Blockchain Nedir Ve Kripto İle Nasıl İlişkilidir?

0 7

Kripto para birimlerinin, kendi içerisinde blokları bulundurur. Bu blokları aynı zamanda kayıt olarak da yer edinir. Her blok kendi kaydını tamamladıktan sonra art arda eklenir. Bu bir zincir olarak adlandırılır. Blockchain nedir ve kripto ile nasıl ilişkilidir? Zincir oluşturularak ortaya çıkan durum, blok zinciri ifadesidir. Kripto para birimlerinde kullanılır.

Blockchain Nedir Ve Kripto İle Nasıl İlişkilidir; Blok Zinciri

Blockchain nedir ve kripto ile nasıl ilişkilidir? Blok zinciri diğer bir kelime anlamı ile birlikte, blockchain  olarak ifade edilir. Kamu da bulunan veri tabanlarının, yer edindiği dijital bilgileri ifade eder.

Blockchain; Dijital bilgi anlamına da gelir. Dijital bilgi parçalarından oluşan ifade, 3 bölüm de yer alır.

Bunlar;

  • Blok işlemlerine kimlerin katılabileceği ve bunların depolanması,
  • Bloktan ayrılan çeşitli bilgilerin depolandığı bloklar,
  • Online olarak yapılan çeşitli işlemlerin tarih, saat ve dolar tutarı gibi durumlarının depolandığı bloklardır. .

Blokchain Ve Kripto Para Borsası

Kripto para birimleri, şifrelenmiş olarak bulunur. Yani herkesin kendisine ait olan birimleri, çeşitli şifreler ile birlikte korunur. Böylelikle blok zincirinin genişlemesi, çözümün ilerleyen süreçlerde zorlanmasını sağlar.

  • Herhangi bir kişinin kendisine ait kripto para birimi olduğu taktirde, bu kişinin aynı zamanda özel anahtarı da bulunur. Yani özel anahtar olarak bulunan blok, zincirde ki paradır. Bu anahtar kullanılarak, kişi kendi para değerinden para çekip aynı zaman da transfer ve havale gibi işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • Özellikle işletmeler ya da çeşitli yatırımcıların tercih ettiği para birimi, blok zinciri ile birlikte daha güvenilir oluşur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.