dikkat çekiyor:

ALTIN, DÜN 1.848 DOLAR CİVARINDA DESTEK SAĞLADI. AYRICA, BİR DİZİ DAHA YÜKSEK DİP BASMIŞ OLARAK, BUGÜN 1.850 DOLAR CİVARINDA OLDUKÇA RAHAT GÖRÜNÜYOR.

Bilindiği üzere aylık ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri, Cuma günü açıklanacak. Reuters anketine göre ekonomistler yıllık enflasyonun %8.3 olmasını bekliyor. Matt Simpson, konuya ilişkin olarak şunları söylüyor:

HER İKİ YÖNDE DE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HAREKET GÖRMEDEN ÖNCE MUHTEMELEN YARINKİ TÜFE RAPORUNA KADAR BEKLEMEMİZ GEREKECEK. ANCAK DÜN ALTIN ETF AKIŞLARININ BİR AY İÇİNDE EN GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖRÜNCE RAHATLADIK.

“Belirsizlik şu anda altın fiyatını bir aralıkta tutuyor”

SPDR Gold Trust, dünyanın en büyük altın destekli ETF’sidir. Hisseleri Salı günkü 1.063.06 tondan Çarşamba günü %0,2 artışla 1.065.39 tona yükseldi. AirGuide kurumsal danışmanlık direktörü Michael Langford’ın altın tahmini ise şu yönde:

BELİRSİZLİK ŞU ANDA ALTIN FİYATINI BİR ARALIKTA TUTUYOR. ANCAK EĞİLİM NİSAN’DAN BU YANA AÇIKÇA DÜŞÜŞ GÖSTERİYOR. AYRICA, ALTININ KARŞI KARŞIYA OLDUĞU EN ÖNEMLİ SORUN, YÜKSELEN FAİZ ORTAMINDA GETİRİ SAĞLAMAMASI.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!