Defi, 2021 Siber Suçlarda %81’lik Bir Artış

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Defi, çok yüksek fiyatların ve artan benimsemenin ötesinde siber suçlular tarafından çeşitli kripto dolandırıcılıklarında ve ”  haliden çekişmelerde ” ele geçirilen gelirler, 2020’ye kıyasla %81’lik bir artışla 7,7 milyar doları devirdi. En büyük saldırı ve dolandırıcılıkların gerçekleştiği DeFi (merkezi olmayan finans) sektöründe gerçekleşti. Fırsatçı aktörler yeni kullanıcılardan yararlandı, onları kârlı getiri vaadiyle fonlarından çekti ve ardından projeyi terk etti.

İster DeFi’ye yatırım yapın, ister madeni paralarınızı ve jetonlarınızı satın almak için merkezi borsaları kullanın, olası saldırı ve dolandırıcılıklara karşı kendinizi korumanız önemlidir. Aşağıda varlıklarınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak birkaç basit ipucu verilmiştir.

Kendi Araştırmanızı Yapın

Herhangi bir projeye veya jetona yatırım yapmaya karar vermeden önce, kendi ön araştırmanızı yapmanız çok önemlidir. Bu ifadeyi daha önce duymuşsunuzdur, ancak gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Dijital varlık yatırımı, hisse senetlerine veya geleneksel piyasalara yatırım yapmaktan farklı olsa da itibar, kurucu ekip, faaliyet geçmişi ve gelecekteki potansiyel gibi altın kuralların çoğu hala geçerlidir.

Bununla birlikte, hiçbir kontrol listesi kusursuz değildir, bu nedenle bir tokene yatırım yapmadan önce, teknik incelemesini ve listelenen geliştiricileri ve kurucuları kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, gerçekte ne yaptığını anladığınızdan emin olun (örnek durumu ve pazar potansiyelini kullanın). Gelişmekte olan DeFi sektöründe, birçok proje, gizliliğini korumak isteyen anonim veya sözde anonim kurucular tarafından başlatılır, bu nedenle kontrol listenizi uygulamanın şeffaflığına ve kodunun kalitesine bakmak için uyarlamanız gerekir. 

Herkes hata yapar. Milyarder Mark Cuban bile Haziran ayında bir günde 60 dolardan sıfıra giden bir DeFi tokeni alıp satarak “vuruldu”. Deneyimden  sonra CNBC Make It’e “Kendi araştırmanızı yapın” dedi.

Teknolojiyi Değerlendirin

Dijital varlıklara yatırım yapanların çoğu bilgisayar bilimci değil. Neyse ki blok zincir teknolojisi doğası gereği şeffaftır ve sizin için akıllı sözleşmeyi veya blok zinciri kodunu değerlendirebilecek çok sayıda yetenekli geliştirici vardır. Yatırım yapmadan önce sorulması gereken kilit soru, projenin denetlenip denetlenmediğidir. Örneğin, Bileşik Finans,  birkaç teknik denetimden geçmiştir ve yatırımcılara, akıllı bir sözleşmede bir hatanın kullanılmasına neden olabilecek kodla ilgili herhangi bir sorun olmadığı konusunda ek gönül rahatlığı sağlar. 

Örneğin, çeşitli blok zincirlerini birbirine bağlayan bir DeFi platformu olan Poly Network (Poligon ile karıştırılmamalıdır), Ağustos ayında protokol kodundaki bir hatanın neden olduğu büyük bir saldırıya uğradı. Hacker, 600 milyon dolarlık şaşırtıcı bir şekilde çalmayı başardı ve  bu da onu bugüne kadarki en büyük kripto para birimi hırsızlıklarından biri haline getirdi. Neyse ki, “beyaz şapkalı” hacker çalınan fonları iade etti, ancak bölüm, teknoloji konusunda uyanık olunması gerektiğinin altını çiziyor. Bir projenin denetimi yoksa veya kodunu herkese açık hale getiremezse, bu büyük olasılıkla bir kırmızı bayraktır.

Pek çok token piyasada yepyeni olsa da, kendilerini halka açıklarlarsa kuruculara bakarak itibar riski hakkında bir fikir edinmek de mümkün olabilir. Birçok sosyal medya fenomenine genellikle belirli paraları tanıtmak için para ödendiğini unutmayın, bu nedenle asla çevrimiçi ortamda heyecanlandığı için yatırım yapma kararı vermemelisiniz. SEC  kılavuzunun belirttiği gibi , “Ünlü biri bir ürün veya hizmetin iyi bir yatırım olduğunu söylüyor diye bir yatırım kararı vermek asla iyi bir fikir değildir.”

Kimlik Avı Saldırılarından Ve Sosyal Mühendislikten Korunun

Bilgisayar korsanlarının kripto fonlarını çalmak için en sık kullandıkları yöntemlerden biri kimlik avı veya sosyal mühendisliktir. Bu saldırılar genellikle çok karmaşıktır ve yatırımcıları, işlemleri onayladıkları veya özel anahtarlarını veya şifrelerini teslim ettikleri sahte bir web sitesine yönlendirir. Fonlarınızı velayet dışı bir cüzdanda kendi kendinize saklıyorsanız, özel anahtarlarınızı (kripto para biriminize erişmek için kullanılan harf ve rakamlar dizisi) güvende tutmanız ve ayrıntıları asla ve asla kimseye vermemeniz çok önemlidir.

Merkezi bir borsa kullanarak dijital varlıklara yatırım yapıyorsanız, Nasdaq listesinde yer alan, düzenlenmiş ve  Digivault aracılığıyla sektör lideri kurumsal düzeyde kripto saklama hizmeti sunan saygın bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun. Hesabınızda her zaman iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirildiğinden ve ekstra bir güvenlik katmanı eklemek için tüm işlemleri onaylamak için bir mobil kimlik doğrulama uygulaması kullandığınızdan emin olun.

Geçmişte kripto suçuna maruz kalmış olsanız da olmasanız da, her zaman hata yapmanızı bekleyen fırsatçı hackerlar olacağını unutmayın. Bu nedenle, her zaman tetikte olun ve hepsinden önemlisi, yatırımın altın kuralını hatırlayın: Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!