Desantralizasyon Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Desantralizasyon, kavramını kısaca açıklayalım. Merkezi olmayan finanstaki (DeFi) patlama, bugün piyasada bulunan kripto para birimi hizmet türlerinde bir farklılık yarattı. Bir yandan, merkezi şirketler borsalar, cüzdanlar, krediler sağlar ve hatta vadeli işlemler veya opsiyonlar gibi enstrümanlar çıkarır. Ancak, bu hizmetler bir dereceye kadar otomasyona sahip olsa da, merkezi kuruluşlar tarafından sahiplenilir ve işletilir. 

 Buna karşılık, DeFi gelişti, çünkü finansal hizmetler herhangi bir merkezi kontrol olmaksızın  akıllı sözleşmeler kullanılarak tamamen blok zincirinde çalıştırılabilir.

Desantralizasyon Nedir? 

Elbette hiçbir şey siyah beyaz değildir ve DeFi uygulamaları bile bir dereceye kadar merkezileşmeye tabi olabilir. Örneğin, bir DeFi uygulaması blok zincirinde çalışacak şekilde programlanmış olsa da, genellikle bir web sitesinde barındırılan bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla erişilir. Bir internet servis sağlayıcısı, web sitesini teknik olarak engelleyebilir veya bir barındırma hizmeti onu geçici olarak kapatabilir. Bununla birlikte, blok zincirindeki temel akıllı sözleşmeler hala var olacak ve kesintisiz çalışacak. 

Madalyonun diğer tarafında, bazı blok zinciri platformları, yalnızca küçük bir doğrulayıcı grubuna güvenerek aşırı merkezi olmakla suçlanıyor. Bu gri alanlara rağmen, CeFi ve DeFi arasında bazı kritik tanımlar vardır ve her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. 

CeFi: Artıları Ve Eksileri Tartmak

CeFi veya merkezi finans, bankacılık ve geleneksel finans anlamına gelir, ancak aynı zamanda merkezi varlıklara dayalı kripto para birimi sektörü şubesini de ifade eder. Genel kripto para birimi hizmet sağlayıcıları ve borç verme platformları gibi borsaların tümü CeFi olarak sınıflandırılır. 

CeFi sağlayıcılarını kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Birçoğu uzun yıllar boyunca sağlam bir itibar kazandı ve fiat işe alım veya hack gibi sorunları kapsamak için sigorta gibi hizmetler sağlamak için mevcut finansal hizmetlerle bağlantılar kazandı. Bunlar genellikle Apple’ın App Store’u gibi en popüler pazarlarda kabul edilecek kullanıcı dostu uygulamalar geliştirmek için kaynaklara sahip, iyi finanse edilmiş şirketlerdir. 

CeFi şirketleri, işler ters gittiğinde müşteri desteği gibi yan hizmetler sunar ve yasal olarak kurulmuş bir kuruluş olarak yetkililere karşı belirli sorumlulukları vardır. 

DeFi’ye kıyasla CeFi’nin kullanıcı dostu doğası ve fiat’tan katılım yeteneği, CeFi’nin birçok kullanıcı, özellikle de yeni başlayanlar için bariz bir seçim olduğu anlamına gelir. 

CeFi Tamamen Güven İle İlgilidir

Dengenin diğer tarafında, CeFi şirketleri için güven en büyük sorundur ve kripto CeFi’de dolandırıcılık kıyafetleri bulmak hala çok yaygın. Yakın tarihli bir anket, ABD vatandaşlarının 2021 boyunca altı ay içinde kripto dolandırıcılıklarına 80 milyon dolar kaybettiğini  tahmin ediyor. Bu nedenle, güvenilir bir sağlayıcı bulmak çok zor değil, mutlak bir zorunluluktur.

Bir diğer husus, merkezi varlıkların şartlarını herhangi bir anda değiştirebilecekleri ve değiştirebilecekleridir. Bu tür değişiklikler, örneğin kredi verme faiz oranlarının dalgalanması gibi küçük olabilir, ancak daha önemli de olabilir. Örneğin, OKEx  2020 boyunca para çekme işlemlerini geçici olarak durdurdu, bu da müşterilerin fonlarına erişemeyeceği anlamına geliyordu. 

Bununla birlikte, CeFi yerine DeFi’yi seçenler için belki de en büyük çekicilik, yatırımın üstün getirisidir. CeFi şirketleri yatırımcılara veya hissedarlara borçludur ve personel, tesisler ve diğer maliyetler için daha fazla genel giderleri vardır. CeFi, DeFi’ye yatırım yapmak isteyenler için mevcut olan getirilerle eşleşemez. 

DeFi: Verimin Ötesinde

DeFi’de sunulan cömert getiriler bir şeydir, ancak kullanıcıları çeken başka ne var? Ne de olsa bu,  1 milyar doların altında büyüyen bir sektör,  bir yıldan biraz fazla bir süre içinde 150 milyar doların üzerine çıktı. 

DeFi, en ateşli takipçilerine neredeyse kült bir çekicilik sunuyor ve finans yapmanın tamamen yeni bir yolunu temsil ediyor.

Para Birimi Denetçisi olarak görev yaparken Brian Brooks, Financial Times için DeFi’nin yakında “kendi kendini yöneten bankaların” geleceğine dönüşeceğini belirttiği bir yazı kaleme aldı. Bloomberg’in  Odd Lots  podcast’i son aylarda DeFi’yi kapsamlı bir şekilde ele aldı ve DeFi kredi protokolü Aave  kısa süre önce  sektörden gelen talebe yanıt olarak izinli kurumsal havuzları başlatma niyetini  açıkladı.

DeFi, bugüne kadar perakende yatırımcılar için bir mıknatıs olduğu kanıtlanmış, gelecek vaat eden projelere ve tokenlere erken başlama fırsatı sunuyor. Diğer bir çekicilik ise akıllı sözleşme kodunun herkesin görebileceği şekilde görünmesidir, bu nedenle kod yazmayı biliyorsanız, uygulamanın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. 

CeFi vs. DeFi: Hangisi En İyisi?

CeFi’nin sorunları güven kelimesi kullanılarak özetlenebilirse, DeFi’nin sorunları ağırlıklı olarak riskle ilgilidir. Kodla ilgili olarak yukarıdaki son noktada, birçok DeFi protokolü, temeldeki programlamadaki güvenlik açıklarını tespit etmeyi başaran bilgili bilgisayar korsanlarının tuzağına düştü.

En son  örnek, bir saldırganın üç blok zincirinden 600 milyon dolardan fazla parayı çekmeyi başardığında DeFi’de şimdiye kadarki en büyük hack olduğu ortaya çıkan Poly Network’tür. Birçok DeFi protokolü artık programlarının denetlenmesi için zaman alırken, Poly olayı güvenliğin hala bir sorun olduğunu gösteriyor. 

Ayrıca, genellikle token oynaklığına bağlı olan cömert getirilere bağlı önemli miktarda risk vardır. Likidite havuzlarına para yatırmak, piyasalar hareket ettiğinde  kalıcı kayıp riski ile birlikte gelir.

DeFi ayrıca geliştiricilerin genellikle biçim yerine işleve odaklandığı yeni bir sektördür. Akıllı sözleşmelerin sağlam olduğu durumlarda bile, kullanıcı arayüzleri genellikle kabadır ve özellikle kolay değildir ve kullanıcılar, bir şeyler ters gittiğinde konuşacak bir müşteri destek görevlisi şöyle dursun, destek belgeleri veya SSS kitaplıkları bulmayı bekleyemezler. 

DeFi, dezavantajlarına rağmen yine de finansta devrim niteliğinde bir değişim ve bu nedenle benimsenmeye devam edecek gibi görünüyor. Kendi kendini yöneten bankaların geleceği gerçekten ufuktaysa, DeFi’nin sadece yeni finans olması çok uzun sürmeyebilir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!