Dünyaca Ünlü Analistler, Altın’ın Sıradaki 4 Seviyesini Açıkladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir günlük ertelemeden sonra, S&P 500 bir kez daha yoğun bir satış baskısı görürken, altın piyasası, fiyatların 1.850 dolarda başka bir kritik direnç seviyesinin üzerinde kalması nedeniyle, piyasa oynaklığından yararlanmaya devam ediyor.

“Yıl sonuna kadar altın fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi bekleniyor”

Geniş hisse senedi piyasası endeksi, ayı piyasası bölgesiyle mücadele etmeye ve flört etmeye devam ederken, ekonomistler ve piyasa analistleri arasındaki olumsuz duygu korosu büyüyor. Birçok analist, yıl sonuna kadar altın fiyatlarının önemli ölçüde düşmesini bekliyor.

Yakın tarihli bir raporda, Société Générale’deki piyasa stratejistleri, hisse senetlerinin rallilere eğilimli olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Ancak, S&P’nin zorlu bir yokuş yukarı savaşla karşı karşıya olduğunu da ekliyorlar.

“ABD ekonomisi artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya”

Fransız bankası ayrıca, enflasyonun inatla yüksek kalması ve büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturması nedeniyle, ABD ekonomisinin artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya olduğunu da hatırlatıyor. Analistler, en son raporlarında şu değerlendirmeye yer veriyor:

“ABD ekonomisi artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya”

Fransız bankası ayrıca, enflasyonun inatla yüksek kalması ve büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturması nedeniyle, ABD ekonomisinin artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya olduğunu da hatırlatıyor. Analistler, en son raporlarında şu değerlendirmeye yer veriyor:

EN ÖNEMLİ ÖNCÜ GÖSTERGELER, ‘RİSK ORTADAN KALDIRMA’ ANLAYIŞININ (LONG USD, ABD 10Y, GETİRİ EĞRİSİNİN DÜZLEŞMESİ) BULUNMASI VE ÖZELLİKLE ‘STAGFLASYON‘ OLMAK ÜZERE KUYRUK RİSKLERİNE ODAKLANMA İNANCIMIZI DESTEKLİYOR.

BofA, enerji sektörü alımlarının artırılmasını tavsiye ediyor

Bank of America’daki (BofA) piyasa analistleri de stagflasyon hayaletini görüyor. Analistler, hisse senedi piyasalarındaki yenilenen zayıflığın, yatırımcıların artık artan faiz oranlarına daha az odaklandıklarını ve ekonomik büyümeyi yavaşlatma konusunda daha fazla endişe duyduklarını gösterebileceğini söylüyor. Bank of America, S&P’nin bu yıl yaklaşık 3200 puanın altına düşeceğini tahmin ediyor.

BofA Global Research Başkanı Candace Browning Pazar günü bir notta, “Bu, tipik tepeden dibe S&P 500 resesyon düşüşüyle ​​örtüşüyor” değerlendirmesini yapıyor. Banka, yatırımcılara bir riskten korunma aracı olarak geniş emtialar üzerinden enerji sektörü alımlarını artırmalarını tavsiye ediyor. Analistler, “ABD’nin düşük arzından, hizmet talebini hızlandıran ve savaştan yararlanan enerjide aşırı pozisyon almayı tercih ediyoruz,” diyor.

“Ana endekslerde en az %30’luk bir zirveden dibe düşüşe hazırız”

CrossBorder Capital’deki piyasa analistleri, Federal Rezerv sıkılaştırmasının piyasadan likiditeyi çekmeye devam etmesiyle S&P 500’ün 3.250’ye düşeceğini öngörüyor. Analistler, “Hem iç enflasyon hem de uluslararası jeopolitik nedenlerle doları kıtlaştırmayı hedefliyorlar ve her zaman olduğu gibi, bir şeyler kırılana kadar sıkılaştıracaklar” yorumunu yapıyorlar. Analistleri piyasa beklentisi ise şu yönde:

EĞER HİSSE SENEDİ FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜ, DÜŞEN F/K KATLARI İLE BAĞLANTILI OLARAK PİYASADAKİ İLK AYAK DÜŞÜŞÜNE KADAR DÜŞÜNÜRSEK, O ZAMAN BU İKİNCİ AYAK DÜŞÜŞÜ DAHA ÇOK KAZANÇLARDAKİ BİR ÇÖKÜŞTEN KAYNAKLANABİLİR. ANA ENDEKSLERDE EN AZ %30’LUK BİR ZİRVEDEN DİBE DÜŞÜŞE HAZIR GÖRÜNÜYORUZ.

“Altın zorlu rüzgarlarla karşılaşmasına rağmen işini iyi yapıyor”

Kriptohocası.net haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, mevcut ortamda, bazı piyasa analistleri altını önemli bir piyasa çeşitlendiricisi ve düşen hisse senedi piyasalarına karşı riskten korunma aracı olarak görmeye devam ediyor. Altın fiyatları S&P 500’den önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor. Geniş piyasa endeksi bu yıl %18 düştü; bu arada, 1.850 doların üzerinde işlem gören altın, %1’den fazla arttı.

Merk Investments Başkanı ve Baş Yatırım Sorumlusu Axel Merk, yakın zamanda yapılan bir röportajda, reel faiz oranları pozitife dönerken altının zorlu rüzgarlarla karşı karşıya kalmasına rağmen işini yapmaya devam ettiğini söylüyor. Yükselen enflasyon ve piyasa istikrarsızlığının altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, Federal Rezerv’in bir aracı olduğunu ve bunun riskli varlıklar için iyi olmadığını belirtiyor.

“Fed’in agresif yaklaşımı altın için büyük bir barikat görevi görebilir”

Ancak, altın fiyatının yeni ivmesine rağmen, bazı analistler değerli metal işlemlerini hala geniş bir aralıkta görüyor. FXTM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga’ya göre, birkaç ana tema, kısa ve uzun vadeli görünümü dikte ederek altın fiyatlarını çekmeye ve itmeye devam ediyor. Analist, bunlar arasında durgunluk korkuları, enflasyon dalgalanmaları, Rusya-Ukrayna gelişmeleri, Çin’deki Covid-19 krizleri ve Fed’in artırım beklentilerinin yer aldığını belirtiyor. Lukman Otunuga, değerlendirmesinden sonra şu seciyelere işaret ediyor:

ALTIN YÜKSELİYOR GİBİ GÖRÜNSE DE, FEDERAL REZERV’İN DAHA YÜKSEK FAİZ ORANLARINA YÖNELİK AGRESİF YAKLAŞIMI, SIFIR GETİRİLİ SARI METAL İÇİN BÜYÜK BİR BARİKAT GÖREVİ GÖREBİLİR. TEKNİK OLARAK, 1.855 DOLARIN ÜZERİNDEKİ BİR KIRILMA, 1.885 DOLAR VE 1.900 DOLARA DOĞRU BİR HAREKETİ TETİKLEYEBİLİR. 1.855 DOLARIN ALTINDA DEVAM EDEN ZAYIFLIĞIN, KAPILARI 1.820 DOLAR VE 1.800 DOLARA AÇTIĞI GÖRÜLÜYOR.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!