Ekonomistler: Altın Aralık’a Kadar Bu Katmanlarda Olabilir! 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatları, ABD Doları Endeksi’ndeki (DXY) hafif geri çekilme ile üç haftanın en yüksek seviyelerini görmeye başaran ons altının, haftayı nasıl kapatacağı merakla bekleniyor. Bu sırada, ünlü bir finans şirketi olan ANZ Bank’teki analistler, değerli metalde bekledikleri fiyatları açıkladı. İşte detaylar…

 ANZ Bank analistleri, altın fiyatının 1.950 dolara yükselmesini bekliyor

ANZ Bank’taki ekonomistlere göre, sürdürülebilir enflasyon, durgunluk, yani resesyon endişelerini artırıyor. Bu durumun da, riskten korunma varlığı ve güvenli liman olarak görülen altına yarar sağlaması bekleniyor. Bu nedenle uzmanlara göre göre, Altın / Dolar paritesi (XAU/USD) 1.950 dolar işaretine ulaşabilir. Uzmanlar “yükselen jeopolitik risklerin de değerli metali koruması gerektiğine” işaret ederek, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

ARZ ODAKLI ENFLASYONUN YALNIZCA FAİZ ARTIRIMLARIYLA YAVAŞLATILMASI ZOR GÖRÜNÜYOR VE BU, REEL ORANLARI ALTIN FİYATLARI İÇİN ELVERİŞLİ TUTMALIDIR. YAVAŞLAYAN KÜRESEL EKONOMİK BÜYÜME VE ARTAN JEOPOLİTİK RİSKLER DE FİYATI KORUMALIDIR. ALTININ 1.950 DOLAR YÜKSELME POTANSİYELİ VAR. BUNUNLA BİRLİKTE 1.800 DOLAR CİVARINDA BİR TABAN BULMASINI BEKLİYORUZ.

Piyasalarda son durum nedir?

Altın traderları bugünün ABD istihdam raporunu bekledi. Bazıları ABD’deki parasal sıkılaştırmanın hızının dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sokabileceğinden korktuğu için yatırımcılar gergin kalmaya devam ediyor. Yatırımcılar onu güvenli liman olarak gördüğünden, ekonomik kriz belirtileri altın talebini destekleyici olabilir. Ancak daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları, faiz getirmeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Analistler, altın fiyatlarının küresel büyüme endişeleri, enflasyon endişeleri ve Rusya-Ukrayna mücadelesiyle desteklendiğini söylüyor. Ancak dolar gücüne ve daha yüksek ABD tahvil getirilerine karşı çıkıyor. Örneğin Kotak Securities’te Emtia Araştırma Başkanı olan Ravindra Rao, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

BAZI İYİMSER ABD EKONOMİK VERİLERİ VE FED YETKİLİLERİNDEN GELEN ŞAHİN YORUMLAR, BÜYÜME RİSKLERİNE RAĞMEN FED’İN PARASAL SIKILAŞTIRMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİNE DAİR PİYASA BEKLENTİLERİNİ YENİDEN ALEVLENDİRDİ. ETF ÇIKIŞLARI DA ALTINA YATIRIMCI İLGİSİNİN ZAYIFLADIĞINI GÖSTERDİ. ALTIN, KARIŞIK FAKTÖRLERİN ORTASINDA BİR ARALIKTA TAKILI KALABİLİR. BUNUNLA BİRLİKTE, ABD DOLARI DAHA GÜÇLÜ BİR TARAFTAYKEN, GENEL ÖNYARGI AŞAĞI YÖNDE OLABİLİR.

Emtialar baskı altına mı giriyor?

Öte yandan, büyüme görünümü ve para politikası duruşu değerlendirilirken ABD doları ve hisse senedi piyasalarındaki volatilite sonucu, emtiaların ivme kaybettiğine dikkat çekiliyor. Uzmanlara göre dalgalı ticaretin devam ettiğini görebiliriz, ancak Fed’in parasal sıkılaştırma duruşu ABD dolarını destekleyerek emtiaları baskı altına alabilir. Analistlerin yorumlarından bağımsız olarak bakıldığında, değerli metalde yönün hangi tarafta olacağını, zaman gösterecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!