Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kripto Para Toplantısı Yapıldı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında kripto para birimleri hakkında toplantı düzenlendi. İşte toplantının ayrıntıları…

Beştepe’de kripto para birimleri masaya yatırıldı

Yerel basında yer alan haberlere göre toplantıda emekli maaşları ve kripto para düzenlemeleriyle ilgili görüşmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki toplantıya Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katılım sağladı. Toplanın ikinci kısmında uzun süredir hazırlıkları yapılan kripto paraların düzenlemesi ele alındı. Henüz tamamlanmayan ve yasa haline gelmesi planlanan taslağın içeriğine göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sermaye piyasası araçlarının kripto paralar olarak ihracına yönelik esasları belirleyebilecek.

Ayrıca, kripto paranın türüne bağlı olarak, Merkez Bankası, Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’na çeşitli cezalar ve kısıtlamalar için bağımsız olarak izin verebilecek. Kripto borsalarının kurulabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans alınması zorunlu olacak. Türkiye dışında merkezi olan borsalar, ilgili mevzuatın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Türk halkına hizmet ve operasyon sunmayı bırakacak. Ayrıca hazırlanan metne vergi bileşeni olan ek kalemlerin eklenmesi planlanıyor.

Toplantıdan ne sonuçlar çıktı

Yerel basında yer alan haberlere göre kripto paraların ihracına ilişkin esaslara karar verecek kurum olarak SPK’ya yetkilendirilecek. Bunun dışında kripto para borsalarını denetleyecek ve kurulma söz sahibi olacak. Kripto paralar üzerine yasa taslağının vergi maddeleri eklendikten sonra son haline alması bekleniyor. Kriptohocası.net olarak gelecek kararları aktarıyor olacağız.

Türkiye’de kripto para piyasalarına yönelik düzenlemeler

Kripto paraların düzenlenmesine yönelik önemli adımlardan biri bu yılında Ocak ayında adıldı. AK Parti, yasal zemin hazırlıkları için çalışmaları bu tarihte hızlandırdı. Türkiye’de 5 milyonun üzerinde yatırımcı olduğu tahmin ediliyor. Bu zeminin düzgün hazırlanması için bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar sürüyor. Düzenleme ile, kripto para işlemi yürüten yerel borsaların denetlenebilir ve şeffaf hale getirilmesi ile borsalara sermaye şartı konması planlanıyor. Bu tekliflerin Ocak ayının sonuna kadar netleşmesi bekleniyordu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!