BTC / USD
ETH / USD
XRP / USD
LTC / USD
EOS / USD
BCH / USD
ADA / USD
XLM / USD
NEO / USD
XEM / USD
DASH / USD
USDT / USD
BNB / USD
QTUM / USD
XVG / USD
ONT / USD
ZEC / USD
STEEM / USD

Büyük Tahminci: Altın, Temmuz ve Aralık’ta O Katmanlar ‘Da!

0 1

Bir haftayı daha sonlandırırken altın fiyatları, hafif bir yükseliş ile Haziran’ın ilk Cuma gününü kapattı. Bu sırada Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altına yönelik tahminlerini yineledi ve genel piyasa hakkında düşüncelerini paylaştı. İşte detaylar…

İslam Memiş, piyasada yaşananları yorumladı

Uzmanlara göre ABD doları, tahvil getirileri ve hisse senetlerindeki eğilim altın ve gümüşü etkilemeye devam edebilir ve odak noktası ekonomik veriler, merkez bankası yorumları ve virüs yayılması ve Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler olacaktır. Bu sırada Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, enflasyondan ve gıda krizinden bahsetti. Kriptohocası.net olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere İslam Memiş, gram altının bu yıl, yıllık bazda 1.450 liralık zirve seviyelere çıkacağını öngörüyordu. Ons altın için ise 2.150 dolarlık tahmini vardı. Uzman isim, bu tahminlerini yineledi.

İslam Memiş, geleceğe dair endişelerin artmaya devam ettiğini söylerken, petrol fiyatlarının 120 dolara kadar yükselmesinin ardından Suudi Arabistan’dan gelen açıklamalara dikkat çekti. Petrol hakkındaki gelişmelerden bahsetmeye devam eden Memiş’e göre “Ortada bir pasta var ve diğer OPEC üyelerinin açıklamalarını da takip etmek gerekiyor”. Bilindiği üzere OPEC, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü”dür.  Memiş, gıda alanında da yeni zamların petroldeki yükselişten dolayı gelebileceğini söylüyor. “Petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar da 130-140 seviyesine kadar yükselişine devam edeceği beklentileri var. Sonbaharda yeni yükselişler olabileceğini bekliyorum,” diyerek petrole yönelik yorumlarını sonlandırıyor.

Uzmanın enflasyon değerlendirmesi

İslam Memiş, enflasyon hakkında da yorumlarını paylaşarak “bugün enflasyon İstanbul’da yüzde 87 ise bir ay sonra yüzde 97 olacak, sonra yüzde 100’ü geçecek” ifadelerini kullanıyor. “Sonra mevsimsel etki ile 5-10 puan düşüş olursa tekrar rehavete düşersiniz. Ülkeler kendi gıdalarını stokluyorlar. İçeride kur atakları ile enflasyon rakamlarıyla mücadele zorlaşıyor,” diyor ve tarım politikasında değişim yapılması gerektiğini belirtiyor.

İslam Memiş, altın fiyatları için tahminini yineliyor

Son olarak gram altına dair açıklamalarıyla gündeme gelen İslam Memiş, “ons altında yıl içerisinde 2.150 dolarlık” tahmininde hiçbir değişim olmadığını söyledi. 2020 Mart ayında ons altının 2.068 doları gören altının bundan sonraki süreçlerde enflasyon ve resesyon riski ile yükselme ihtimalinin devam ettiğini aktarıyor. Gram altında ise özellikle Temmuz ayında 1.200 liranın, yıl sonunda da 1.450 liranın görüleceği yönündeki tahmininde hiçbir değişim olmadığını belirtiyor. Söz konusu tahminini, “hem ons altın hem de dolar ve TL paritesinde yaşanabilecek gelişmelere bağladığını” söyleyerek analizini sonlandırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.