Casper Network (CSPR) Nedir? Casper (CSPR) Coin Detaylı İnceleme

Casper Network (CSPR) Nedir
Casper Network (CSPR) Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Casper Network (CSPR) Nedir?

Casper Network (CSPR) Nedir? Ethereum geliştiricileri tarafından geliştirilen ve firmalar ile kurumların daha sıkı bir şekilde Blockchain teknolojilerini kullanmasını hedefleyen Casper, kullanıcıların gelecekteki ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamayı hedefler. Casper Network bünyesinde oluşturulan ve tüm bu hedefler doğrultusunda kullanılmaya başlanan Casper Coin’de bu süreçlerin daha basit bir şekilde gerçekleştirilmesi için oluşturulmuştur. Casper Network (CSPR) Nedir? Casper, Proof of Stake (PoS) adı verilen bir blok zincirine sahiptir. Bu zincirdeki kullanıcıları ödüllendirmek için de Casper Coin kullanılması gerekir. Bunun yanında ağ üzerindeki işlem ücretlerini kolaylıkla karşılamak ve işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlamak için Casper Coin (CSPR), tüm blockchain ağının ekonomik ve finansal işlemlerinden sorumlu tutar.

Casper Network (CSPR) Nedir? Casper Network, kullanıcıları için yükseltilebilir akıllı sözleşmeler, geliştirici dostu özellikler ve çoğu Layer 1 blok zinciri önerisinden daha düşük işlem maliyetleri sunar. Casper Network, bu şekilde blok zinciri ana akım haline getirmeyi ve geliştiriciler tarafından desteklenen daha açık ve şeffaf ağlar oluşturmayı misyon haline getirmiştir.

Casper Coin Projesi

Casper Network (CSPR) Nedir? Casper Network yerel kripto para birimi, CSPR coindir. Proof-of-Stake blok zinciri olarak Casper Network, ağı güvenceye almak ve sürdürmek için PoS konsensüs mekanizmasına katılan doğrulayıcıları kullanır. Ağ, doğrulayıcıları ise CSPR coini ile ödül imkânı sunar. Zincir üstü işlemler için ağ ücretleri de CSPR coini ile ödeme yapılır.

Casper Network’ü Özel Kılan Nedir?

Casper Network (CSPR) Nedir? Casper Network, işletmelerin blok zinciri özellikli ürünler ve hizmetler oluşturmasını mümkün olduğunca basitleştiren bir Layer 1 Proof-of-Stake blok zinciridir. Projenin en önemli özelliği Highway protokolü sayesinde ise güvenlik, ölçeklenebilirlik ve hızdan kaybetmeden çalışmasıdır. Casper Network, bu şekilde blok zincirin küresel kurumsal benimsenmesini sağlamayı ve kurumsal blok zinciri çözümlerinin karşılaştığı sorunları çözmeyi hedeflemektedir.

Bu doğrultuda Casper Network, dört ana özellik sunmaktadır:

  • Yükseltilebilir akıllı sözleşmeler: Casper Network, zincir üstü akıllı sözleşmelerin doğrudan yükseltilmesini sağlayarak karmaşık geçiş süreçlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve akıllı sözleşme güvenlik açıklarını gidermeyi kolaylaştırır.
  • Geliştirici dostluğu: Casper Network, geliştiricilerin, yazılımcılar arasında bugün ana akım sayılan yazılım dillerini kullanan Rust ve WebAssembly (WASM) ile uygulama geliştirmelerine olanak tanır. Buna karşın birçok blok zincir projesi Solidity yazılım dilini kullanır. CasperLab şirketi Solidity kodlarının Rust’a dönüştürülmesini otomatikleştiren Caspiler kod aktarıcısını da yaratmıştır.
  • Ağırlıklı anahtarlar: Sözleşmeler, dağıtımlar ve hesaplar üzerinde tam erişim kontrolü mekanizması, işletmedeki izinlerin blok zincirinize taşınması anlamına gelir. Bir başka deyişle, blok zincirde personel etkileşimleri, personellerin ofiste yapmaya yetkili oldukları şeyle eşleşir.
  • Sharding: Casper’ın PoS mimarisi, bir veritabanı ölçeklendirme çözümü olan sharding’i mümkün kılar. Ağ, iş yükünü shard’lar, yani parçalar adı verilen daha küçük, daha hızlı doğrulayıcı düğüm gruplarına bölerek ve işi bunlar arasında dağıtarak performansı optimize eder. Böylece, birçok başka Katman-1 projesine göre Casper Network ağında daha az yoğunluk olduğu için ağdaki gaz ücretleri de düşer.

Bunun dışında Casper Network, Ethereum geliştiricileri tarafından blok zinciri tabanlı fikir birliği protokollerine (Proof-of-Stake gibi) kesinlik, ölçeklenebilirlik ve esneklik katmak için oluşturduğu CBC Casper modeline dayanan ilk canlı blok zincirdir.

Casper (CSPR) Coin avantajları:

İşlem Hızı: CSPR Coin sadece alım-satım işleminde değil cüzdanlar arası sınır ötesine transferde de dakikalar içinde karşı cüzdanlara geçmesini sağlar.

Uygulama Geliştirme: CSPR Coin sahipleri, Casper ağından merkeziyetsiz uygulamaları geliştirebilir, bu işlemi hazır yazılımlar ile pratik şekilde yapma şansı sunulur.

Ödüller: Ağa katkı sunan CSPR Coin sahipler yeni coin ödülleri almayı hak kazanırlar.

Pasif Gelir: CSPR Coin sahipleri çevrimiçi cüzdanlarında CSPR Coin tutarak ve belirli vadede işlem yapmayarak, pasif kazanç elde etme imkânı da sunmaktadır.

Casper (CSPR) Coin dezavantajları:

Küresel Borsada Listelenmeme: CSPR Coin erişilebilirlik açısından iyi bir seviyede. Ancak Binance vb çok kullanılan, işlem hacmi en geniş olan borsalarda listelenmemektedir.

Saldırı Riski: CSPR Coin sanal cüzdanda saklandığında, kripto para borsalarında oluşma riski bulunan saldırlar ile aynı oranda karşı karşıya kalabilir. Çevrimdışı cüzdanda saklanarak koruma altına alınır.

Casper Labs Nedir?

CasperLabs, kurumsal ve geliştiricilerin önemsenmesi için optimize edilmiş açık kaynaklı bir blok zinciri olan Casper‘ı geliştirir ve sürdürür olması. Casper Labs network’ü, en iyi ölçekleme teknolojilerini desteklemek için upgrade edilebilecek şekilde oluşturulmuş. Eşzamanlı çalışmada, sharding ve yan zincirler gibi desteklenir.

Popüler ve donanımlı, gerekli altyapıya sahip araçlar ve iş akışları oluşturularak memnun etmek kullanıcı deneyimi sürdüremeyi hedeflenmiş. Casper Labs’te uygulamaları (app) zaten bildiğiniz diller ve araçlar ile yazabilirsiniz. Bilgisayarınızda ve blockchain’de çalışan uygulamalar (Rust gibi) yazmak için Web Assembly (Wasm) ile derlenen herhangi bir dili kullanmanız mümkündür.

Casper Network (CSPR) Nasıl Alınır?

Casper Network alım satımı gerçekleştirmek içim çeşitli global borsalar üzerinden gerçekleştirilirsiniz. Fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşur. Casper küçük parçalarına ayrılabilir, dolayısıyla 1 Casper Network coin almak yerine işlem tutarınız 1 TL’den büyük olmak koşulu ile daha küçük miktarlarda işlem gerçekleştirebilirsiniz. Casper Network coin alım ve satımını gerçekleştirmek için sanal bir cüzdana, yani Casper Network adresinizin olması gerekir.

Casper Network nasıl kullanılır?

Casper Network satın almak ya da kullanmak için sanal cüzdan adresi oluşturmanız lazım. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para alışverişi gerçekleştirebilirsiniz, alışveriş yapabilirsiniz. Casper Network transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilir. İşlemlerin her biri ağda duyurulur ve blockchain’e, yani zincire dahil olur. Bu sayede aynı Casper Network’in birden fazla kullanılmasının önüne geçilmiş ve sorunların çıkmasını önler

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!