Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir?

Zincirler Arası Köprüler Nedir
Zincirler Arası Köprüler Nedir? 
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir?

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT), birden fazla varlığa veya konuma dağıtılmış ağlar arasında kayıtların değişmez, eşzamanlı erişimini, doğrulanmasını ve güncellenmesini sağlayan teknolojik altyapı ve protokolleri ifade eder. Farklı pazarlarda, aracı kurumlar işlem değişikliklerini kontrol eder. Örneğin, bir maaş ne zaman bir hesaba alacak kaydedilir, banka bu işlemi kontrol eder. Şu anda bankalar aracılığıyla rezerve edilen çoğu işlemi yapıyoruz. Bu noktada, kayıtları elinde bulunduran ve denetleyen banka veya bu kayıtları elinde bulunduran diğer kuruluşlar tek yetkilidir.

Bu şekilde düşünürseniz, malınızı emanet ettiğiniz kuruluşa çok fazla güvenmeniz gerekir. Tarihsel olarak şirketimizin varlıklarının bu tür aracılar nezdinde kayıt altına alınmasını sağlamak için tercih edilen bir yöntem olmuştur. Çalıştığımız şirket tarafından kontrol edilirse, bu durum kötü niyetli kişiler tarafından manipüle edilebilir ve defterde değişikliklere yol açabilir. , gerekli güvenin sağlanması için bu işlemlerin tarafsız bir aracı tarafından denetlenmesi ve kayıt altına alınması arzu edilir. Yakın zamana kadar bahsettiğimiz aracılara duyulan ihtiyaç elbette değişiyor. Artık tek seçenek olmayan merkezi defterlerin yerini dağıtılmış defter teknolojisi almıştır.

Türkiye’nin en büyük borsalarından olan Dyorex Kripto Para Borsası Hakkında merak ettiklerinize Dyorex Nedir makalemize link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Bu sayede bankanıza güvenmek zorunda kalmadan kolayca işlem yapabilirsiniz. Başarılı bir siber saldırı, tüm dağıtılmış defterlere aynı anda saldırmayı gerektirdiğinden, merkezi kurumların siber saldırılara karşı savunmasız olduğu gerçeğinin aksine, bu durum dağıtık defter teknolojisi için fark yaratıyor. Ayrıca herhangi bir değişiklik yapılamıyor olması da bu sisteme olan güveni artırmaktadır. Finansal piyasalardaki kullanımının yanı sıra sağlık, enerji, telekomünikasyon ve tedarik zincirleri gibi birçok sektörde aracıları ortadan kaldırabilmektedir.

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) Nedir? - Çağrı Özkaya

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Teknoloji, bireylere ve kurumlara nakit, gayrimenkul ve fikri mülkiyet gibi varlıklara güvenli bir şekilde ticaret yapmak ve yatırım yapmak için başka bir yol sunar. 7 gün 24 saat çalışan bu teknoloji sayesinde günümüzde tercih edilen aracı bankaların aksine işlemlerin gerçekleşmesi için beklemeye gerek kalmıyor. Bankalar aracılığıyla tamamlamaya çalıştığımız işlemlerde çoğu zaman zaman kaybediyoruz. Örneğin, yaptığımız işlem EFT işlemiyse, işlem Swift ise açılış saatleri veya yüksek işlem ücretleri ödemek zorunda kalabiliriz. Bu durumların önüne geçen teknoloji sayesinde gelecekte kullanıcılar tarafından tercih edilecektir.

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) Nasıl Çalışır?

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Merkezi olmayan yapılar yetkili olmadığı için veriler saklanmalı, geri alınmalı, güncellenmeli ve mutabakatla doğrulanmalıdır. DLT ile, tüm veriler şifreleme kullanılarak güvenli bir şekilde saklanır ve yalnızca anahtar ve kriptografik imza ile erişilebilir.

Dağıtık Defter Teknolojileri

Dağıtılmış defter teknolojisi türleri şunları içerir:

Hedera Hashgraph: Hashgraph, Swirlds tarafından geliştirilen patentli bir dağıtılmış defter teknolojisidir. Lisp ve Java programlama dilleri kullanılarak geliştirilmiştir. Hashgraph ağında gerçekleşen tüm işlemlere olay denir. Her olay bir zaman damgası, önceki iki olayın bir karmasını, işlemi ve elektronik imza bilgilerini içerir.

DAG (Yönlendirilmiş Asiklik Grafik): Herkese açık dağıtılmış bir defter teknolojisi. Yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik teknolojisini kullanarak, ağa veri ekleyen bloklar veya madenciler yoktur, bu nedenle işlem ücreti yoktur. İşlemler doğrusal bir zincir olarak yönetilmez. İşlemler doğrusal olmayan bir şekilde kaydedilir. Kullanılan koordinasyon protokolünde, her işlem önceki iki işlemi onaylar ve işlem bilgilerini kaydeder.

Holochain: Herkese açık dağıtılmış defter teknolojisi. Holochain, blockchain’den farklı olarak, katılımcıların tek bir zincir yerine ayrı zincirler oluşturmasına dayanır. Blockchain teknolojisinde, ağdaki tüm katılımcılar için paylaşılan tek bir zincir üzerinde işlemler yapılırken, Holochain’de katılımcılar verileri genel ağın bir parçası olarak kendi yerel zincirlerinde depolar. Katılımcılar ağdaki tüm verileri değil, yalnızca kendi işlemlerini kaydeder. Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir?

Tempo: Verileri ağdaki birçok düğüme dağıtmak için bir parçalama şeması kullanır. Bir işlemi kaydederken mantıksal saat numarası da kaydedilir. Her düğüm, izlediği her işlem için bir mantıksal sayacı 1 artırır.

Sanal Hukuk - Blockchain Teknolojisi, Blokzincir Nedir?, Blockchain Nedir?

DLT ve Blockchain İlişkisi

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Blockchain, bugünün en ünlü dağıtılmış defter teknolojisi hakkında konuştuğumuzda, dağıtılmış defter teknolojisinin tek örneği değildir. 2009 yılında sanal para birimi Bitcoin ile tanıtıldı. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, bir işlemi onayladıktan sonra kalıcı bir kayıtla güvenli ve değişmez veriler alırlar. Bankalardan ve diğer aracılardan daha hesaplı ve daha ucuz, blockchain sayesinde varlıklar aracılara ihtiyaç duymadan anında taşınabilir. Kayıtların değiştirilememesi ve birçok kullanıcı tarafından deftere kaydedilmesi inandırıcılık katmaktadır. Aracı sayısı azaltılarak ve bu işlemler yapılırken kağıt işlemlerine ihtiyaç ortadan kaldırılarak işlemler daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanmaktadır.

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? Dağıtılmış defter teknolojisi, kurumların ve bireylerin işlem yapmak için aracılara güvenmek zorunda kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapmasına olanak tanır. Bu aracı teknoloji sayesinde, kayıt defterinin yönetimi merkezi olmayan yapılardan daha ucuz, daha erişilebilir ve güvenli bir platform sağlayarak merkezi olmayan bir yapıya sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!