Cardano Kurucusu: Gelecek Hafta İnanılmaz Söylentiler Var!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano (ADA)’nun geliştirme ekibi, sektördeki en iyi blockchain ekosistemlerine rakip olabilmek adına ağı geliştirmeye devam ettiklerini açıkladı.

Cardano CEO’su fikirlerini paylaştı

Kriptohocası.net olarak bildirdiğimiz gibi; Cardano (ADA)’da son dönemlerde yaşanan üstün performansa rağmen geliştirme ekibi, ağı daha ölçeklenebilir hale getirmek adına yeni altyapı ve protokoller oluşturmaya devam ettiklerini, henüz daha istedikleri noktaya gelmediklerini belirtiyorlar. Topluluk, Haziran ayının sonunda Vasil Hard Fork boyunca kullanıma sunulacak önemli özellikleri beklemeye devam ediyorlar. Cardano kurucusu Charles Hoskinson, ağın Giriş Onaylayıcıları (Input Endorsers) konusunda yükseltmeye eklenecek harika özellikler hakkında fikirlerini paylaştı. Hoskinson’in resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma göre, Cardano geliştirme ekibinin, bu yıl içinde yayınlanması planlanan Giriş Onaylayıcıları yükseltmesine eklenecek özellikler hakkında bir fikir alışverişi gerçekleştirdi.

Hoskinson, Cardano topluluğu tarafından ne bekleyecekleri hakkında bir veya iki ipucu vermeyi reddetmesine rağmen, ekibin önümüzdeki hafta uygulamaya koyacakları planlanan Giriş Onaylayıcılarına eklenecek olan özellikler konusunda kapsamlı şekilde takipçileri ile fikir alışverişinde olacağını belirtti. Konsensüs 2022 konferansı olarak adlandırdığı paylaşımda şunlara yer verdi:

Bir araştırma telefonundan yeni çıktım. Girdi Onaylayıcıları için gerçekten şaşırtıcı şeylerin bir araya gelmesinden herkesin memnun olacağını düşünüyorum. Consensus’ta bu gelişmelerle ilgili bir videomuz yer alacaktır.

Girdi Onaylayıcıları (Input Endorsers), bu yıl Vasil Hard Fork Etkinliğinden sonra yayınlanması planlanan Cardano ekosistemi yükseltmelerinden biridir. Yükseltmenin, Ethereum(ETH) ve Solana(SOL) dahil olmak üzere en iyi blockchain ekosistemleri arasında üstünlük yarışı adına, oldukça hızlı olan Layer-1 ağı sağlamasının gerçekleşmesi beklendiği belirtiliyor.

Girdi Onaylayıcıları daha hızlı işlem gerçekleştirmelerde kullanılacak

Girdi Onaylayıcısının ilk olarak fikir alışverişinde bulunulduğu makale Cardano’nun Input Output Global (IOG) tarafından yayınlanan Ouroboros araştırması oldu. Cardano blockchain’i Ouroboros protokolü, ağın güvenliğini ve daha hızlı şekilde işlemleri gerçekleştirmeyi iyileştirmeyi amaçlarken, Girdi Onaylayıcıları, özellikle işlemleri tamamlamak ve merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) geliştirmek adına gereken hızı destekleyerek blockchain’in tüm performansını artıracağı belirtiliyor.

Mevcut Cardano  ağı beş yıldan uzun bir zamandır kesintisiz olarak çalışmaya devam ediyor. Kullanıcıların taleplerini karşılıyor olsa da, Girdi Onaylayıcıları, ihtiyaç ortaya çıkmadan önce IOG’nin sağlanması gerektiğine inandığı geleceğe yönelik bir hazırlık olarak temsilci kabul ediliyor. Girdi Onaylayıcıları (Input Endorsers), her bloğu ikiye bölerek, biri işlem verilerini tutmak için dağıtılırken diğeri bir konsensüs bloğu olarak kullanılacak. Bu da planlananlara göre Cardano (ADA)’nun süper hızlı hale gelmesi anlamına geldiği belirtiliyor. Mayıs ayında, IOG’nin Cardano Mimarisi Direktörü John Woods, kuruluşun Girdi Onaylayıcılarının uygulanması konusunda nasıl ilerlemek istediği hakkında bilgileri paylaştı. Woods konu ile ilgili olarak şunları söylüyor:

Eğer ağı ayrıştırırsak, bloğu ikiye böleriz. Yani artık ağda tek bir bloğumuz bulunmuyor, şimdi iki bloğumuz var. Ve işlemleri tutmak için bir blok ve fikir birliğine varmak için başka bir blok kullanıyoruz.

Woods, Girdi Onaylayıcılarının yayına girmesi ile birlikte, Cardano’nun her 20 saniyelik sürede bir fikir birliğine varacağını ve mevcut sistemde talep edildiği gibi beklemek yerine işlemlerin her zaman gönderilebileceğini belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoHocası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!