DYOR Nedir? Kriptoda DYOR Ne Demek?

Dyor Nedir
Dyor Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DYOR Nedir?

DYOR Nedir? DYOR, kripto para birimi meraklıları tarafından sıklıkla kullanılan bir ifade olan Kendi Araştırmanı Yap anlamına gelir. Ancak kısaltma, kripto para birimi ekosistemine özel bir referans değildir. İnternette yaygındır çünkü yanlış bilgi hızlı ve kolay bir şekilde yayılabilir. Aslında bir uyarı ifadesi taşıdığı da söylenebilir. Kripto yorumcularının sosyal medya gönderilerinde sık sık “kendi araştırmanı yap” tavsiyesine rastlıyorum. Örneğin, bir yorumcu veya yatırımcı, bir kripto para derecelendirme gönderisini DYOR kısaltmasıyla sonlandırabilir.

Bu, ilgili yorumları yanıtlamadan önce kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğine dair bir uyarıdır. Yani mesaj “bu yatırım tavsiyesi değildir”. Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Do Your Own Research Nedir? - Bitlo Akademi

Dyor Nasıl Yapılır?

DYOR Nedir? Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta fiyattır. Piyasaya yatırım yaptığınız herhangi bir kripto para birimi için işlem hacmini ve fiyat tablolarını göz önünde bulundurmalısınız. Teknik incelemeyi okumak ve yatırım yapılacak kripto para birimi projelerini bilmek de önemlidir. Ek olarak, web sitelerinde projelerini listeleyen kripto para ticaret platformları, araştırmalarında sosyal medya sayfalarını da içermelidir. Teknik incelemelerin yanı sıra bir diğer önemli bilgi kaynağı, ilgili kripto para biriminin tokennomics bölümüdür.

DYOR Nedir? Burada kripto para biriminin ait olduğu platformun veya uygulamanın çalışma programını göreceksiniz. TVL, DeFi projelerini araştırırken en önemli kriterdir. TVL; kendi platformlarında akıllı sözleşmelerde borçlanma senetleri ve likidite havuzu fonları olarak kilitlenen toplam tutar anlamına gelir. Yatırımlara ilişkin analiz ve görüşlerin paylaşılacağı bir platform düşünülmesi de DYOR’un kavramsal çerçevesinde atılması gereken bir adımdır.

Kriptoda DYOR Ne Demek?

DYOR Nedir? DYOR, kripto alanında bilgisiz yatırımcıların sayısını azaltmayı hedefliyor. Kullanıcıları yatırım yapmadan önce kripto para birimlerini araştırmaya ve anlamaya teşvik ediyoruz. Bu, kullanıcıların söz konusu para birimini satın almalarını ve bu projeyi neden desteklediklerini tam olarak yanıtlamalarını sağlar. Terim aynı zamanda kripto para birimi yatırımcıları ve meraklıları tarafından sosyal medya platformlarında halka açık gönderiler yaparken veya piyasa analizlerini paylaşırken bir sorumluluk reddi beyanı olarak da sıklıkla kullanılır.

DYOR Neden Önemli?

DYOR Nedir? Kripto para dünyasında da kullanılan ‘şiling’ terimi, bir finansal aracın değerini artırmak için manipüle etme eylemini ifade eder. Bir kripto para biriminin değeri topluluğun hareketine bağlı olabileceğinden, yatırımcılar ilgili varlıkları kendi çıkarları için şilinlerle taşımaya çalışabilirler. Başkalarının tavsiyelerinden şilin bulmak zordur, bu nedenle bir yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

DYOR Nedir? DYOR’u önemli kılan bir diğer unsur da Sybil saldırılarıdır. Reddit, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da yaygın olan Sybil saldırıları, birisinin birden çok hesap, düğüm veya bilgisayar içeren bir ağı ele geçirme girişimleridir. Bu yöntem, kötü niyetli kişilerin, sosyal medya platformlarındaki “popüler” gönderilere dayalı olarak yatırımcıları kripto para birimleri satın almaları için kandırmak için hızlı bir şekilde birden fazla sahte hesap oluşturmasına olanak tanır. Bu sahte hesapları bulmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, şüpheci kalmak ve kendi araştırmanızı yapmak çok önemlidir.

DYOR (Do Your Own Research) Araçları

GÜNCELLENDİ: Çok geç olmadan X100 yapan tokenler nasıl bulunur? - Cazoo

DYOR Nedir? Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta fiyattır. Yatırım yaptığınız kripto varlıkların işlem hacmini ve fiyat tablolarını göz önünde bulundurmalısınız. Teknik incelemeleri okumak ve yatırım amaçlı gayrimenkulün projesini tanımak da önemlidir. Ayrıca, web siteleri ve sosyal medya sayfaları da dahil olmak üzere kripto para alım satım platformu listeleme projeleri de çalışmaya dahil edilmelidir. Özellikle CoinMarketCap ve CoinGecko gibi siteler, gerekli verileri elde ederek bir konu hakkında fikir belirtmenize olanak tanır.

Ek olarak, yatırımlarla ilgili analiz ve görüşlerin paylaşıldığı platformları keşfetmek, Kendi Araştırmanı Yap’ın bir parçası olarak atılacak bir adımdır. Bu araçlar, uygun araştırma ve durum tespiti yapılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Her biri farklı bir amaca hizmet eder, ancak birlikte kullanıldıklarında verimli bir DYOR elde edilmesine yardımcı olurlar. Kullanıcılar fayda sağlar DYOR araçları şu şekilde sıralanabilir:

  • CoinMarketCap
  • DefiPulse
  • CoinMarketCal
  • CoinGecko
  • Reddit
  • Investopedia
  • TradingView
  • Projelerin İnternet Siteleri ve Sosyal Medya Sayfaları
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!